Geleceğin Trendleri 2012-2050

| 21 Kasım 2011 | 1 Yorum


Geleceğin Teknoloji Trendleri 2012-2050

Teknoloji son yüzyıl içinde daha çok devinim kazandı ve o kadar hızla ilerliyor ki, bazı ürünleri alırken bile insan teredütte kalabiliyor. İnsanlar çılgın bir şekilde teknolojiyi takip ediyor ve hatta ertesi gün piyasaya sürülecek bir ürün için haftalar öncesinden mağaza önlerinde o teknolojiyi alabilmek için kuyrukta beklemeyi bile göze alıyor. Radyo, televizyon, bilgisayar derken artık akıllı gelişmiş cep telefonları tüm bu teknolojileri içinde bulundurabilen entegre bir yapı oldu. Hatta görüntülü konuşma, dokunsal kullanım yapısı ile akıl almaz bir yeteneğe kavuştu. İşte bu gibi geçmişin hayalleri şu an için bizim vazgeçilmezlerimiz oldu.

Peki bundan sonra neler olacak ?

Cisco Teknoloji uzmanı Dave Evans ve 2050 kitabının yazarı Prof. David Passig ‘inde öngürüleri ile teknolojinin gündelik ve iş hayatımızda neleri değiştireceği açıklandı.

01 Temassız Para :

Near Field Communication yani Yakın alan iletişim teknolojisi , yavaş yavaş hayatımıza cep telefonları ile girmeye başladı. Bankacılık ve Finans uygulamaları dışında ulaşım, kimlik, bilet, otopark gibi çok farklı alanlarda hizmetleri saniyeler içinde ödeyebileceksiniz.02 Geleceğin Otomobilleri :

Otomobil endüstrisi sürücüsüz ve elektrikle çalışan araçlar için çalışmalar içersinde… Google, VW, Volvo, Ford gibi markalar ar-ge çalışmalarını bitirip, son aşamalara gelmiş durumda. Anti parantez Ülkemizde hammaddesi Bor olan yakıt pili ile çalışan otomobil Türkiye’de test edildi. Eli kulağında bu teknolojik atılım için ABD da Nevada Eyaletinde sürücüsüz otomobillerin caddelerde dolaşması onaylanmış durumda..

03 Robotlar işbaşında:

Artık insanımsı robotlarla rekabet kaçınızmaz. Foxconn 2012’de 300 bin, gelecek üç yıl içinde ise 1 milyon robotu bünyesinde çalıştıracak.   Nasa General Motors ile ortaklaşa geliştirdiği Robonot2 isimli ilk insanımsı robotu uzay istasyonlarında çalışması için   kullanacak

.

04 4G Mobil İletişim :

100 Mbps hızlarına ulaşana 4G teknolojisi 2012 ile hayatımıza girecek. Her an online olduğumuz daha hızlı bir dünyanın kapıları aralanacak.

05 Uzay yolculuğu :

Virgin Galactic şirketi 2012 yılında ilk turistlik uzay gezisine çıkmaya hazırlanıyor. İlk ticari uzay limanı USA ‘da New Mexico eyaletinde hizmete girecek. Artık tatillerde ben haftasonu Mars’a gittim demek,   hayal olmaktan çok uzak…

06 Enerji :

2012 yılında ilk yerli rüzgar türbini dikilecek. Yenilenebilir enerji Türkiye de inşaatı devam eden onlarca santral yatırımı ile kullanılabilcek.   2012 sonunda rüzgar enerjisi olarak kapasitemizin beş bin megawatt olacağı tahmin ediliyor.

07 Bulut Servisleri :

Kurumsal Firmalar veya bireysel kullanıcılar artık bulut bilişim hizmetlerinden faydalanacaklar. Bu dosyalarınızın veya programlarınızın local bilgisayarınız yerine   bulut sunucularda barınabilecek.

08 Tablet Medya :

Geçen yıl 100 milyon satan, bu yıl ise dünyadaki kriz ortamına rağmen 120 milyon civarında satması beklenen tablet bilgisayarlar, yazılı ve görsel medyada da önemli bir değişimi tetikleyecek. Birçok dergi, gazete ve televizyonun tablet yayıncılığına ilişkin artan girişimlerini göreceğiz.


09 Sinema Servisleri :

Amerika’da internet trafiğinin yüzde 70’ini online sinema servisi Netflix oluşturuyor. Cisco İnternet İş Çözümleri Grubu (IBSG) baş fütüristi ve teknoloji uzmanı Dave Evans’a göre 2015’te internette dolaşan verilen yüzde 90’ından fazlası dizi ve benzeri içeriklerdeki videolardan oluşacak. Netflix gibi şirketlerin sayısı hızla artarken Mubi.com gibi daha niş alanlara odaklanan yeni internet sinema salonları görmeye başlayacağız.

10 Sosyal Şirketler :

Facebook sayfası açılmasının ötesinde birçok şirket Facebook gibi sosyal medyaları teknik destek ve satış gibi operasyonel işler için kullanmaya başlayacak. Hatta çalışanları için sosyal medya ortamları kuracaklar.

11 Eşyaların İnterneti :

Kavram olarak 2008’de doğan, Şeylerin İnterneti (Internet of Things) insanlar dışında gündelik hayattaki eşya ve nesnelerin de sürekli internete bağlı hale gelmesi olarak tanımlanıyor. 2020’ye gelindiğinde insan dışında internete bağlı eşya ve nesnelerin sayısı 50 milyara ulaşacak.

12 İnternet eşittir video olacak :

Son üç yılda üretilen veri miktarı 1.2 zettabayt. Bu miktar, dünyadaki her kişinin 100 yıl boyunca tweet atması ya da bir saatlik bir TV programının 125 milyon yıl gösterilmesine eşit. 2015’te internetteki verilerin yüzde 90’ından fazlası video olacak.

13 Bilge bulut :

2020’ye gelindiğinde dünyadaki tüm verilerin üçte biri bulut sistemler üzerinde dolaşacak. Küresel bulut hizmetleri gelirleri yılda yüzde 20 artacak ve 2014’te inovasyon ve bulut bilişim harcamaları 1 trilyon dolara ulaşacak.

14 Yüksek hız :

İnternet bağlantı hızları 1990’dan bu yana tam 170 bin katına çıktı. Önümüzdeki 10 yıl içinde evlerdeki ağ bağlantı hızı üç milyon kat artacak.

15 Herkes canlı yayında :

İnternet üzerindeki iletişimin hızı, zenginliği ve erişimi arttıkça herkesin haberci olacağı bir dünyaya doğru geçiş yaşanacak. Geniş band internet ile herkes hayatını gerçek zamanlı olarak bir çok alanda yayınlayabilecek.

16 Güneş Enerjisi :

Bugünkü küresel enerji talebini karşılamak için her biri 9 bin hektarlık 25 solar santral kurmanız yeterli. Solar enerjiyi yaygınlaştıracak olan, solar hücrelerin yazıcılarda olduğu gibi basılabilir hale gelmesi olacak.

17 Sanaldan gerçeğe :

Artırılmış gerçeklik ve harekete dayalı bilgisayar teknolojisi, eğitim, tıp ve iletişim alanlarını sanal ve gerçek dünyaları birleştirecek şekilde dönüştürecek. Bu sayede omurilik hasarlı insanların normal yaşam sürmesine olanak tanıyacak beyin-bilgisayar arayüzleri geliştirilebilir.

18 Organ fotokopisi :

Materyallerin üç boyutlu model verileri kullanarak ve genellikle katman katman eklenerek birleştirilmesiyle, nesneleri üretme süreci olan 3D baskı veya eklemeli üretim yaygınlaşacak. Çok uzak olmayan gelecekte, insan organları böyle basılabilir hale gelecek.

19 Robotik nüfus :

2020’de robotlar fiziksel olarak insanlardan üstün hale gelecek ve 2025’te robot nüfusu dünyadaki insanların sayısını geçecek. 2032’de robotlar zihinsel olarak insanlardan üstün hale gelecek ve 2035’te robotlar iş gücü olarak insanların yerini alabilir hale gelecek.

stephenHawking

20 Kendini yarayan insan :

Stephen Hawking’e göre insanoğlu, kendisinin tasarlayabileceği bir evrim sürecine giriyor. İspanyol araştırmacılar fotografik hafıza maddesini keşfetti, İtalyan ve İsviçreli bilim adamları hissedilebilen ilk yapay eli geliştirdiler bile.

21 Yerçekimi motoru :

Yerçekimi kontrol altına alınırsa, uzay yolculuklarına muazzam bir etkisi olacak. Yıldızlar arası yolculuk olağan bir gerçeğe dönüşecek ve yerçekimi bizi ezmeden ışık hızına erişebileceğiz.  Kentlerin tasarımından otomobillere, ağırlığımızı azaltan ayakkabılardan uzaya çıkan asansörlere kadar çok garip icatlar yapılmasına yol açacak.

22 Işıktan hızlı insan :

Princeton, Harvard gibi üniversiteler artık ışığı hızlandırıp yavaşlatabiliyorlar. Önümüzdeki yıllarda optik fiber ağlar üzerinde ışık hızından yüksek veri taşımak veya kuantum bilgisayar mümkün olacak gibi görünüyor. CERN merkezindeki deneyde nötrinoların 700 kilometre öteye ışıktan saniyenin milyarda biri kadar hızlı ulaştığı hesaplandı.  Nötrino, ışık hızına yakın hıza sahip olan, elektriksel yükü sıfır olan ve maddelerin içinden neredeyse hiç etkileşmeden geçebilen temel parçacıklardır. Yüklenmesi haricinde bir nevi elektrondur. CERN Fransa ile İsviçre sınırında yer alan 12 ülkenin katılımıyla oluşturulmuş bir parça fiziği laboratuarı olup, Fransızca Conseil Européen pour la Recherche Nucléaire sözcüklenin kısaltmasından oluşmuştur. Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi anlamına gelir.

23 Petrol bakterisi ve uzaydan enerji :

2004 yılında ölen bilim insanı Thomas Gold petrolün yeryüzünün kilometrelerce altında yaşayan özel bakteriler tarafından üretildiğini iddia ediyordu. Halen laboratuvarlarda petrol üretim deneyleri yapılıyor ve kimilerine göre yakın bir gelecekte petrolü tarlalarda yetiştireceğiz. Asıl cesur adım uzaydan gelecek. Uzaya kurulmuş güneş kollektörleri elektriği dünyaya aktaracak.

24 100 yıllık ömür :

İnsanın geçmişine baktığımızda ortalama insan yaşam beklentisinin sürekli yükseldiği bir gerçek. 30 bin yıl önce 18 yıl yaşıyorduk. 1800’lü yıllarda ise dadece 25 yıl. Son 200 yılda ise insan ömrü tam üç katına çıktı. İnsan ömrünün önümüzdeki 200 yılda 130-150 yıl olması bekleniyor.

25 Robot ordular :

Genç insan kaynaklarının azaldığı ve pahalılaştığı bir ortamda sanayide ve orduda insanların yerini alacak alternatifler bulunması gerekecek. 2050’de birçok ordu savaşan birimlerini robotlarla değiştirecek. Bu eğilimin ilk sinyallerini şimdiden görüyoruz.
Kategori: Teknoloji

Bora M. Deniz ()

Teknoloji, internet, ve bilişim gibi konularda paylaşımlarım ve yazılarımla 2011 den beri teknorapor.com dayım. Sosyal medya da yararlı bulduğunuz yazılarımı paylaşmanız dileklerimle... The author shares and writings IT, internet and technology news blog offering

Yorum (1)

Trackback URL | Yorum RSS

  1. King dedi ki:

    Emeğin için teşekkürler,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

« Paylaş