Gizli Sörf nasıl yapılmalı

| 09 Ağustos 2012 |
Gizli Sörfİşyerindeki  bilgisayar ekranınız, bazen yöneticiniz veya patronunuz yada meraklı gözler tarafında pekala gözetlenebilir. İşte sizde bu keyifsiz duruma karşı taktik geliştirebilirsiniz. Bu yazımda gizli sörf ile ilgili  kısaca bir kaç tüyo vermek istiyorum. Klavye kısayollarını kullanarak açık pencerelerinizi gizleyebilir, kapatabilir, arkada başka bir pencereye geçebilir veya masaüstünüzü kilitleyebilirsiniz. Nasıl mı? Şimdi ekranınıza rastgele çeşitli pencereler açın, word, excel, internet tarayıcısı gibi. Windows logo tuşuyla birlikte D tuşuna bastığınızda, bütün açık pencereler aynı anda simge durumuna küçülür olur ve anında masaüstü görüntülenir. Her şeyi geri almak isterseniz tekrar aynı tuşlara basmanız yeterli. Alt+F4 tuşlarıyla bulunduğunuz pencereyi kapatabilir, Alt+Space tuşunun ardından N’ye basarak da pencereyi gizleyebilirsiniz. Açık uygulamalar arasında geçiş yapabilmek içinse Alt+Tab kısayolunu kullanabilirsiniz. Ayrıca masaüstünüzü Windows logo tuşu +L ile  kilitleyebilirsiniz.

Web Tarayıcı olarak Mozilla Firefox kullanıyorsanız, PanicButton eklentisini kullanabilirsiniz. Tarayıcınız menusunde yer alan Araçlar> Eklentiler üzerinden eklenti edinin kısmını tıklatın ve PanicButton eklentisini ekleyin. Artık F9 yaptığınızda tüm tarayıcı bir anda gizlenecektir.

Clicky Gone programı ile kısayollarınızı ücretsiz olarak kişiselleştirebiliriniz. Clicky Gone kullanarak aktif bir pencereyi veya tüm pencereleri tek tıkla kapatabilirsiniz, pencerelerin yanı sıra görev çubuğundaki programları da gizleyebiliyor. Ayrıca, Patron Modu’ndayken açık tüm pencereleri kapatabilir ve tercihinize göre tüm sesleri de kapatabilirsiniz. Bu özellik, video izlerken mutlaka gerekli olacaktır. clickygone.sourceforge.net sitesinden kurulum gerektirmeyen yada kurulum versiyonlarını indirebilirsiniz.


Alternatif ve daha emin bir seçenek ise biri iş, diğeri kişisel kullanım için birden fazla masaüstü kullanmak olabilir. mDesktop adındaki ücretsiz bir programla 10 farklı masaüstü oluşturabilir, kısayollarla birbirleri arasında geçiş yapabilirsiniz. Ayrıca programının simgesini da gizleyebilir, sisteminizdeki tüm izleri ortadan kaldırabilirsiniz. http://code.google.com/p/mdesktop adresinden indirebilirsiniz.

Birde http://www.vanishd.com/ sitesinden interkatif olarak nasıl gizli sört yapabileceğinizi izleyebilirsiniz. Bir word, excel veya powerpoint sunu mu altında aslında tarayıcınız açık ve siz vanishd logosunu tıklatığınızda boyutlarınını ayarlayabildiğiniz bir pencere üzerinden sörf yapabilirsiniz. Oldukça ilginç bir uygulama. Ekranda  gördüğünüz excel altındaki koyu dikdörtgen mouse ile boyutlandırılmış harekli gizli sörf alanıdır.

Özellikle klavye kısayolları tek tuşla hayat kurtarıcı olabilir arada bir pratik yapmakta yarar var 🙂Kategori: Nasıl Yapılır?

Bora M. Deniz ()

Teknoloji, internet, ve bilişim gibi konularda paylaşımlarım ve yazılarımla 2011 den beri teknorapor.com dayım. Sosyal medya da yararlı bulduğunuz yazılarımı paylaşmanız dileklerimle... The author shares and writings IT, internet and technology news blog offering

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

« Paylaş