Galiba bilgisayarım yavaşladı.

| 19 Haziran 2011 |


Bilgisayarınız zamanla ilk günkü performansı gösteremeyebilir.  Daha sonradan kurulan programlar, işletim sistemin kayıt defteri olarak tabir edilen registry kayıtlarına bir takım dizeler ve anahtarlar atarlar. Bu defter bu şekilde her yüklenen uygulama ile dolmaya başlar. Hatta, hata verip kuramadığınız programların gereksiz bilgilerini dahi içerebilir. Programı normal olarak denetim masası program/ekle kadır yardımıyla sistemizden silseniz bile bazı klasör artıkları ve kayıtları hala sisteminizdedir. İnternette gezindiniz sırasında   bir takım çerezler ve image dosyaları yada benzeri dosyalar aslında bilgisayarımızın geçici klasörlerinde çoktan yerini almıştır. Yada kullanılan sosyal bağlantı programları , e-mail programları benzeri durumlarda log dosyalarını ve diğer geçici dosyalarını oluşturur.  Hatalı veya gereksiz kayıtlar açılışta performansı etkiler , hard diskimize dağınık şekilde yazılmış   dosyalar, ilgili programı çalıştırdığımızda benzeri durumu yaratacaktır. İlave olarak MS Explorer, Mozilla, Google Chrome gibi Web Browser’ larda oluşan toolbar denilen gezinti çubukları arka planda çalışarak sistemin hızını etkileyebilir. Bilgisayarınıza bulaşmış olan spam, tronjan,  virus, spayware mutlaka sistemizi etkileyecektir.

Peki bu durumlarda ne yapmamız lazım ?

Öncelikle güvenli bir işletim sistemine ihtiyacımız var. Artık günümüzde lisanslı bir anti-virüs programı kullanmanız şarttır. Anti-virus programlarına artık internet protokollerini kontrol eden modüllerde eklendi. İnternet security olarak geçmektedir. Lisanslı ürünlerin bir kısmı ev kullanıcılar için bedavadır. Bununla ilgili http://teknorapor.com/ucretsiz-antivirus-programlari.html bilgi alabilir veya arama motorlarından bulabilirsiniz. Bu programların özellikleri biraz daha kısıtlı olmasına rağmen hiç olmamasından daha iyi olacaktır.

Kullandığımız işletim sisteminin lisanslı olması ve güncellerimizi rahatlıkla yapabileceğimizden önemlidir. Yani her zaman güncel bir işletim sistemi kullanmalıyız. Öncelikle elimizde olanlar yani işletim sistemleri beraber gelen temel araçları kullanabilir. Örneğin XP işletim sisteminde Başlat>Programlar>Donatılar>Sistem Araçları> Disk birleştiricisi bu sabit diskimizde var olan dosyaların   optimum şekilde bir araya getirmesini sağlayacaktır.Yine bu alanda bulunan sistem geri yükleme aracı programlarımızda bir problem olduğunda eski tarihteki sağlam işletim sistemimize geri dönmemiz için faydalıdır.

Başlat>çalıştır kısmında açılan pencereye chkdsk /f yazarsak bir sonraki açılışta sistem sabit diskinin donanımsal yada yazılımsal hatalara karşı kontrol edilmesini sağlayabiliriz. Başka yapabilceğimiz internet gezgini olarak explorer  kullanıyorsak, araçlar>internet seçenekleri > genel sekmesinde gözatma seçenekleri kısmında yer alan sil düğmesini tıklayarak istediğimiz geçmiş log ları bilgisayarımızdan temizleyebiliriz. Bir başka seçenek ise yukarıda bahsettiğim sistem araçları içersinde yer alan disk temizle programıdır buda gereksiz programları silmemize yardımcı olacaktır.

Buraya kadar elimizde olan işletim sistemi gelen olanakları kullanmaya çalıştık.

Bazı programlar bu işlemleri ve daha ötesini bizim adımıza otomatik olarak tek tıklama ile gerçekleştirebilir. Genelde bunlar pek çok bilgisayar kullanıcısının yardımcı araçlarıdır. Mesela Acronic true image veya norton ghost gibi programlarla sisteminizin çalışır durumdaki pozisyonun bir yedeğini alıp, sisteminizde çok büyük bir problem olduğunda 5 dakika içersinde geri yükleyebilirsiniz. Gereksiz dosyalarınızı ve sistem kayıtlarınızı CCleaner veya Advanced system care gibi programlarla düzeltebilirsiniz. Yada Quicksys RegDefrag gibi bir programla registry ayarlarınızı birleştirebilirsiniz. Revouninstaller gibi bir programsa yüklü olan programlarınızın kaldırılması sırasında registry ve klasörler dahil tamamen sisteminizden kaldırılmasını sağlayabilir. Burada bahsettiğim programlar genelde bilindik güvenli programlardır. Bazıları ücretlidir. Bedava programları denerken dikkat etmemiz gereken güvenir bilindik ve genelde tavsiyede edilen ürünler olmasıdır. Güvenli sistemlerden indirmenizde gereklidir. Üzerinde değişiklik yapılmış bir program farklı amaçlara hizmet edecektir.  Sitedeki hit ve tavsiye analizlerinde bunu anlayabilirsiniz. Aslında spayware dediğimiz   masum  görünen  ve genelde internetten “bedava” diye reklamını görüp indirdiğiniz programlar ile bilgisayarınıza bulaşan programcıklardır. Bu programlar sisteme zarar vermez aksine sistemin çalışmasını ister neden mi? Sizin hakkınızda casusluk yapmak için tabiki IP den hangi siteye giriyorsun ?  neleri arama motorunda araştırıyor sun? kredi kart numaran nedir ?  gibi çok çeşitli alanları kapsayabilir. İnternet bankacılığı ve yüksek düzeyde güvenlik gerektiren işlemler yapıyorsanız mutlaka kısıtlama yapılmayan lisanslı internet  security  programlarını kullanmanızı öneririm.Kategori: Genel

Bora M. Deniz ()

Teknoloji, internet, ve bilişim gibi konularda paylaşımlarım ve yazılarımla 2011 den beri teknorapor.com dayım. Sosyal medya da yararlı bulduğunuz yazılarımı paylaşmanız dileklerimle... The author shares and writings IT, internet and technology news blog offering

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

« Paylaş