free para kazanma yolları

| 25 Temmuz 2011 | 2 Yorum


internetten free nasıl para kazanılır !

Reklamlara tıklayarak para kazanabileceğiniz güvenilir siteler bu yollardan biri

NEOBUX.COM: Reklam tıklayarak para kazandıran siteler arasında en güvenilir olanlarından. On binlerce kullanıcısı ve devamlı dönen reklam kampanyaları var. Sitenin tıklama başına ödediği ücret sabit. Site, standart bir üyeye 1 cent ödeme yapıyor. Eğer kullanıcı zaman içinde yeterli sayıda üyeyi sisteme dâhil ederse standart üyelikten daha yüksek üyelik paketlerine terfi ediyor ve burada hem kendisi reklam başına tıklamadan daha çok kazanıyor, hem de onun vasıtasıyla üye olmuş kullanıcıların tıklamalarından, önceki seviyeye göre daha çok kazanç sağlıyor.

SEARCH-EARN.COM: Arama motorlarında yaptığınız her aramayı bir tıka dönüştürüyor ve bunun üzerinden para kazanmanıza yardımcı oluyor. Eğer aradığınız kelime reklam verenlerin metinlerinde görünüyorsa ilk önce reklamı görüntülüyor daha sonra arama işine kaldığınız yerden devam ediyorsunuz.

CASHFIESTA.COM: Cash Fiesta, reklam tıklayarak para kazanmak isteyen kullanıcılara pratik bir yöntem teklif ediyor. Tarayıcının üzerine yerleştirilen bir reklam barı açık olduğu sürece reklamlar dönüyor. Bu sırada reklamlara tıklamanız, ilgili sorulara cevap vermeniz, ekran başında olduğunuz sürece reklamları gördüğünüzü ispat etmenizi istiyorlar.

GAGABUX.COM: Kolay kullanımlı, iyi kazandıran tıkla kazan sitelerinden. Ödemelerini zamanında yapması ve arka planındaki güçlü yapısıyla tanınıyor. Sitenin üyeleri tık başında 0,02 dolara kadar kazanç sağlayabiliyor. Her kazandırdığınız üyenin tıklamasından da 0,015 dolar kazanç elde edebiliyorsunuz. Sitenin hali hazırda 1 milyondan fazla kullanıcısı bulunuyor.

BUX.T0: Tık başına 0,01 dolar ödeyen Bux. to, ödeme düzenliliği ile tanınıyor. Diğerlerinden farklı olarak sisteme dahil ettiğiniz kullanıcıların piramit sistemiyle çalışmıyor. Ancak sisteme kattığınız diğer kullanıcıların kazancı kadar size para ödemesiyle rekabeti kızıştırıyor.

Diğer bir yöntemse bir portal, forum yada blog sahibi olmak,

İnternetten para kazanmanın en yaygın yolu Google ‘dan geçiyor. Bunun için gereken tek şey çok tık alan bir web sitesi ya da
bir blog. Her gün 2000-3000 tekil kullanıcının ziyaret ettiği bir web sitesine sahipseniz ayda 100 dolar kazanmanız işten bile değil çünkü Google’ın “Ad-sense” reklam hizmetleri sayesinde tık başına 0,02-0,7 cent arasında reklam geliri elde edebiliyorsunuz. Tabii Google Adsense ile para kazanmanın belirli kriterleri var.

Google reklamlarına sitenizde ya da blog’unuzda göstererek para kazanmak için öncelikle sisteme https://www. google.com/adsense adresinden üye oluyorsunuz. Daha sonra üyeliğiniz ve sitenizin içeriği Google tarafından belirlenen “uygunluk kriterleri” baz alınarak değerlendiriliyor. Ortalama üç hafta süren bu değerlendirme sürecinden sonra siteniz uygun görülürse onaylanıyor. Sitenizde Adsense reklamlarını yayınlayabilmeniz için Google’ın önem verdiği kriterlerin başında telif haklarına aykırı içerik bulundurmamanız ve verdiğiniz bilgilerin doğruluğu geliyor. Bu aşamadan sonra yapmanız gereken şey, web sayfalarınıza standart ebatlardaki reklam bannerlarının kodlarını yerleştirerek ziyaretçilerinizin bu reklamlara ilgi göstermesini beklemek.

Google web sitenizin içeriğini belirledikten sonra, sitenize en uygun reklam seçeneklerini banner’larında yayınlamaya başlıyor. Örneğin yemek tarifleriyle ilgili bir siteye sahipseniz, banner’larda restoranların reklamları yayınlanmaya başlıyor. Böylece Google’a reklam verip ürününün pazarlanmasmı isteyen şirket, kendi hedef kitlesine doğrudan ulaşırken ziyaretçileriniz de web sayfanızda site içeriğiyle uyuşan reklam görüyor. Önemli olan sayfanıza ne kadar reklam koyduğunuz değil bu reklamlara ziyaretçilerinizin ne kadar ilgi göstereceği olacağından, site içeriğinizle ilgili reklamların web sayfalarınızda görünmesi, ziyaretçilerinizin reklamlara tıklamasını arttırıyor. Ayrıca web sayfası geliştiricilerinin en çok kullandığı yöntemlerin başında, Google reklamlarını yazıların ortasına, arka plan rengiyle aynı çerçeve kullanarak gömmek geliyor. Böylelikle okuyucu, yazı ile reklamı aynı metnin parçası olarak algılayabiliyor.

Diğer sık kullanılan bir yöntem de, web sayfasının bitiminden aşağı doğru sürüklerken farenin olası tıklayacağı noktalara reklam kutularını yerleştirmek. Bu yöntemle de okuyucunun yanlışlıkla reklamlara tıklaması sağlanıyor. En çok tıklanan banner ölçülerinin 300 x250 ,160 x 600 olduğu biliniyor. Dolayısıyla sitenize koyacağınız reklamlarda bu ölçüleri kullanın. İnternette yapacağınız kısa bir araştırmayla, Google ‘ın yasakladığı yöntemlerin dışında Adsense gelirlerini arttırmanıza yönelik bunlar gibi pek çok tüyo bulabilirsiniz.

Google Adsense ile ne kadar para kazanacağınızı net bir şekilde söylemek güç. Kullanıcı sayısı ve reklamlara tıklama oranlarına bağlı olarak bu rakamların değişeceği ortada. Google ‘ın İngilizce site içeriğine ve bilimsel yayınlara her zaman daha fazla ücret ödediği biliniyor. Ancak Google, ödemeler konusunda oldukça kapalı bir kutu. Diğer taraftan sahte tıklamalar konusunda da epey duyarlı. Reklamlardan fazla gelir elde etmek için sözleşme koşullarının dışında yollara başvurduğunuz takdirde hiçbir uyarı getirmeden reklamları iptal ediyor ve sizi bir daha kaldırılmamak üzere yasaklılar listesine ekliyor. Yapacağınız itirazlara yanıt almanız ya da “yetkili” birilerine ulaşmanız neredeyse imkânsız.

Söz konusu Google‘ dan para kazanmak olduğunda Arama Motoru Optimizasyonu yani SEO kavramından bahsetmeden geçmek olmaz. Sitenizin arama motorlarının üst kısımlarında yer alarak tık almasını arttırma olarak kısaca tanımlayabileceğimiz bu yöntem sayesinde web sitenizin reklam gelirleri gözle görülür biçimde artacaktır. Web sitenizi arama motorlarının üst sıralarına taşımak için ilk önce ziyaretçilerinizin sitenize hangi anahtar kelimelerle erişeceğini saptayıp sitenizi bu anahtar kelimeler ekseninde geliştirmeye çalışmanız SEO optimizasyonunun kilidini oluşturuyor.

internette fotoğraf satmakta bir kazanç kaynağı olabilir…

Dijital fotoğraf makinenizle çektiğiniz fotoğrafları fotoğraf satan sitelere yükleyebilir ve buradan satabilirsiniz. Bu siteler satıştan sonra fotoğraf sahibine %10 – 60 oranında değişen ücretler ödüyor. Ancak bu iş için temel düzeyde de olsa İngilizce bilgisi şart. İşte belli başlı stok fotoğraf satan siteler:

FOTOLIA.COM: Türkçe dil desteği sunan site, İngilizce sıkıntısı yaşayanlar için başlangıçta ideal bir seçim oluşturuyor.

ISTOCKPHOTO.COM: Alanın lideri olan İS-tockPhoto.com her hafta 15-35 fotoğraf sınırlamasına sahip. Komisyon oranı %20

DREAMSTIME.COM: Oldukça yüksek kriterler getiren site, komisyon oranlarıyla fotoğrafçıların beğenisini kazanıyor.

SHUTTERSTOCK.COM: Amatörler için yüksek, profesyoneller için düşük komisyon uygulayan site yeni başlayanlar için ideal

internetten dosya paylaşımı   ise başka bir alternatif olabilir…

İnternetten para kazanmanın başka bir gelir kapısı da dosya indirme siteleri. Bunun için tek ihtiyacınız olan bir PayPal hesabı. Akabinde yapmanız gereken forumlarda sıkça aranan sürücüleri bulmak ve bunları dosya paylaşım sitesine yüklemek. Ürün çeşitliliğini hesabınızda ne kadar arttırırsanız, indirme tıkları ona göre artacak ve hesabınızda biriken para da aynı oranda çoğalacaktır. Hotfile, Netload, Ziddu, Rapidsharc bu yöntemle para kazanabileceğiniz sitelerin başında geliyor.

yazılarınızı satarakta   para kazanabilirsiniz…

Yazılarınızı ya yazarlar için bir ajans gibi çalışan içerik sitelerine çevrimiçi yayıncılara doğrudan ya da guru.com gibi ihale yöntemiyle çalışan sitelere satabilirsiniz.

LIMOON.NET: Bu siteye gönderdiğiniz yazılarınızla iki şekilde para kazabiliyorsunuz. ilk olarak yayınlanan her yazı için 5 TL ödeniyor. İkinci ve en çok para kazanabileceğiniz kısım ise yazının yayınlandığı sayfadan elde edilen reklam geliri. Bu şekilde %50 kar payı alabiliyorsunuz.

GUFTO.COM: Oluşturduğunuz profillerle yeni arkadaşlarla tanışabilir, beğendiğiniz multimedya içeriklerini paylaşabilirsiniz. En önemlisi de bu yolla para kazanabilirsiniz. Gufto.com, üyelerinin eklediği sayfalarda kendi Google AdSense reklamlarını yayınlamaya izin veriyor.

TR.SHVOONG.COM: Aslında yabancı bir site ama Türkçe desteği oldukça iyi. Bu sitede önceden basılan bir kitabın, makalenin ya da gazetenin, var olan bir web sitesinin, filmin veya akademik bir çalışmanın özeti ya da incelemesini yapabilirsiniz. Özetler 900 kelimeyi geçemiyor ve Shvoong yaratıcı yazılarla ilgilenmiyor. Sitenin tek amacı insanların bilgilerini özetlemek.
Bu arada makale okuyarak da para kazanabilirsiniz. Mesela www.readbud.com bu iş için oluşturulmuş. Bunun için ilgili siteye gidiyorsunuz ve anasayfada yer alan kayıt alanından kullanıcı adınızı, e-posta adresinizi ve şifrenizi belirleyip “Confirm’e tıklıyorsunuz. Akabinde size bir aktivasyon postası gönderiliyor. Gelen kutunuzdan aktivasyon postasını açıp içindeki bağlantıya tıkladığınızda kayıt işleminiz tamamlanıyor. Daha sonra açılan sayfadan “Articles’a tıklayarak ilgi alanınıza girebilecek makaleleri belirleyebiliyorsunuz. Bir sonraki sayfadan “Choose Your Interest Topics Now”a tıklayarak makale türlerini seçin. Ayrıca başa dönüp, “Refer a Friend’e tıklayarak makaleleri arkadaşlarınıza önerebiliyor ve böylelikle önerdiğiniz makale başına da belirli bir ücret kazanabiliyorsunuz. “Payment Structure” kısmından ise makalede okunan kelime sayısına göre ödeme birimlerini cent bazında öğrenmeniz mümkün.
Bu tarz sistemlere PTR (okudukça kazan) deniyor, hit kazanarak para kazanmak isteyen siteler, üyelerine günde bir iki yorum yazmaları karşılığında ayda 1 ile 3 dolar gibi paralar ödüyor. Yani bir web sitesindeki makalelerin altına her gün iki cümlelik iki yorum yazarak ayda 3 dolar kazanabiliyorsunuz. Readbud.com gibi daha ciddi makale sitelerinde ise günlük kazancınız 1-2 dolara kadar çıkabiliyor. Ancak bu ciddi makale sitelerinde editörler makaleyi gerçekten okuduğunuzu yorumlarınızı inceleyerek tespit ediyor ve konuya katkısı olan ciddi, üzerine emek verilmiş yorumların sahiplerine para ödeniyor.Kategori: Internet

Bora M. Deniz ()

Teknoloji, internet, ve bilişim gibi konularda paylaşımlarım ve yazılarımla 2011 den beri teknorapor.com dayım. Sosyal medya da yararlı bulduğunuz yazılarımı paylaşmanız dileklerimle... The author shares and writings IT, internet and technology news blog offering

Yorum (2)

Trackback URL | Yorum RSS

  1. cigdem dedi ki:

    Sitenizi uzun zamandir takip ediyorum.Cok basarilisiniz devamini dilerim..

    • editor dedi ki:

      merhabe , free para yazısı genel bir fikir vermek içindi, aslında kapsamı çok detaylıdır. Bazı durumlar da rekabet ve stratejide gerektiriyor. İlginize teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

« Paylaş