İngilizce Ögrenmek Video ve Audio | Teknoloji Raporu

| 11 Nisan 2014 |
 

İngilizce listening video

 

Bu yazımda ingilizce öğrenmek isteyen, yada  unuttuklarını hatırlamak isteyenlere faydalı olabilecek sitelerden bahsetmek istiyorum. 

ingilizce ögrenme videoİnternette tesadüfen rastladığım engvid.com sitesi ingilizce öğrenmek isteyen veya ingilizcesini geliştirmek isteyenler için farklı seviyelerde ücretsiz ders hizmeti veren bir servis. IELTS veya TOEFL düzeyinde yani advanced,intermediate veya beginner seviyesinde dilerseniz belli konularda mesela grammer, pronunciation, slang, speaking, business english, comprehension, culture & tips, exams, vocabulary, TOEFL, TOEIC,  veya IELTS gibi konularda dilediğiniz öğretmenlerden dersleri seçebiliyorsunuz.

Videoların tamamı youtube üzerinden servis ediliyor. Öğretmenler se bana göre oldukça kaliteli bünyesinde şu an dokuz ögretmen mevcut ve özellikle ronnie ve james benim favorim.

Görsel videoyu izlerken bazen öğretmen  sizin de derse katılmanızı sağlıyor. Yani sorularını siz kendiniz tekrar ediyor veya cevaplıyorsunuz. İngilizceyi audio veya visual desteklemek önemli sadece text üzerinden ögrenmek biraz yetersiz kalıyor diyenler için bence takip edilmesi gereken bir site. Videonun ardından konuyu analayıp anlayamadığınızı küçük bir quiz le test edebiliyorsunuz.

Eğer siteye üye olursanız quiz yaptığınız sayfada görsellerle ilgili çeşitli yorumlarda bırakabilir yada anlamadığınız noktaları sorabilirsiniz. Bence bırakılan yorumlardan bile bir çok bilgi mevcut. Sizinde kafanıza takılan bir soru bakıyorsunuz başka biri tarafından sorulmuş oldukça popüler bir site tavisye ederim. Skype üzerinde yorum bırakarak konuşma arkadaşı bulmanızda mümkün.

Yine öğretmenler tarafından hazırlanan yazılı dökümanlara  Resources başlığından ulaşabilirsiniz.

Temel olan listenig yani dinleyip anlamak aslında speaking , reading and writing şeklide süreç paralel şekilde kendini tamamlıyor. Aşağıdaki örnek video ingilizce dinlemenin geliştirilmesi ile ilgili

Do you have trouble understanding what native speakers say? What to improve your English listening and comprehension skills? I’ll give you some great tips that will help you to listen and understand!

How do improve your listening in English

Yine başka bir site konusarakogren.com bu sitede de ücret karşılığı satın alacağınız paketler dahilinde yabancı öğretmenlerle belirlediğiniz saatlerde pratik yapmanız ve ingilizcenizi geliştirmeniz mümkün. Hatta ücretsiz bir deneme konuşması dahi yapabilirsiniz.

ogren_info

Bir diğeri;

BBC Learning English de oldukça zengin bir kaynak sunuyor. http://www.bbc.co.uk/worldservice/learningenglish/081222_download.shtml sayfasından pdf ve mp3 formatında yazılı ve işitsel dökümanları takip edebilirsiniz.

Ask about questions da kullanıcı sorularına verilen yanıtları okuyabilir yada sesli dinleyebilirsiniz. 

bbc_info

 

talkenglish.com ise steve kim tarafından oluşturulmuş bir servis. Site cümle kalıpları üzerinden her seviyede konuşma odaklı bir yöntem üzerine yogunlaşıyor.

Site üzerinden ses dosyalarını ve cümle kalıplarını ücretsiz olarak kullanabilirsiniz. Offline olarak mp3 çalar üzerinden dinlemek isterseniz 21$ ödeyerek 1,5 Gbyte lık tüm dosyalara sahip olabilirsiniz.

Bu materyaller her açıdan faydalı olacaktır. Bir ingilizce ögretmeni amatör ruhla profesyonel bir site ortaya çıkarmış diyebilirim.

talkenglishcom

EffortlessEnglish ise A.J. Hoge tarafından kurulan biraz daha ticari bir servis ancak kullandığı yöntem sizin ögrenirken aksiyon almanıza  yönelik. Her yerde dinleyebileceğiniz audio ders şeklindeki dosyaların da aslında bir konuyu anlatıyor. Daha sonra bunu özet olarak anlatırken, bir yandan da size sorular soruyor. Yanlış yapar mıyım!, gramer hatalı mı! düşünmeden hızlıca cevap vermenizi istiyor ve kendide ardında tekrar ediyor.

Derste geçen kelimelerle ilgi anlatımları ve konu ile ilgili yine kendi yorumlarını anlatığı diğer mp3 leri ve bunların pdf formatındaki dökümanlarıda mevcut. Normalde orjinal sitesinden kayıt yaptığınızda size ilk 7 temel kuralı gün ve gün gönderiyor ardından Hitch adlı deneme dersini gönderiyor. 

effortlessenglishpage.com ise fanları tarafından oluşturulmuş bir site direk olarak buradan mp3 free download kısmında örnek audio derslerini ve tanıtımları dinleyebilirsiniz.

efforlessEnglishFan

verbling.com da  yine anadili ingilizce  olan kullanıcılarla çeşitli seviyelerde görüntülü ingilizce konuşmalar yapabilirsiniz.  Facebook veya Google plus üyeliğiniz varsa kayıt yaptırmadan rastgele eşleşme  yapabilirsiniz.  Ögretmenlerden özel dersler ise ücretli.

verbling

busuu.com sitesini ise şiddetle denemizi tavsiye ederim. Görsel yönü daha ön planda olan kullanıcılar ve masa başı veya laptobundan çalışanlar için etkin bir servis. Her seviyede okuma, yazma, dinleme ve kendi kendinize tekrar etme egzersizleri yapabilirsiniz.

Site bir çok dilde eğitim vermeyi amaçlarken aynı zamanda sizin de dilinizi ögrenmek isteyenlere yardımcı olmanıza olanak veriyor. Mesela Türkçe ögrenmek isteyen birinin cümlesiniz düzeltmeye ne dersiniz !

Sitede diğer kullanıcılarla karşılıklı birebir yazışabilir veya görüntülü konuşmalar yapabilirsiniz. Dilerseniz kendi arkadaş grubunu oluşturabilirsiniz. Mail ile site içinden yazışmak, yardımlarınız karşığında puan kazanmanız veya kademe atlamanız motive edici eklentiler, bence oldukça eğlenceli bir site Eğer dil bilgisi üniteleri ve busuu sertifikası almak isterseniz, premium olan ücretli üyeliğe geçmeniz gerekiyor.

Ancak ilk planda interaktif quizler ve kelime okuma, yazma, dinleme egzersizleri bana göre yeterli özellikle dili yeni ögrenenler için. Kayıt ardından, aktivasyon e-mail aldıktan sonra siteye girip derslere başlamanız saniyeler içinde mümkün.

Umarım faydalı olur. 🙂 Kategori: Genel

Bora M. Deniz ()

Teknoloji, internet, ve bilişim gibi konularda paylaşımlarım ve yazılarımla 2011 den beri teknorapor.com dayım. Sosyal medya da yararlı bulduğunuz yazılarımı paylaşmanız dileklerimle... The author shares and writings IT, internet and technology news blog offering

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

« Paylaş