hangi programlama dili ?

| 08 Haziran 2011 |
 hangi programlama dili ?

Bilgisayarlarımızda kullandığımız pek çok program Assembler gibi düşük seviyeli diller veya   Delphi ve Basic gibi daha   yüksek seviyeli seviyeli dillerde yapılan derlemelerdir. Peki hangi programla dilleri populer? Basic, Cobol, Delphi, Pascal, C, C++, C#, Python, Java, PHP, ASP …

Basic, Cobol, Delphi ya da Pascal gibi dilleri artık çok fazla kullanmıyor.  Temel programla dili olan  C ve C++ bile artık günlük projelerde nadiren kullanılan diller arasında yerlerini almış durumdalar. Günümüzün yazılım projelerinde ise Microsoft’un gözdesi .NET ve C# ikilisi en popüler diller…     .NET platformunda geliştirme yapan deneyimli geliştiriciler   C#’ın ardından Java ve Python tercih ediyorlar.

Java, her platformda çalışabilmesi sayesinde, günümüzün popüler mobil işletim sistemleri Android ve Symbian üzerinde geliştirme yapmaya meraklı hemen her geliştiricinin gözdesi durumunda. Bunun yanı sıra Java ile yazdığınız bir programın Windows, Linux, Solaris, Mac ya da BSD üzerinde sorunsuzca çalışabilmesi göz önüne alındığında Java daha uzun yıllar gözde dillerden olacak gibi görünüyor.
Python da ağırlıklı olarak Linux tarafında örneklerini gördüğümüz bu dil, en hızlı ve kolay öğrenilen geliştirme aracı olarak lanse ediliyor. Çok yakın bir zamanda Symbian üzerinde de Python uygulamalarını göreceğiz.   Bu aşamada da karşımıza PHR Java, Python ve Ruby çıkıyor.   Ruby, Japonya dolaylarından geliştirme dünyasına katılmış bir dil. Tıpkı PHP ve Python gibi Ruby de çok hızlı ve kolay bir şekilde öğrenilebiliyor. Kod yazımını da kolaylaştıran Ruby ile sadece 15 dakika içinde kendinize ait bir blog ya da içerik yönetim sistemi motoru oluşturabiliyorsunuz. Microsoft Office SharePoint Server olarak adlandırılan platformda yine Microsoft’un desteklediği ASR VB ya da C# gibi dillerle uygulama geliştirebiliyorsunuz.

Mobil geliştiriciler tarafında;

Yeni nesil mobil cihazlar internete hemen her yerden bağlanabilmeyi ve masaüstünden alışageldiğimiz yazılımları kullanabilmeyi mümkün kılan bu akıllı cihazlar, kullanıcıların olduğu kadar şirketlerin de gözdesi durumunda.Birçok firma sunduğu hizmetleri bu cihazlara uygulama olarak sokup, hem kullanıcılara farklı yollardan ulaşma hem de kendi reklamlarını yapma derdinde. Bu nedenle hala büyük Symbian ve Android gibi sistemler bu dil üzerine kurulu durumda. Java ücretsiz kapsamıyla mobil uygulama geliştirme konusunda iyi bir seçenek.

dotNET ise,Microsoft imzalı.   dotNET günümüzün en popüler web geliştirme platformlarından birisidir.   Üstelik web geliştirmenin yanı sıra kurulabilir masaüstü yazılımları hazırlamak için de güçlü bir altyapıya sahiptir.  Her ne kadar Microsoft bu platformla birlikte yine kendisine ait bir dil olan C#‘ı önerse de birçok farklı dille dotNET üzerinde uygulama yazmanız mümkün. Bu diller arasında yine Java ve Python mevcut. Bunların dışında C, C+ + , PHR Visual Basic ve ASP gibi diller sayılabilir. Özellikle güçlü bir dil haline getirilen yeni nesil C#, öğrenme süreci bakımından Java’dan bir miktar daha kolay. Buna ek olarak dotNET üzerinde uygulama geliştirme süreci de bir hayli kolay diyebiliriz. Özellikle grafik arayüz tasarımı gibi aslen zor sayılabilecek aşamalar bu platform üzerinde sürükle-bırak mantığına indirgenmiş.

Kullanılan her dilde veritabanı kullanmak kaçınılmaz, bu noktada   MySQL, PostgreSQL ve SQLite devreye giriyor. Ancak sektörde hatırı sayılır şekilde Oracle, Sybase ve MSSQL veritabanları da kullanılıyor. Veritabanı üzerinde programcılık yapabilmek için geliştirilmiş başlıca diller SQL Server’ın T-SQL ve Oracle’ın PIVSQL dilleri olarak karşımıza çıkıyor.

En popüler alan: web programcılığı

Web programcılığı denildiğinde artık statik sayfalar akla gelmiyor. Bu alandaki en önemli unsurların başını, hazırlanan sistemlerin güvenli olması, kolay ve hızlı güncellenebilir olması, arama motorlarına uyumlu olması, ölçülebilir ve yedeklenebilir olması çekiyor. Bu da dinamik web programlama dilleri olan PHP, ASP, ASP.NET, C#, dotNET, Python, Rubyve Java gibi belli başlı dillere olan ilgiyi artırıyor.   Birçok hazır içerik yönetim sistemi sayesinde web tarafında da işler biraz zora giriyor, çünkü özellikle küçük çaplı projelerde bu içerik yönetim sistemleri tercih ediliyor. Joomla!, Drupal veWordPress gibi bu sistemler, giriş seviyesi PHP ve MySQL bilgisine sahip web geliştiricileri tarafından rahatlıkla yönetilebiliyor. Bu durum ne yazık ki piyasadaki PHP + MySQL geliştiricilerinin rayicini bir hayli düşürüyor. Yurt dışındaysa sırf hazır içerik yönetim sistemlerine odaklanmış, özelleştirme ve modül geliştiriciliği yapan şirketler bulunuyor. Fark edebileceğiniz gibi web geliştiriciliği denilince yine C#, Python ve Java da bu platformda. Bu dillere kurulabilir masaüstü yazılımlarından web tabanlı uygulamalara ve dinamik içerik yönetim sistemlerine kadar geniş bir yelpazede ürün geliştirilebilir.

yazılım sektöründe hangi platform üzerinde ve hangi alanda geliştirme yapacaklarını belirlemek, hangi dili kullanılacağına karar vermek önemli.Kategori: Yazılım

Bora M. Deniz ()

Teknoloji, internet, ve bilişim gibi konularda paylaşımlarım ve yazılarımla 2011 den beri teknorapor.com dayım. Sosyal medya da yararlı bulduğunuz yazılarımı paylaşmanız dileklerimle... The author shares and writings IT, internet and technology news blog offering

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

« Paylaş