iPhone 5 ne zaman derken tanıtıldı ve satışta

| 13 Eylül 2012 |
iPhone5

merakla bekleniyordu ve sonunda Kaliforniya Eyaletine bağlı San Francisco şehrinde Yerba Bunea Sanat Merkezinde medyaya ve özel davetlilere tanıtımı yapıldı. Amerikada satışa çıkan iPhone5 her zaman ki gibi yine resmi sitesi üzerinden satılıyor. 7,6mmx58,6mmx 123.8mm boyutlarında IO6 işletim sistemi ile geliyor. Ağırlığı 112 gr. Boyutlar arttırılması rağmen ağırlığın azaltılması ektra bir artı olmuş.

iPhone 5 ne zamaniPhone 5 özellikleri;

Video tanıtımlarımda iPhone5 in ilk olarak ekran boyutundaki artış dikkati çekiyor. 113×640 piksel 326 ppi çözünürlüğe sahip geniş ekran çoklu dokunmatik özelliğe sahip ekran boyutu 4″.

Wi-fi özelliği son standart olan 802.11n yi destekliyor buda localde daha geniş band bir veri iletişimi bu aslında iPhone4s de vardı ancak band genişliği 5 Ghz e kadar çıkabiliyor. Bluetooth 4.0 kablosuz bağlantı teknolojisine sahip iPhone5 iki farklı renk seçeneği sunuyor.

Ön yüzde beyaz veya siyah renkler arka yüzde ise Beyaz-Gümüş ve siyah-kurşun mavisi renk karışımları kullanılmış. 16GB, 32GB ve 64GB depolama kapasitesine sahip iPhone5 Modelleri için açıklanan fiyatlar yine bu sıra ile 199$, 299$ ve 399$ şeklinde.

Ön yüzdeki kamera 1.2MP fotoğraf ve 720p çözünlürlükte 30fps HD yüksek çözünürlükte video lar çekebilmemizi sağlarken, arka yüzdeki Flash led kamera 8Mp fotograf ve 1080 piksel 30fps video kaydetme özelliğine sahip. Extra olarak göze çarpan özelliği video çekimleri sırasında yüz takibi yapabilen bir yazılımıda sahip olması.

iPhone5 cep telefonu üzerindeki tuşlar eski modellerdeki gibi ancak 3.5mm lik stereo kullaklık girişi bu sefer usb bağlantı soketinin yanında aşağıda yer alıyor. iPhone5 255 saat üzerinde bekleme süresi , 3G Üzerinden 8 saat ve üzeri konuşma yine bu civarlarda internet kullanımı sunuyor. Sadece müzik dinleyeceğim derseniz bu süre 40 saat ve üzeri olarak belirtiliyor. Dil, klavye ve sözcük düzeltme olarak Türkçe dahil pek çok lisanı destekleyen iPhone5 henüz siri sesli komut sistemini Türkçe olarak desteklemiyor ne yazık ki. Güç ve USB bağlantı soketi, 30 pin den farklı daha minik bir kablo için tasarlanmış. iPhone5 in öne çıkan pek çok özelliğini kullanabilmek için Apple ID ye ve internet bağlantısına ihtiyaç var.

iTunes 10.7 ve daha üst versiyonları destekleyen iPhone5 için Windows 7, Windows Vista, Windows XP Home veya Professional Service Pack 3 yüklü bir Pc ye veya MAC olarak OS X v10.6.8 veya üstü bir işletime sahip olmamız gerekiyor. Testlerde iPhone5 de kullanılan A6 işlemcinin açılış süresini ve işlemleri önceki modellere göre daha hızlı. Bulut ortamında video, fotograf veya dosyalarınıza istediğiniz her hangi bir yerden ulaşmak, yada  Appstore de yer alan bir çok uygulamayı ücretsiz olarak indirmek, Apple güvenliği ve yeni tasarımı ile iPhone5 , Samsung Android ler karşısında sıkı bir rakip olacak.

Bu arada unutmadan ekleyeyim. iPhone 5 in en hayati parçası olan SIM kartı %40 oranında küçültülerek, 12.3 x8.8 mm boyutlarına getirilmiş. Yani yeni iPhone da  mevcut SIM iptal edilerek yeni SIM temin etmek gerekecek. 

iPhone 5 sonuç olarak ;

Bana göre teknoloji kelimesi ile özdeşleşen ürünlerden biride iPhone. Ancak biraz hayal kırıklığı ve beklentilerin gerisinde kalıyor. Yeni version iPhone 5, boyut ve A6 işlemci haricinde önceki modellerden çok farklı bir konsept sergilemiyor. Yeni kulaklık, rarklı renklerde asma aparatı, kulaklık ve arayüz bağlantı giriş soketi için değişlikler biraz yüzeysel kalıyor. Burada Resmi sitesinde bir önceki model iPhone 4S 8GByte 99$ gibi bir fiyattan satılıyor.Kategori: Cep Telefonu, Teknoloji

Bora M. Deniz ()

Teknoloji, internet, ve bilişim gibi konularda paylaşımlarım ve yazılarımla 2011 den beri teknorapor.com dayım. Sosyal medya da yararlı bulduğunuz yazılarımı paylaşmanız dileklerimle... The author shares and writings IT, internet and technology news blog offering

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

« Paylaş