İnternetten Kira Geliri Vergisi Ödemek

| 11 Nisan 2013 |
İnternet’ten Kira Beyannamesi Gönderme

Önceden Hazırlanmış Kira Beyanname Sistemi, Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından mükelleflerin internet üzerinden çok kısa sürede beyanname vermesi için hazırlanmış bir sistem. www.gib.gov.tr üzerinden bu sisteme bağlanıyorsunuz. Size sadece kendinizi ve birinci dereceden bir yakınınızın T.C kimlik bilgileri gerekiyor. Aşağıdaki kişisel ve iletişim bilgilerimizi dolduruyoruz.

KiraBeyanname1Bu konuyu yazma gereği duydum çünkü pek çok kişi vergi dairesine gidip, sıra bekleme kırtasiye işleri ile uğraşma, eksikleri tamamlama gibi şeylerle zamanın büyük bir bölümünü harcıyor. Oysa Önceden Hazırlanmış Kira Beyanname Sistemi size, bankalar veya ilgili kurumlardan tespit edilen verilere göre hesaplanmış kira gelirlerinizi bir tablo halinde sunuyor. Takip eden pencerede meskenin adres bilgileri mevcut eğer sistemde otomatik tanımlı gelmediyse tanımlıyoruz. Düzelt butonu ile gerekirse tekrar değişiklik yapabilirsiniz. Ben örnek olması açısında forma 6 bin gibi bir değer girdim.

Önemli : “Girdiğiniz bilgilere göre beyanname vermek zorunda değilsiniz mesajı alabilirsiniz.”  Bu durumda düzelt düğmesi ile açılan yeni pencerede ilgili yıla gelirimizi girelim.

KiraBeyanname2

İşlemler sırasında Götürü Gider Yöntemi veya Gerçek Gider Yöntemi arasında bir şeçim yapmanız gerekiyor.

KiraBeyanname3

Götürü Gider de kira gelirinin % 25 kadarı, mevzuata göre toplam gelirinizin % 50 sinden düşülecek miktara karşılık geliyor. Kalan miktarın %15’i sizin ödeyeceğiniz gelir vergisi aslında. Yıllık olarak konut için üç bin, işyeri için yirmi üç bin lira geliriniz vergiden muaf tutulmuş durumda. Bunu üzeri için vergi vermek gerekli. Gerçek Gider Yönteminde ise bu konutla ilgili harcamalarımız veya banka kredisi ile alınma gibi durumlara varsa gerçek faturalar üzerinden kanıtlayabileceğiniz indirimlerle verginizde düşümler yapmanız mümkün. Aslında detaylı bir konu benim amacım bu ödemenin internet üzerinden nasıl yapılacağı ile daha fazla ilgili.Burada Götürü usulüne göre örnek bir hesaplama şeklini görüyorsunuz.

KiraBeyanname4

İşlemi Gelir İdaresi üzerinden yaptığınız e-mail adresinize  PDF uzantılı biri TAHAKKUK FISI diğeri YILLIK GELIR VERGISI BEYANNAMESI iki belge gelecektir. Dilerseniz açılan pencereden de bu belgeleri görüntüleyebilirsiniz.

KiraBeyanname5

Bu tahakkuk fişinde yer alan fiş numarasını internet bankacılığı üzerinden ödeme yaparken veya PTT kanalı ile havale yaparken kullanacaksınız.

İnternet Bankacılığında bu eğer tüm taksitleri ödemeyi düşünüyorsanız bu işlemi internet bankacılığı iki aşamalı kabul ediyor. İlk inde birinci taksit diğerinde ikinci taksit olarak iki adımda ödemeyi yapabilirsiniz. Ödeme yaparken önemli noktalardan biride vergi türünün seçimi olacak örneğin “Gayrimenkul Sermaye İradı(GMSİ) Hesaplama 0012 ” konut ödemeleri için kullanacağınız tür ve bu ödeme de damga pulu vergisi de işleme sokuluyor. Farklı türlerde ödemeyi işlemi sırasında uyarı mesajları ile karşılaşabilirsiniz. Birde önemli bir nokta vergi beyanınızı yanlış yaptıysanız bunu gib.gov.tr den giriş yapıp tekrar değiştirebilirsiniz. Ancak her yanlış beyan için belli bir ceza kesintisi yapılıyor.

Bir çok banka ATM veya internet bankalığı üzerinden ödeme kabul ediyor. İlave olarak Kredi kartı ile ödemeyi düşünüyorsanız bunu Garanti Bankası üzerinden yapabilirsiniz.

https://intvd.gib.gov.tr/kirabeyan/sss.html adresinde takıldığınız noktalarda tüyo da alabilirsiniz.Kategori: Genel

Bora M. Deniz ()

Teknoloji, internet, ve bilişim gibi konularda paylaşımlarım ve yazılarımla 2011 den beri teknorapor.com dayım. Sosyal medya da yararlı bulduğunuz yazılarımı paylaşmanız dileklerimle... The author shares and writings IT, internet and technology news blog offering

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

« Paylaş