Hangi Tableti Almalıyım ?

| 13 Mart 2012 |


Tablet alırken..

Fatih projesi ile daha çok ön plana çıkan tablet ler bir anlamda geleceğin notebookları olma yolunda ilerliyor, çıkarılıp takılabilen dock klavye ve diğer çevre birimleri ile kullanıcıların ilgisini çektiği gibi yazılım firmalarıda dokunsal özellikteki projelere ağırlık vermekte. Yaş farkı gözetmeksizin bebekten en yaşlıya kadar kolaylıkla kullanılabilecek bir ürün durumunda. Tablet dünyasına kısaca bir bakalım…

Tabletlerin ortaya çıkışı

Notebook’ların ufalması ve basitleşmesiyle ortaya çıkan netbook sınıfı hızlı biçimde yükselişe geçmişken diğer yandan cep telefonlarının da ciddi anlamda ilerleme gösterdiğini gördük. Cep telefonlarının geniş dokunmatik ekranlı versiyonları önceleri PDA ve cep bilgisayarı olarak adlandırılıyordu ve bir kısmı GSM özelliği içermiyordu. Zamanla birlikte cep telefonlarının ilerlemesiyle PDA ve cep bilgisayarı tanımlaması ortadan kalktı ve tablet bilgisayarlar şekillenmeye başladı. Bu noktada tablet PC ile tablet bilgisayarı ayırmak gerekiyor. Ekranı dokunmatik ve katlanır olan notebook’lar yani tablet PC’ler 10 seneden beri var. Ancak o zamanın yetersiz işletim sistemleri ve uygulamaları, güçsüz donanımları, büyük fiziksel boyutlar ve yüksek fiyatlardan dolayı tablet PC kullanımı artmadı, sadece belirli sınıf profesyonel kullanıcıların ilgisini çekti. Tablet PC’lere özel Microsoft Windows XP Tablet PC Edition işletim sisteminin geliştirildiğini gördük. Ekran teknolojisi kapasitif değil rezistif olduğundan kalem kullanmak gerekiyordu ve hassasiyet yüksek değildi. Ayrıca multitouch desteği olmadığından çift parmakla zoom yapma gibi gelişmiş veri girdisi mümkün değildi.

Cep telefonlarının ekranları büyüdükçe ve dokunma desteği eklendikçe üreticilerden ilginç çözümler gelmeye başladı. Bir yandan ufak boyudu ve klavyeli, çoğu Windows işletim sistemi yüklü netbook’lar gelirken diğer yandan tablet bilgisayarlar gelmeye başladı. 2010 yılında tanıtılan Apple iPad ile tablet bilgisayar dünyası için ok yaydan fırlamış oldu. Apple iPad ile gelen 9.7 inç genişlikli hayli büyük ekranın bazı netbook’larda yer alan ekranı aştığı düşünülürse tablet bilgisayarlar ile netbook’ların yakın konumda olduğu ortada.

Ancak ortada çok net farklar bulunuyor.

  • Öncelikle tablet bilgisayar alacaksanız fiziksel değil dokunmatik ekranda beliren sanal klavyeye alışmak zorundasınız.
  • Cihaz kalınlığı ve ağırlığını azaltmak için tablet bilgisayarlarda fiziksel klavyeye yer verilmiyor. Bu nedenle ekranı dokunmatik olmayan tablet bilgisayar hayal edilemez. Aksine netbook’lardaysa klavyesiz model yok ve ekranların neredeyse tamamı dokunmatik değil.
  • Zaten netbook’ların tablet bilgisayarlardan daha ucuz olabilmesini sağlayan noktalardan biri dokunmatik ekran yerine fiziksel klavye içeriyor olmaları.
  • Aynı zamanda netbook’larda olduğu gibi tablet bilgisayarlarda optik sürücüye yer yok.

Tablet işlemcileri

Satılmakta olan ya da yakın gelecekte satışa sunulacak tablet bilgisayarlarda tek ya da çift çekirdekli mobil işlemciler yer alıyor. Işlemci frekansı 1.5 GHz değerine kadar ulaşabiliyor ama netbook’lardaki çift çekirdekli Intel Atom işlemciler kadar güçlü oldukları sanılmasın. Güç tüketiminin en düşük seviyede tutulmasını sağlayan teknolojiler kullanılmak zorunda. Aynı zamanda x86 desteği yok. Bu da demek oluyor ki şu aşamada Windows yüklü bir tablet bilgisayar bulmak çok zor. Cep telefonlarında olduğu gibi iOS, Android, BlackBerry OS, webOS içeren tablet bilgisayarlar size göre değilse ve Windows kullanmak istiyorsanız tablet bilgisayar değilde netbook almalısınız taki windows 8 çıkana kadar. Benzer biçimde bol veri giriyor ve sanal klavye yerine fiziksel klavye kullanmak istiyorsanız da netbook almalısınız. Asus gibi bazı üreticiler tablet bilgisayarları için aksesuar olarak fiziksel klavye (dock)sunuyorlar. Bu bir çözüm olabilir ama işletim sistemi Android 3.0 Honeycomb olmak zorunda. Apple iPad ve aksesuar olarak kablosuz klavye alırsanız bu kez iOS ile çalışabilirsiniz.

Hangi İşletim sistemleri ?

Sevindirici bir duyuruysa Microsoft’tan geldi. Gelecek nesil Windows 8’in ARM işlemci desteği de olacak. Bu sayede 2012 model tablet bilgisayarların Windows 8 çalıştırabilenleri satışa sunulacak. Microsoft böylece bir pazarda daha söz sahibi olmayı başarabilir. Tablet bilgisayarlara özel ARM tabanlı işlemcilerin sayısı epey fazla. Aslında bunlar için SoC (System on a chip) tanımlaması daha doğru çünkü bir yongada tek ya da çift CPU ve GPU çekirdekleri bir araya geliyor. Samsung, Qualcomm, Texas Instruments, NVIDIA gibi firmaların farklı isimlerle sunduğu SoC’lerde CPU kısmını ARM tabanlı CortexA8 ya da CortexA9 mimarisi oluşturuyor. GPU kısmındaysa PowerVR SGX, Adreno 200/220 ya da ULP GeForce kullanılıyor. SoC’lerin adları farklı olsa da temeller aynı. Örneğin Apple iPad içindeki SoC’nin adı Apple A4 olarak sunulsa da temelinde CortexA8 içeren Samsung üretimi Hummingbird var. Yeni nesd iPad 2 ise Apple A5 kullanmaya başladı ve CortexA9 terfisi yaptı, CPU çekirdeği ikiye çıktı, GPU çekirdeği PowerVR SGX 535 yerine PovverVR SGX 543 oldu. Söz ettiğimiz SoC’ler aynı zamanda üst seviye cep telefonlarında da kullanılıyor, işte bu nedenle tablet bilgisayarların performansı cep telefonlarına kıyasla bariz biçimde üstün değdi. Bundan dolayı tablet bilgisayarları büyük ekranlı cep telefonu olarak kabul edenler hayli fazla. Gerçekten de tablet bilgisayarları büyük ekranlı cep telefonları olarak kabul edebiliriz. Alt gruptaki cep telefonları ve üst gruptaki netbook’lar göz önüne alınırsa, tablet bilgisayarların özellikleri cep telefonlarına daha yakın olmakta. Apple iPad’deki A4 işlemci aynı zamanda iPho ne 4, iPod Touch ve Apple TV cihazlarında da kullanılıyor. Aradaki farklar bataryası daha düşük kapasiteli olan cihazlarda SoC frekansını düşürmek. Benzer biçimde Apple iPad 2’deki A5 işlemciyi bu sene tanıtılması olası iPhone 5 içinde görebiliriz. ARM mimarisini temel alan işlemciler düşük güç tüketimi ve yeterli performansıyla beğeni kazanıyor. Satılmakta olan akıllı telefonların %98 kısmı ARM mimarili işlemciler barındırmakta. Aynı zamanda medya oynatıcılar, taşınabilir oyun konsolları, router’lar vb. için de ARM mimarili işlemciler kullanılıyor. Apple iPad 2 dışında CortexA9 terfisi yapan ilk cihazlar LG Optimus 2X, Motorola Atrix 4G cep telefonları, BlackBerry Playbook ve Motorola Xoom tablet bilgisayar oldu. Cihaz tipine göre çalışma frekansını 2 GHz’e kadar çıkarmak mümkün olacak. Gelecek nesil Sony PlayStation Vita taşınabilir oyun konsolu da CortexA9 mimarisi kullanıyor.

Kullanım kolaylıkları

Netbook’lara ve notebook’lara kıyasla daha hafif ve tek parça olan tablet bilgisayarlarda veri girişi dokunmatik ekranla olduğundan tek elle, ayakta, yatakta vb. kullanmak sıkıntı olmuyor. Bu kullanım kolaylığı nedeniyle Amazon Kindle gibi e-kitap cihazlarının geleceği tehlikeye giriyor, fiyat dışında avantajları kalmıyor. Sunulan uygulamalar sayesinde tablet bilgisayarlar çok sayıda işlem için kullanmak mümkün. Internet gezintisi yapmak, müzik dinlemek, yazılı, sesli ve görüntülü sohbet etmek, e-kitap okumak, e-posta, tercüme, kelime işlem, basit oyunlar, fotoğraf çekmek ve görüntülemek, video izlemek, navigasyon, kablosuz veri alışverişi sorun değil. Bu saydıklarımızın çoğunu cep telefonları da yapabiliyor ama ekran genişliği 4 inç altında kaldığı için verim düşüyor. Dokunmatik ekranlar sayesinde sayfa içi dolaşım, zoom, müzik eğitimi, fotoğraf düzenleme, serbest elle çizim ve etkileşimli oyunlar çok daha iyi sonuç veriyor. Fiziksel klavyelerle yapılamayan ya da zaman alan işlemler kolaylaşıyor. Yüksek verim ve hassasiyetle çizim işlemleri gerçekleştirilebilir. Diğer yandan ayarları değiştirerek sanal klavyenin farklı dilleri göstermesini sağlamak çok kolay.

Tabletler, sahip oldukları özelliklerle kullanıcıların iştahını kabartıyor. Piyasada pahalı modellerle benzer özellikler sunan hesaplı tablet modelleri de mevcut.Bu kadar çok özelliğin bir araya getirildiği ve en az gelişmiş cep telefonları kadar başarılı ürünler sunulduğu düşünülürse, tablet bilgisayarların netbook’lardan daha pahalı olmasını anlamak mümkün. Zaten en büyük masrafı geniş tip kapasitif dokunmatik ekranlar oluşturuyor. Ayrıca depolama için hassas ve büyük sabit diskler yerine flash tabanlı ortamlar kullanılıyor ve maliyet artıyor. Tablet bilgisayarların güç tüketimini ve kalınlığını azaltmak, şok dayanımı kazandırmak için flash depolama şart. Dokunmatik ekranlarla veri girişine alışmak zaman alabiliyor ve buna rağmen fiziksel klavyeler kadar hızlı kullanılamıyor. Swype gibi uygulamalar biraz da olsa kullanıcılara hız kazandırıyor. Hangi biçimde yazılırsa yazılsın ellerin sürekli havada olması gerekiyor ki bu durumdan dolayı bilek dinlendirme imkanı olmadığı gibi ergonomik bir ortam oluşmuyor. Raporlara göre en sık yaşanan kazalar ekranlarla ilgili. Tablet bilgisayarların ön kısmını tamamen kaplayan dokunmatik ekranları çizmek ya da çatlatmak hiç de zor değil. Gorilla Glass gibi özel tip sert cam kaplama içeren cihazların daha dayanıklı olduğu ortada.

Tablet bilgisayarların sayısı hızla artıyor. Apple iPad modelini Samsung Galaxy Tab,Motorola Xoom ve Asus Eee Pad, Toshiba, RIM, Dell, HP, Archos, ViewSonic gibi firmalardan gelen modeller izledi. Piyasadaki seçenekler 50’den fazla ve bunların büyük kısmı Android işletim sistemi içeriyor. Apple iPad ile iOS, BlackBerry PlayBook ile BlackBerry Tablet OS, HP Touch- Pad ile webOS geliyor ama söz sahibi olan Android. Erken çıkan modellerde Android 2.2/2.3 varken sonradan tanıtılanlarda Android 3.0 işletim sistemi görüyoruz. BlackBerry Tablet OS, webOS ve iOS’un diğer üretilerin ürünlerinde yer alması beklenmiyor. Google’ın geliştirdiği Android içinse kapılar her üreticiye açık. Windows Phone 7 mobil işletim sisteminin tablet bilgisayar sürümü yok. Bazı Linux sü-rümleri ile benzer biçimde Google Chrome OS’un tablet bilgisayar desteği var. Ancak asıl belirleyici faktör uygulamalar oluyor. Piyasada en çok uygulama desteği iOS tarafında. Ardındansa Android geliyor. Bu yüzden kullanıcılar ve üreticilerde bu iki işletim sistemini içeren tablet bilgisayarları tercih ediyor. Bir süre önce BlackBerry Tablet OS’un eklentiyle Android uygulamalarını çalıştırabileceği ilan edildi. RIM, akıllı bir hamleyle yazılım desteği kazanmaya çalışıyor.

Android işletim sistemine cep telefonları kullanarak alışmış olanlar tablet bilgisayarı Android işletim sistemli seçerek kısa sürede uyum sağlayabilir. Benzer durum Apple iPhone sahibi olup da ardından iPad alanlar için de geçerli. Bazen kullanıcılar sadece işletim sistemine bakarak cihaz seçebiliyorlar. 2005 yılında Android firmasını alıp bu işletim sistemini geliştiren Google başarılı hamleler yaptı. Android işletim sisteminin 3.0 sürümü geniş ekrana sahip olan tablet bilgisayarlar için özel olarak geliştirddi, arabirim ve menüler optimize edildi. Bu nedenle Android 2.2/2.3 içeren tablet bilgisayarların potansiyeli tam olarak kullanılamıyor. Google diğer yandansa Chrome OS işletim sistemini geliştiriyor. Internet tarayıcı tabanlı Chrome OS daha az özellik içerecek gibi görünüyor. Tahminlere göre 2011 ortasında tablet bilgisayarlarda kullanılabilecek. Asıl amaç ağırlıklı olarak internet bağlantısı üzerinden bulut depolama uygulamalarını kullanmak. ARM yanında x86 desteği de olacağından netbook sahipleri de kullanabilecek. Zamanının büyük kısmını internet ortamında geçirenler için ideal olabilir.

Ekran Boyutları

Akım iPad ile ve 9.7 inç ekranla başladı. Ancak 4:3 oranlama ve buna uyan 1024 x 768 piksel çözünürlük şaşırtıcı oldu. Rakip firmalarsa 5:3 ve 16:9 oranlamayla geniş ekran kullanıp 5-10 inç ekranlar sunmayı tercih ettiler. En azından 800 x 480 piksel ve en çok 1280 x 800 piksel çözünürlük geçerli. En yüksek çözünürlüğü şimdilik Motorola Xoom sunuyor. Ağırlıklı olarak 7 ya da 10 inç ekranlı tablet bilgisayarlar karşımıza çıkıyor. Bunlar arasında seçim yapmadan önce mağazaya gidip elinize almanızda fayda var. Sadece ekran genişliği ve çözünürlüğü değil, parlaklığı ve görüş açısı da önemli. Doğası gereği, tablet bilgisayarlardaki ekranlara farklı açılardan bakmak gerekiyor ve bu durumda sıkıntı yaşamamak için test etmekte fayda var. Görüntüyü oluşturan GPU kısmıysa cep telefonlarında olduğu gibi basit oyunlar için yeterli kapasitede. Her yeni nesil SoC ile GPU performansı artıyor. Apple iPad 2’nin görüntü performansının önceki modele kıyasla 9 kat arttığı iddia ediliyor. RAM belleklere baktığımızda genelde standart 512 MB. işletim sistemi ve cihaz yapısı farklı olduğundan, netbook’ların aksine 512 MB RAM hayli yeterli. Başlangıç noktası olan iPad ile 256 MB RAM sunulmuştu ama iPad 2’de iki katına çıkarıldı. Sadece Motorola Xoom, HP TouchPad ve Black Berry PlayBook gibi sınırlı sayıdaki son nesil tablet bilgisayarda 1 GB RAM var. Depolama için kullanılan flash belleklerse 16-64 GB arasında. Fiyat farkı çok fazla olduğunda alt modeller tercih edilip microSD kart eklenebilir. Apple iPad / IPad 2 ve HP TouchPad modelleri kullanıcıyı zorda bırakacak biçimde kart yuvası içermiyor. Halbuki tırnak kadar ufak olan microSD kart yuvasını eklemek bu kadar zor olmamalı.Üst seviye cep telefonlarında olduğu gibi kamera, WiFi ve Bluetooth standartlaştı ama 3G/4G modülü ve GPS opsiyonel olarak sunuluyor. Bütçesi kısıdı olan kullanıcılar, depolama alanı az ve 3G alıcısı içermeyen tablet bilgisayar modellerini tercih edebiliyor. En yeni tablet bilgisayarlarda 3D çekim yapabilen çift lensli kameralar ve gözlüksüz 3D görüntü sunabilen ekranlar görmeye başladık. Anlaşılan üreticilerin elindeki kozlar bitmiş değil.

Tabletlerin ekran büyüklükleri 7″ ila 10″ arasında değişiyor. Android, şuan en çok tercih edilen ve kullanılan tablet işletim sistemi olma özelliğini taşıyor.

Ben tercihimi Adobe Flash desteği olan Android işletim sistemli Samsung Galaxy Tab 10.1 wifi için kullanıyorum.Kategori: Magazin

Bora M. Deniz ()

Teknoloji, internet, ve bilişim gibi konularda paylaşımlarım ve yazılarımla 2011 den beri teknorapor.com dayım. Sosyal medya da yararlı bulduğunuz yazılarımı paylaşmanız dileklerimle... The author shares and writings IT, internet and technology news blog offering

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

« Paylaş