Facebook Engelleme

| 29 Kasım 2014 |
Facebook Haber Kaynağı Düzenlemesi, Habersiz Engelleme

  • Facebook Sayfamıza Akan Haber Kaynaklarını nasıl engelleyebiliriz ? Nasıl Karşıdaki kişinin haberi olmadan engelleme yapabiliriz ?

Facebook Haber Kaynağımız zamanla gereksiz bir çok ileti ile doluyor. Bu yüzden ileti sahiplerini arkadaşlık silmek le silmemek arasında tereddüt yaşamışızdır. Aslında hiç kimseyi engellemeden veya arkadaşlık listemizden silmeden sayfamıza gelen ileti veya haberleri bizim kendi haber kaynağımızda görüntülenmesini engellemek oldukça basit bir işlem.

Ana sayfamızda haberi gönderen sayfanın veya kişinin adının üstünde Mouse cursorunu ile bir saniye bekleyelim. Açılan ileti penceresinde “Takip” seçeneğini tıklarak bu opsiyonu “Takip Bırak” olarak değiştirelim. Bu durumda artık bu kişi veya sayfanın gönderileri sayfamıza yansımayacaktır. Eğer ilerde tekrar takip etmek istersek bu kişiyi arama kutusuna yazıp profil sayfasında yer alan “Takip Et” düğmesini tıklayarak portföyümüze alabiliriz.

facebook_takip_bırakBu yöntemle takibi bıraksak bile karşıdaki kişinin bundan haberinin olmaması.

Ayarlar>Haber Kaynağı Tercihlerinde de listeye bakıp, kişiyi haber olarak takibe alabilir veya haber kaynağı dışına alabiliriz.

  • Facebook Reklamlarının ve Tavsiye edilen öneri iletilerinin engellenmesi

Eğer Facebook Reklamlarından bıktıysanız veya sürekli bir takım öneriler alıyorsanız. Web arayüzüne Adblock eklentisi ni ilave ederek size önerilen içerikleri veya reklamların görüntülenmemesini sağlayabilirsiniz. Pek çok tarayıcıda bu adblock plus uygulaması mevcut. Tarayıcınızın ayarlarından Uzantılar veya eklentiler olarak geçen kısmı bulup, bu eklentiyi aratın. Kurulumu yapıp aktif hale getirin. Bu eklentiyi yükledikten sonra facebook.adblockplus.me sayfasına bağlanıp , kullanıma sunulmuş 3 filtre şablonundan birini seçmemiz gerekiyor.

Ayarlar kısmına girip, sol menüden Engelleme yi seçelim. Bu alandan artık bize davette bulunan kişileri veya sayfaları, adlarını yazıp tüm istenmeyen kaynaklara filtre koyabiliriz. Yine istersek aldığımız bir davet üzerine o sayfaya gidip, sayfanın sağ menüsünde de yer alan “Engelle” seçimini yapmaktır. Bu da gelecekte bize yapılacak davetleri engelleyecektir.

facebook_engelleme1

  • Facebook Otomatik Video oynatma özelliğinin engellenmesi

Videoların otomatik oynatılması bazen sıkıcı bir halede gelebiliyor. Bunun içinde Ayarlar > Videolar > Videoları Otomatik Oynat opsiyonu nu kapalı yapıyoruz. IOS veya Andorid işletim sistemine sahip bir cihazda ise bu yol Ayarlar >Facebook> Ayarlar üzerinden Auto-Play Özelliğinin Off yapılması ile gerçekleştiriliyor.

  •  Facebook Haber Kaynakları ile ilgili iyileştirme

Haber Kaynaklarını filtre etmek yerine iyileştirilmesi yoluna gidersek eğer ilgili haberin sağ kulakçığını tıklayarak. Bunu görmek istemiyorum diyebilir. Ardından Takibi bırak seçeneği ile tamamen bu kaynağı iptal edebiliriz. Yada direk olarak en baştan gönderiyi şikayet edebiliriz. Dilersek ankete katılıp haber kaynağı ile ilgili facebook a yorumda bulunabiliriz.

facebook_bunu_gormekistemiyorumKategori: Nasıl Yapılır?

Bora M. Deniz ()

Teknoloji, internet, ve bilişim gibi konularda paylaşımlarım ve yazılarımla 2011 den beri teknorapor.com dayım. Sosyal medya da yararlı bulduğunuz yazılarımı paylaşmanız dileklerimle... The author shares and writings IT, internet and technology news blog offering

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

« Paylaş