Google Arama Operatörleri

| 30 Kasım 2011 |


Google da arama yaparken genelde hepimizin yaptığı bir kaç kelime yazıp arama butonuna basmak oluyor. Peki ama şu anda telaffuz edemeyeceğim sayıdaki sayfa arasından ben istediğimi rahatlıkla bulabilecek miyim?
Arama motorları bunun için siteleri kendi kriterlerine göre değerlendirip, arama sonuçlarını buna göre bize göstermektedir. Bunun içinde kıyasıya bir rekabet söz konusu. Bu yazının dışında bir olay ama bizde arama yaparken kendi kriterlerimizi koyabiliriz pekala. Eğer daha gelişmiş,hassas ve hedefe odaklı bir arama yapmak istiyorsak gelişmiş arama veya takib eden kısımda bahsi geçen operatörleri kullanmak en iyisidir.

Öncelikle şunları belirtmekte fayda var;

  • Aramalarda küçük yada büyük harf kullanma sonuçları değiştirmiyor.
  • Genellikle @#$%&* gibi noktalama işaretleri, istisnalar olsada aramada dikkate alınmıyor.
  • Aradığınız sayfada bu kelimeler nasıl yazılmış olabileceğini düşünerek arama yapmalıyız.
  • Mümkün olan en az açıklayıcı kelime ile arama yapmayı tercih etmeliyiz.

Google operatörleri ile gizli içeriklere ulaşabilirsiniz. Operatör diye sözü geçenler bu yazıda koyu ile yazılmış kelimelerimizdir. Anahtar kelimelerle arama yaparken ken google için özel anlamlı sorgu kelimeleri veya noktalama işaretleri kullanabilirsiniz. Böylece   Aramaların farklı kriterlerde yapılmasını sağlayablirsiniz. Kural olarak her operatörde : dan sonra boşluk bırakmıyoruz. Bunların bir kısmı gelişmiş arama seçeneklerinde de mevcut.

cache:www.siteadi.com
Örnekteki gibi : dan sonra boşluk olmadan girilmelidir. Cache operatörünü, o sayfanın google önbellek görümüne erişmek için kullanabiliriz. Sitenin o sayfası veya tamamı yayından kaldırılmış olabilir. Bu kullanım ile ilgili site veya sayfası yayından kaldırılsa bile Google’ın arama botları tarafından önbelleğe alınan görünüme ulaşabiliriz.

link:www.siteadi.com
ilgili siteye bağlantı veren web sayfalarının listesini görüntüleyebilirsiniz. Bu daha çok webmasterların ilgilendiği Backlink listesi bize vermektedir.

related:www.google.com
Bu operatör bize anahtarkelimemizde geçen siteye benzer sitelerin listesini vercektir. Yukarıdaki gibi bir arama yaptığımızda sayfanızda yahoo.msn, ask, bing gibi arama motorlarını görüntülemiş olursunuz.

info:www.google.com
Bu tarzda bir arama o sitenin yada sayfanın paylaştığı bazı bilgileri görmemimiz sağlar.

define:1,2,4
Bu arama şekli ise girilen kelimelerin sırasıyla geçtiği farklı kaynaklardan görüntülendiği halidir.

site:
Bu aramada anahtar kelime ilgili site içinde aranmakta ve görüntülenmektedir.
iPhone site:www.siteadi.com

allintitle:siteadi pctoplama
Her sayfasının bir başlığı vardır. Bu tür bir arama bize içeriğinde değil, başlığında anahtar kelimelerin geçtiği sayfaların listesini verir. Başlığında siteadi sayfanın herhangi bir yerindede İphone geçen kelimeler gösterilecektir. Arama birden fazla sayfada yapılabilir.

intitle:
Bu ifadede ilk kelime mutlaka başlıkta ama sonraki anahtar kelimeler başlık yada yazının herhangi bir yerinde geçsin ve arama sayfamda görüntülesin anlamında kullanılmaktadır.

allinurl:siteadi iPhone

url dediğimiz sayfanın adres çubuğundaki adıdır. Bu aramada mutlaka URL sinde bu kelime geçenler size gösterilecektir.

inurl:

yukarıdakinden farkı ilk anahtar kelime URL adresinde geçsin, fakat bundan sonraki kelimeler URL veya yazının herhangi bir yerinde geçebilir anlamındadır.

çif tırnak arasına almak: Aramanın belirli kelimeleri ifade etmesini istiyorsanız Aradığınız kelimeyi “” içinde girmeniz gereklidir. “siteadi iPhone” gibi tırnaksız yazdığımızda her iki kelimenin aynı yazıda barındırılmadığı çok fazla arama sonucu ile karşılaşırız.

Aramak istediğiniz anahtar kelimesinin birden fazla anlamı olabilir bu durumda

kelimenin önüne – işareti koyalım: Örneğin biz yüz kelimesini aratacağız ama bunu yüz-sayı olarak aratırsak bedensel yüz arama dışı bırakılmış olur.

Şimdi bazı operatörler için örnek vereyim.

Mesela bir webmaster ben sitemi Edu uzantılı bir siteye eklemek istiyorum ama nasıl derse   site:.edu.tr inurl:node commment şeklinde bir arama yapabilir. Gov uzantılı biri site için inurl:.gov.tr “Leave a Relpy” kullanabilir. inurl:siteekle.html yada inurl:addurl.html şeklinde dizin sitelerini bulup kendi UL eklemelerini yapabilir.Kategori: Webmaster

Bora M. Deniz ()

Teknoloji, internet, ve bilişim gibi konularda paylaşımlarım ve yazılarımla 2011 den beri teknorapor.com dayım. Sosyal medya da yararlı bulduğunuz yazılarımı paylaşmanız dileklerimle... The author shares and writings IT, internet and technology news blog offering

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

« Paylaş