internet IPv6 ‘ya geçiş çok yakında

| 05 Haziran 2011 | 1 Yorum


Dünya”da IPv6 Günü

Sektörün tüm oyuncuları IPv6’ya geçiş için yapay testleri sürdürüyorlar ama gerçek dünyada ne gibi sorunlarla karşılaşacağını tahmin etmek zor. işte bu nedenle ISOC (internet Topluluğu), 8 Haziran 201 l’i Dünya IPv6 Günü olarak belirledi. 8 Haziran’da Türkiye saatiyle 03.00’ten itibaren 24 saat boyunca katılımcılar sitelerini ve servislerini IPv6 bağlantısına açacaklar. Katılımcılar arasında Google, Facebook, Yahoo!, Akamai ve Limelight Networks gibi internet devleri yer aldığından ciddi bir test imkânı doğacak ve bu süre boyunca sektörün tüm oyuncuları deneylerini yapacak, sonuçlara göre planlarını şekillendirecek. Son kullanıcıların endişelenmesi ve yapması gereken bir şey yok çünkü siteler IPv4 üzerinden de hizmet vermeye devam edecek, ama kullanıcıların %0,05’inin geçici bağlantı sorunları yaşayabileceği tahmin ediliyor.

Türkiye’de ne olacak?

2003’te TÜBİTAK ULAKBİM ilk IPv6 adres bloğunu alarak Avrupa Akademik Ağı GEANT ile ilk IPv6 bağlantısını gerçekleştirdi. 2006’da kamu, sanayi ve üniversiteler işbirliğiyle IPv6 Türkiye Forumu kuruldu. BTK’nin TÜBİTAK ULAKBİM ile birlikte hazırladığı “kamu kurum ve kuruluşlarında IPv6’ya geçiş için yol haritası” Başbakanlık Genelgesi olarak Aralık 2010’da yürürlüğe girdi. Üç aşamadan oluşan ve ilk aşaması Ocak 2011’de başlayan bu planın üçüncü aşamasına göre “Kamu kuruluşları en geç 31 Ağustos 2013 tarihine kadar internet üzerinden verdikleri kamuya açık tüm hizmetleri IPv6’yı destekler hâle getirecek.” Kamu kurum ve kuruluşlarının bu yönde çalışmalara başlaması, özel sektörün de bu konuya önem vermesini sağlayacak. Kaldı ki ülkemizde İSS’lerin zaten bu konuya duyarsız kalacaklarını pek sanmıyoruz, ama şu an için çok hızlı gelişmeler de söz konusu değil.
 
www.ipv6.net.tr adresinden Türkiye’de süren IPv6 çalışmalarıyla ilgili bilgi alabilirsiniz.

Telaşa gerek var mı?

IPv4 adreslerinin bittiğini söylemek aslında çok gerçekçi değil. Merkezi olarak dağıtımı yapılan adresler tükendi ama dağıtılan bu adreslerin bir kısmı henüz kullanılmıyor ve gerektiğinde bir kısmı da boşa çıkarılabilir. Dolayısıyla bölgesel dağıtıcıların ve internet servis sağlayıcıların elinde bir süre daha yetecek kadar İP adresi var. Bu sürenin “birkaç yıl” olacağı öngörülüyor. IPv6 ve IPv4 tabanlı sistemler birbirine bağlanamadığı için, IPv4 ortadan kalkana kadar bazı geçiş mekanizmaları kullanılmak zorunda. Henüz ortak bir mekanizma belirlenmiş değil ama NAT64 adı verilen bir standartlaşma çabası şu sıralar öne çıkıyor.
IPv6’ya geçiş çalışmaları daha çok Türk Telekom gibi omurga sahiplerini, internet servis sağlayıcılarını, donanım ve yazılım üreticilerini sorumluluğa davet ediyor. Bizim gibi son kullanıcıların yapması gereken pek bir şey yok. En kötü ihtimalle, birkaç yıl sonra zorunlu kalırsak sadece yeni bir modem/router satın almamız gerekecek
3 ŞUBAT 201 l’de, tüm dünyadaki İP ad ­reslerinin dağıtımından sorumlu İANA (İn ­ternet Tahsisli Sayılar Kurumu), Miami’de düzenlediği bir törenle yeryüzünde boş kalan son 5 İP adresi bloğunu bölgesel ör ­gütlere teslim etti. Böylece, internetin te ­meli dediğimiz İP adresleri resmen tüken ­miş oldu. Peki, nedir bu İP adresi denen şey ve İP adresleri bittiğine göre interneti kullanmaya devam edebilecek miyiz? internete bağlanan her cihaz, internetteki diğer cihazlarla veri alışverişi yapabilmek için bir İP (Internet Procotol / İnternet Pro ­tokolü) adresine sahiptir. İP adresi, cihaz internete bağlandığı anda internet servis sağlayıcısı tarafından otomatik olarak ata ­nır. Birbiriyle haberleşmek isteyen sistem ­ler karşılıklı İP adreslerini bilmek zorun ­dadır ve sizin hiç haberiniz olmasa dahi internete bağlı bilgisayarınız sürekli olarak pek çok İP adresiyle iletişim halindedir. Şu anda internetin temelini 1980’lerde tasarlanan ve o günden bu yana kullanı ­lan IPv4 standardı oluşturmakta. Bir IPv4 adresi şuna benzer: 213.243.60.66 32 bit adres uzayına sahip IPv4 adresleri, her biri 255’e kadar değer alabilen ve noktayla ayrılan dört parçadan oluşur. Bu da yaklaşık 4,3 milyar (tam olarak 4.294.967.296) İP adresi tüm dünyanın kullanımına sunulmuş demektir. İnternetin pek yaygın olmadığı 80’li yıllarda sonsuza kadar yetebilecekmiş gibi görünen bu rakam, günümüzde hızla artan internet kullanıcıları ve buzdolaplarının bile internete bağlanabilmesi sayesinde tükenmiş durumda!1990’larda durumun bu noktaya varacağı öngörülmüş ve NAT gibi bazı teknolojiler geliştirilmişti. Bugün kullandığımız hemen hemen tüm ADSL modem/router’larda bulunan NAT özelliği, tek bir İP adresinin aynı modemden internete bağlanan tüm bilgisayarca paylaşılmasını sağlıyor. Ama yazık ki bu gibi önlemler de kaçınılmaz sonu biraz geciktirmekten başka bir işe yaramadı. Neyse ki durumu fark eden IETF (İnternet Mühendisliği Görev Gücü) İnternet Protokolü’nün yeni sürümü için çalışmalara başladı ve 1995’te bu sürüme Internet Protocol version 6 (IPv6) adı verildi. Sürüm 5 nereye gitti diye soracak olursanız, akışkan verilerin transferi için deneysel olarak geliştirilen bu sürüm günümüzde kullanılmıyor.

 IPv6 ya geçiş uzun sürecek

 
IPv6’da 128 bitlik adres sistemi kullanılıyor. Bu da yaklaşık 360 andesilyon (3,4 x 1038) gibi bu kez gerçekten tüketilmesi hemen hemen imkansız bir değere denk geliyor. Öte yandan, IPv6, IPv4’e göre birtakım teknik üstünlüklere de sahip. Örnek bir IPv6 adresi şuna benziyor: 2001:0db 8:85a3:0000:0000:8a2e:0370:7334 IPv6 adresleri tükenmeyecek ama şimdi asıl sorun IPv4’ten IPv6’ya geçebilmek, internetin sağlıklı büyümeye devam edebilmesi için tek geçerli çözüm olan IPv6’ya geçiş çalışmaları 2000’li yıllarda başladı. IPv6’ya uyumluluk için yazılım ve bellenim (firmware) desteğinin sağlanması gerekiyor. Günümüzde kullanılan hemen hemen tüm işletim sistemleri IPv6 desteğine sahip. Ağ iletişimi yapan yazılımların birçoğu henüz bu desteğe sahip değil ama geliştiricileri tarafından güncellenmeleri mümkün. Modem gibi aygıtların IPv6 uyumlu olması içinse firmware güncellemesi gerekecek. Bu güncellemeyi yayımlayıp yayımlamamak cihazı üreten firmaya kalmış. Cihazınız çok eski değilse ve IPv6 için gereken depolama ve bellek alanına sahipse üreticiniz bu güncellemeyi sağlayacaktır, ama bazı üreticiler IPv6 uyumlu yeni modelleri satmak adına güncelleme çıkarmamayı da tercih edebilir. Bilişim sektörünün etkin bir şekilde IPv6’ya geçebilmesi için şunların hepsinin sağlanması gerekiyor:
  • internet servis sağlayıcıları (internet bağlantı hizmetini aldığınız şirketler) abonelerine IPv6 bağlanılabilirliği sunmalı.
  • Web barındırma şirketleri hizmetlerini IPv6 üzerinden sunabilmeli.
  • işletim sistemi (Windows, Linux, Mac OS vb.) geliştiricileri gereken sistem güncellemelerini sağlamalı.
  • Omurga sağlayıcıları birbirleri arasında IPv6 bağlantıları kurabilmeli.
  • Ağ donanımı üreticileri ürünlerinin bellenimlerini güncellemeli.
   
 


Kategori: Internet

Bora M. Deniz ()

Teknoloji, internet, ve bilişim gibi konularda paylaşımlarım ve yazılarımla 2011 den beri teknorapor.com dayım. Sosyal medya da yararlı bulduğunuz yazılarımı paylaşmanız dileklerimle... The author shares and writings IT, internet and technology news blog offering

Yorum (1)

Trackback URL | Yorum RSS

  1. posallod dedi ki:

    I’m waiting IPv6 thanks

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

« Paylaş