DSLR Cameras

| 11 Ağustos 2011 |
Profesyonel DSLR Fotograf Makinaları  DSLR aslında Digital single lens reflex yani sayısal tek mercek yansımalı anlamındadır. Klasik anlamda görüntü objektifin merceğinden geçip ışığa duyarlı kimsayallarla kaplanmış film üzerine düşmekteydi. Günümüzde CCD ve ya CMOS elektronik görüntü algılayıcıları bunun yerine geçmiş durumda. Görüntü bilgisi digital olarak kaydedilmeden önce , dengeleme veya bir takım düzeltmelerden geçip ,JPEG yada hiç bir işleme tabi tutulmadan ham olarak RAW formatında MS,CF veya SD gibi depolama multimedya kartlarına kaydedilmektedir.

Peki bu işi yapan piyasadaki popüler profesyonel Giriş ve Orta seviyedeki DSLR fotograf makinaları nelerdir?

Nikon D3100
NIKON’un giriş seviyesi profesyonel modellerinden biri olan D3100, 14,2 MP çözünürlüğe sahip bir algılayıcı içeriyor. Nikkon markalı 18-55 mm / f/3.5-5.6 diyaframlı bir objektifle birlikte gelen ürün, giriş seviyesinde 720p seyreden video kayıt çözünürlüğünü 1080p’ye taşıyarak fark yaratmayı başarıyor.
Canlı ön izleme özelliği AF-F moduyla güçlendirilmiş olan Nikon D3 100’de netleme için sürekli olarak deklanşöre basmak gerekmiyor. Kullanıcıların hoşuna gidecek özelliklerden biri de kuşkusuz fotoğrafların bilgisayar ortamına aktarılmadan düzenlenmesini sağlayan yazılım desteği. Nikon’un D3 100’ü sunmasıyla birlikte CCD teknolojisini bırakıp CMOS’a geçişi de önemli bir ayrıntı. CMOS algılayıcı ve EXSPEED 2 işlemci sayesinde özellikle düşük ışık koşullarında yüksek ISO değerlerinde parazitlenme azalıyor. Ürün kitinde sunulan objektif, görüntü sabitleme özelliğine sahip.

Sony Alpha 55

SONY Alpha 55 oldukça dikkat çekici bir model ve diğer birçok giriş seviyesi profesyonel fotoğraf makinesine kıyasla ön plana çıkmayı başarıyor. İlk etapta üründe tercih edilmiş olan vizörde optik yerine elektronik görüntüleme teknolojisi kullanıldığı dikkat çekiyor. Geçirgen özellikli bir ayna kullanılması sebebiyle üründe hem algılayıcıya hem de vizöre eş zamanlı görüntü aktarılabiliyor. Fotoğraf çekimi için büyük önem teşkil etmese de söz konusu özellik sayesinde video çekimi sırasında netleme görevi otomatik olarak yürütülebiliyor. Sony Alpha 55’te tercih edilen ekran da dönebilen yapısıyla dikkat çekmeyi başarıyor. Bizim beğenmediğimiz yön, ekranın yan taraf yerine alt kısma doğru açılması oldu. Söz konusu durum, özellikle tripod üzerinde kendisini çekmeyi planlayanlar için büyük zorluk. Video çekimi için harici mikrofon bağlantısına yer verilmesi ve videoda otomatik netleme özelliği Sony Alpha 55’i tüm rakiplerinden farklı bir noktada konumlandırıyor. Görüntü sabitleme özelliği de gövdede bulunuyor.

Canon EOS 1100D

CANON‘un giriş seviyesi modellerinden biri olan EOS I I00D, aslında profesyonel fotoğrafa ilk kez adım atacaklar için uygun bir ürün. Firmanın giriş seviyesinde 600D adında güncel bir modeli daha var. Canon EOS I I00D, 12,2 MP çözünürlüğe sahip ve 720p çözünürlükte video çekebiliyor. Çözünürlük değeri hem fotoğraf hem de video olarak rakiplerin gerisinde. Kolay kullanım odaklı tasarlanmış olan makinede seri çekim hızı saniyede üç kare ve sunulan ekran da 2,7 inç büyüklüğünde. Ekranın büyüklüğü ve çözünürlüğü özellikle bir üst model olan 600D’ye göre belirgin şekilde farklı. Kitte objektif olarak 18-55 mm’lik f/3.5-5.6 diyaframlı bir düzenek sunuluyor. Görüntü sabitleme teknolojisi doğrudan objektif üzerinde yer alıyor. Öte yandan, USM teknolojisi sayesinde netleme sırasında ortaya fazla gürültü çıkmıyor. Video çekimi sırasında deklanşörle netleme özelliği sunan üründe harici bir mikrofon bağlantısı olmadığından objektif motorlarının sesi netleme sırasında video yansımak zorunda kalıyor.

Pentax K-x
PENTAX’ın giriş seviyesinde konumlandırdığı K-x modeli renk seçenekleri ve kolay kullanım odaklı menü yapısıyla dikkatleri üzerine topluyor. 12,4 MP’lik bir algılayıcıya sahip olan üründe seri çekim hızı 4,7 fps olarak belirtiliyor ve söz konusu değer birçok rakibin üzerinde. Pentax K-x’in asıl avantajlı olduğu yönlerin başındaysa gövdeye gömülü olan görüntü sabitleme teknolojisi geliyor. Objektifte ek bir sistem gerekmediğinden, yeni satın alınacak birçok objektif daha uygun fiyata temin edilebiliyor. I I noktalı otomatik netleme sistemine sahip olan üründe depolama ortamı olarak Secure Digital (SD) standardı geçerli. Son kullanıcılar için önemli olan ve aynı zamanda Pentax’a ayrıcalık kazandıran yönlerden biri de batarya yuvasında dört adet AA pilin de kullanılabilme şansı. Böylece kullanıcıların şarj derdi son buluyor. Çekim kalitesi oldukça tatminkâr olan Pentax K-x’te ISO değeri 12.800’e kadar yükseltilebiliyor ama parazit sorunu olmayan kareler için 3200’ü geçmemek gerekli.

Panasonic Lumix DMC-GF2C
KOMPAKT profesyonel fotoğraf makinesi sınıfının bir üyesi olan Panasonic Lumix DMC-GF2C, Lumix tarafından geliştirilen 14-42 mm’lik ve f/3.5-5.6 diyaframlı bir objektifle birlikte geliyor. Objektifin de kompakt boyutlarda tasarlanmış olması, standart bir makineye kıyasla ek bir taşıma zorluğu oluşturmuyor. 23 noktalı odaklamayı destekleyen Panasonic Lumix DMC-GF2C‘de 3 inç büyüklüğünde bir LCD ekrana yer veriliyor. Depolama standardı olarak Secure Digital (SD) ve pek yaygın olmayan xD Picture Card geçerli. Seri çekimde 2 fps hıza ulaşabilen üründe Venüs Engine adı verilen işlemci sayesinde 1920×1080 çözünürlükte 30 kare hızla çekilen videolarda oldukça yüksek bir kalite elde ediliyor. Ekranın dokunmatik olarak sunulmuş olması, kullanıcıları profesyonel makinelerde sıkça karşılaşılan düğmelerden kurtararak daha kolay bir kullanım sağlıyor. 13 MP çözünürlükte bir algılayıcıya sahip olan Panasonic Lumix DMC-GF2C‘de gövdeye eklenmiş görüntü sabitleme teknolojisi de önemli ayrıntılardan.

Olympus PEN E-PL2

Kompakt modellerden biri olan Olympus PEN E-PL2, ek aksesuarlarıyla çok daha yetenekli hale getirebileceğiniz bir ürün. Fotoğraf makinesinin üzerinde yer alan özel bir arabirim sayesinde Bluetooth özelliği ekleyebileceğiniz, elektronik vizör takabileceğiniz, makro aydınlatma ışığı kullanabileceğiniz veya harici mikrofon desteği kazandırabileceğiniz üründe 13,1 MP çözünürlükte bir algılayıcı görev yapıyor. En yüksek video kayıt çözünürlüğü birçok giriş seviyesi modelin aksine 1280×720 ile sınırlı olsa da M.Zuiko’nun 14-42 mm aralığa sahip olan kit lensi sayesinde geniş açı çekimlerinde daha iyi sonuçlar elde edebilmeniz olası. Sağlam ve şık bir gövdeye sahip olan Olympus PEN E-PL2, su altı kasası, makro dönüştürücüleri ve geniş objektif seçenekleriyle sınıfındaki en başarılı modellerden biri. Fazla sayıda aksesuara destek verilmesi oldukça önemli bir artı, ancak standart I080p seviyesine gelmişken videoya önem verenlerin biraz hayal kırıklığına uğrayacağını söyleyebilmek mümkün.

Pentax K-r
Sınıfındaki başarılı modeller arasında olan Pentax, tıpkı bir önceki model olan K-x‘te olduğu gibi görüntü kalitesinde iddialı, fakat en yüksek fotoğraf çözünürlüğü 12,4 MP ve videoda geçerli olan standart 720p. Fotoğraftaki 12,4 MP değeri, baskı düşünmeyen birçok kullanıcı için yeterli ama I080p yerine 720p olan video çözünürlüğü hemen hemen tüm evlere girmeyi başarmış olan HD televizyonlar için biraz zayıf kalıyor. Kullanıcılara ayrıntılı ayar seçenekleri sunan ve aynı zamanda pratik özelliklerle hızlı çekim şansı sağlayan Pentax K-r‘de PRİME II olarak adlandırılan görüntü işlemcisi sayesinde üst seviye sonuçlar elde ediliyor. Her ne kadar çok tercih edilmeyecek olsa da 25.600 değerine yükseltilebilen ISO değeri zorunlu durumlarda daha aydınlık fotoğraflar adına son derece önemli. AA pile de destek sunan üründe gövde farklı renklerden seçilebiliyor. Yüksek çözünürlükteki LCD ekranın da oldukça keskin görüntüler oluşturduğunu söylemeliyiz. Görüntü sabitleme mekanizması yine gövde üzerinde görev yapıyor.

Canon EOS 600D

BİR önceki model olan Canon EOS 11OOD‘ye göre daha gelişmiş özelliklerle donatılan Canon EOS 600D, aynı zamanda firmanın en güncel modellerinden biri olma özelliğine sahip. 18,7 MP çözünürlüğü sayesinde fotoğraflarda daha fazla detay isteyen kullanıcıları hedefleyen üründe video çözünürlüğü de I080p seviyesine yükseltilmiş durumda. Canon’un geliştirdiği teknolojiler sayesinde video çekiminde bile otomatik netleme sağlayan üründe 3,5 mm’lik jack üzerinden harici mikrofon bağlantısına da imkân tanınıyor. 3 inç büyüklüğünde açılır ve dönen ekranında 1.040.000 piksel bulunduran Canon EOS 600D, profesyonel video çekiminde büyük kolaylık sağlayabilecek bir ürün. Depolama ortamı olarak Secure Digital (SD) standardı tercih edilirken en yüksek ISO değeri olarak 12.800 destekleniyor. 3,7 fps’lik seri çekim hızı da giriş seviyesinde bulunan bir profesyonel fotoğraf makinesine göre oldukça başarılı sayılacak seviyede. Canon EOS 600D, sınıfının standartlarını yükselterek orta seviyenin sınırlarını zorlamayı başarıyor.

Panasonic Lumix DMC-GH2K
Farklı bir çizgiye sahip olan Panasonic Lumix DMC-GH2K, kompakt ve standart profesyonel fotoğraf makinelerinin arasında yer edinen bir ürün. Kompakt profesyonel ürünlerdeki gibi Micro Four Thirds lens sistemine sahip olan üründe boyutlar biraz daha standartlara yakın. 3 inç ve dokunmatik bir ekrana sahip olan Panasonic Lumix DMC-GH2K‘de fotoğrafta desteklenen çözünürlük 18,3 MP seviyesinde. Video çözünürlüğü ise olması gerektiği gibi I080p. Farklı yönlerden birisi, ürünün yüksek kalitede video çekimine uygun şekilde geliştirilmesi. Mümkün olan en az kayıpla algılayıcı üzerine düşen görüntü alabiliyor ve zaman sınırlama sıkıntısı olmadan kayıt yapılabiliyor. Mikrofon girişinin olması daha profesyonelce sonuçlara imza atılmasını sağlıyor. Lumix’e tarafından geliştirilen 14-42 mm aralıklı ve f/3.5-5.6 diyaframlı bir kit objektifle birlikte gelen ürün, günümüzün orta seviye profesyonel fotoğraf makinelerini bile aratmayacak düzeyde ayar içeriyor. Sonuçlar başarılı ancak giriş seviyesi için fiyatı biraz yüksek.Kategori: Genel

Bora M. Deniz ()

Teknoloji, internet, ve bilişim gibi konularda paylaşımlarım ve yazılarımla 2011 den beri teknorapor.com dayım. Sosyal medya da yararlı bulduğunuz yazılarımı paylaşmanız dileklerimle... The author shares and writings IT, internet and technology news blog offering

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

« Paylaş