GoPro Aksiyon Kamerası

| 31 Ocak 2016 |
GoPro Aksiyon kamera

GoPro yüksek çözünürlükte bir aksiyon kamerasıdır. Menşei Amerika da ki GoPro Firmasıdır. Özelliği hareket halinde , farklı aydınlıklarda 150-170 derecelik açılarla video çekimleri yapabilmesidir. GoPro aksiyon kameralar uzaktan kumanda , zamanlayıcı gibi tetikleyiciler le aktive olmaktadır. Oldukça hafif ve küçük olan bu kameralar özellikle  extrem sporlarla uğraşan ve  kuş bakışı görüntüleri yakalamak isteyen kişiler arasında oldukça popülerdir.  Oldukça küçük ve sağlam olan GoPro aksiyon kameralar selfie çubuklarına,   kasklara, bisiklet yada motorsiklet gidonlarına, sörf tahtalarına kadar bir çok noktaya kolaylıkla monte edilebiliyor, zaten amaç eller boşta handsfree olarak aksiyon halinde çekim yapabilmek.

GoPro aslında bir marka olmasına ragmen bu işin öncüsü olması nedeniyle artık aksiyon kameraları ile özdeşlemiş bir terim olarak kabul edilebilir.

GoPro session and HERO4 Silver

GoPro Aksiyon Kamera  HERO4 Silver ve Session modelleri 

GOPRO AKSIYIN KAMERALAR NASIL ÇALIŞIYOR?

GoPro kameraların oldukça geniş bir akseusar yelpazasi var. Su Altı Kılıf, Bisiklet Standı, Sabitleyici, Tutucu Klips ,Eşitleyici, Çevirici Desteği, Case Adaptörü, Kask Taban Tutucuları gibi akseuarları  kullanarak, bu cihazları istediğiniz yere monte edebilirsiniz. Yaratıcı fikirler ve fiyatlar bazen kullanıcılarıda kendi akseuarlarını tasarlamaya itebiliyor. 180 derece dönerek panoramic görüntüler elde etmek isteyenler için mutfaklarda kullanılan zamanlayıcıları kullanan veya bir yaban kazının  sırtına böyle bir kamerayı monte ederek onun bakış açısı ile doğayı ve yaşam gözlemleyen ve paylaşan insanlar yok değil.

GoPro active edildiğinde, micro düzeydeki teknolojisi ki oldukça küçük aslında,  oldukça muazzam bir alan derinliği ve netlik duygusuyla birlikte 150-170 derecey varan geniş açılı görüntüler elde edebiliyor. GoPro   da sadece birkaç düğme kullanılmış. Üzerinde farklı bağlantı noktaları ve SO kart girişleri de mevcut. Bütün bu bağlantı noktaları ve girişler Wi-fi özelliğiyle de birlikte kameranın uzaktan kontrol edilebilir.  Bu bağlantılarla, video ayarları değiştirilebilir ve görüntüler kameradan dışarıya aktarılabilir. Bu ayarlar, uzaktan kumanda veya ücretsiz bir mobil uygulama aracılığıyla yapılabiliyor. GoPro Studio veya Application programlarını kullanarak Bilgisayarınızdan veya mobil aygıtlarınız üzerinden video veya fotoĞrafları izleyebilir. Gerekirse editleyebilirsiniz.

GOPRO AKSIYON KAMERA’LAR DA GÖZE ÇARPAN ÖZELLİKLER;

Batarya;

Şarj edilebilir Lityum Ion Batarya kullanılıyor pek çok cihaz gibi. 1030 MhA, 1160mAh  3,8V gibi özelliklere sahipler. Bataryalar USB kablo üzerinden şarj edilebilir.

[saat:dakika] olarak tahmini süreler
Video Modu WifiKapali Wifi açık
 Uzaktan Kumanda kullanımda GoPro Appkullanımda
1440p30 fps 01:55 01:45 01:35
1080p60 fps 01:45 01·35 01:30
1080p4B fps 01:50 01:40 01:30
1080p30 fps 02:05 02:00 01:45
720p100 fps 01:50 01:45 01:35

ISO değerleri :

Ortamdaki ışık şiddetine bağlı olarak kamera görüntülerinin de aydınlığın optimum olarak sağlanmasına yardımcı olur. Aydınlık seviyesi Çok düşük ortamlarda 1600 gibi bir ISO ayarı size orta seviyede bir aydınlık sağlayacaktır. Aslında bu sizin ilave bir ışık kaynağı kullanmaksızın istenilen görünebilir aydınlıkta video veya fotograflar çekmenize yardımcı olur. 1600-400 arasında ISO değeri ayarlanabilir.

Seri Fotograf Çekimi:

Aksiyona başlamadan önce  0,5sn/1dakika aralıklar fotoğraf çekimi için otomatik serim çekim modunu kullanabilirsiniz. Bu aralıktan sonra 3 fotograf , 10 fotograf ard arda çekmeniz mümkün.

Fotograf Çözünürlükleri:

8 M pikselde 3264×2448 çözünürlükte 5 M piksekde 2720×2040 çözünürlükte fotograflar çekebilirsiniz.

Kamera Ağırlığı:

74 gr Session Modeli

Video Formatları:

1440p 30fps (1920×1440) ,1080p 60fps (1920×1080), 720p 100fps (1280×720) ,WVGA 120 fps (848×480) gibi video çözünürlüğü , saniyedeki kare sayısı ve ekran çözünürlükleri olarak limit değerlerdir. Video çekiminde, Loop çevrimi ile alan bittiğinde mevcut kaydın üzerine yazılması gibi ilave opsiyonlarda kullanılabilir.

Superview modu video çözünürlügüne extra bir ilave olup, (4:3) oranında çekimize daha geniş bir boyut kazandırıyor. Video formatları H264 codec deseninde mp4 formatındadır.

En üst modellerde HER04 Black ise 4K (UHD) video destekleniyor. GoPro HERO+ LCD modelin de  ise en temel HERO özelliklerine LCO ekran ekliyor olması.

Otomatik Yön Düzeltme:

Aksiyon sırasında bir dönme hareketinden oldu kaydın ters olarak kaydedilmesi söz konusu olmaz.

Çift Mikrofon:

Kameranın önünde ve arkasında yer alan mikrofonlar , rüzgarın gürültü seviyesine veya harekete göre en uygun mikrofonu seçerek  daha net olarak sesin kaydedilmesine yardımcı olacaktır.

İlave bir su geçirmez aksesuar kullanmadan10 -40  Metreye kadar su geçirmeyen modeller mevcut.  Su altı çekimi veya sörf çekimleri yapanlar için kriterlerden biri olabilir.

Smart Remote veya mobil bir cihaz üzerinden ile GoPro yu kumanda etmek de oldukça önemli ve vazgeçilmez olsa gerek.

HighLight Tag:

Oldukça önemli bir özellik çünkü çekim esnasında kumandan veya GoPro üzerinden yada GoPro App üzerinde o anı markalmanız etiketlemeniz. Bu anı kolaylıkla bulup , sosyal paylaşım platformlarından paylaşımızı kolaylaştıracaktır.

SD Multimedia Kart:

Tüm kayıtlar SD kart üzerine depolanıyor. 64 GByte Max ve bazı modellerde mini HDMI baglantısıda mevcut

GoPro aksiyon kameralar mükemmel ve oldukça Pratik çekim imkanları ile sinema endüstrisinde bile kullanılıyor.  YouTube üzerinde GoPro kanalında binlerce videoyu incelemeniz mümkün.

Bunlardan bana ilginç gelen bir kaçı GoPro videosu ise söyle,

GoPro White Shark In Sydney Harbour videosu 33 milyon kişi tarafından izlenmiş bir GoPro Videosu videoda serbest dalış sırasında beyaz köpekbalığı ile karşılaşan bir gencin panic anları paylaşılmış. Ama aslında video bir fake çekim içerine bir deniz akvaryumundaki köpekbalığı görüntüleri oldukça iyi bir şekilde monte edilmiş.

Pelican Learns To Fly ise yeni uçmayı öğrenen bir pelikanın gagasına monte edilen GoPro Kamera üzerinden onun dünyasını izlemeniz münkün.

Red Bull Stratos – The Full Story   Atmosfere yakın 40 km yükseklikten dünyayı ve paraşütle yapılan inişi görmek isterseniz güzel bir video.

Quadcopter olarak yakın zamanlarda gördüğümüz dört pervaneli helicopter üzerine monte edilen GoPro ile yapılan çekimlerde size oldukça ilginç gelebilir.

QuadCopter_GoPro Kamera

QuadCopter_GoPro Kamera

 

GoPro (HER04) e  alternatif olarak Sjcam  (Sj4000 , SJ5000 modelleri) , Xiaomi Yi ,Sony AV100V 4K, Panasonic HX-A500 4K gibi marka ve modelleri de inceleyebilirsiniz.

Kesenize göre uygun marka ve modeller araştırırken kullanım sıklığınız çekim yapılacak aksiyonların koşulları vs gibi durumları göz önünde bulundurmakta fayda var. Eğer tam emin değilsek bana göre aynı işlemi yapacak daha uygun olan marka ve modellerle başlamak ve daha sonra adım adım profesyonel daha üst model aksiyon kameralara geçmekte fayda var.  Diğer ayndan GoPro HERO4 Black pek çok profesyonel çekimde kullanımı ile ön plana çıkıyor.Kategori: Teknoloji

Bora M. Deniz ()

Teknoloji, internet, ve bilişim gibi konularda paylaşımlarım ve yazılarımla 2011 den beri teknorapor.com dayım. Sosyal medya da yararlı bulduğunuz yazılarımı paylaşmanız dileklerimle... The author shares and writings IT, internet and technology news blog offering

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

« Paylaş