IOS7 ile Aramaları ve Mesajları Engelleyin

| 30 Eylül 2013 |
IOS7 yenilikleri

Ios7.02 şu an için Apple ‘ın son güncellemesi ve bu güncelleme ile cep telefonlarında kullanılan tema ve bazı özellikler değişti.

Benim için en önemli yeniliği gerek GSM gerekse SMS olarak arayan kişinin engellenebilmesi özelliği.

Günümüzde e-posta veya telefon numaraları kolaylıkla başkalarının eline geçebiliyor. Gereksiz reklam amaçlı spam mesajlar ve aramalar oldukça can sıkıcı olabiliyor. Dilerseniz bu gibi durumları nasıl engelleyebileceğimizden bahsedelim. Apple bu konuyu kendi içerisinde çözmüş ve çözümü üçüncü parti yazılımlarına bırakmamış.

GSM aramaları için telefon iconu üzerinden son aramalara gidelim. Son aramalar sekmesinden numaranın yanında yer alan ünlem simgesini tıklatalım. Açılan Pencerede aşağıya kaydırma yaptığınızda arayanı engelle şeklinde bir seçenek mevcut. Buna dokunduğumuzda artık bu numaranın bize ulaşması engellenmiş olacaktır. Eğer telefon rehberinize kayıtlı bir numara ise yine aynı yöntemin tersi ile bu kişinin size tekrar ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

iphoneIOS7_01


iphoneIOS7_02

Eğer belirleyemediğiniz bir numaradan SMS alıyorsanız o mesajın içine girelim. Sağda yer alan Kişi seçeneğine dokunup ardından açılan mini menüde ünlem simgesine dokunalım. Az önce GSM için yaptığımız uygulamanın bir benzerini yine burada yapıyoruz ve ekstra bir yazılım kullanmadan bize ulaşmasını istemediğiniz spam mesajları engelliyoruz.

iphoneIOS7_01sms iphoneIOS7_02sms

Çarpıcı bir özellikte Home ana düğmesini çift tıkladığımızda artık arka plan çalışan uygulamaların ön izleme görüntüsüne ulaşmak ve yukarı kaydırma ile birden fazla uygulamayı kapatabilmek.

Yine ana menüde dipten yukarı kaydırma yaparak hızlıca bağlantılarınıza ulaşıp mesela wi-fi ve bluetooth özelliğini açabilirsiniz.

ios7yeni1 ios7yeni2

Onlarca farklı özellik gelmiş buyurun http://www.apple.com/ios/whats-new/ den inceleyin, görsel videoları mevcuttur.Kategori: Internet

Bora M. Deniz ()

Teknoloji, internet, ve bilişim gibi konularda paylaşımlarım ve yazılarımla 2011 den beri teknorapor.com dayım. Sosyal medya da yararlı bulduğunuz yazılarımı paylaşmanız dileklerimle... The author shares and writings IT, internet and technology news blog offering

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

« Paylaş