excel yatayara hlookup formulü

| 20 Ocak 2012 |


Excel Yatayara Hlookup Fonksiyonu

Daha önceki yazımda Excel ‘de ki arama fonsiyonlarından biri olan vlookup (düşeyara) fonksiyonundan bahsetmiştim. Excelde kullanılan diğer arama fonksiyonu ise hlookup (yatayara) fonksiyonudur.

Excel düşeyara ile yatayara arasındaki fark;

Bu fonsiyonları birbirinden ayıran özellik ise arama yönlerinin farklı olmasıdır. Düşeyara ile soldan sağa doğru, Yatayara ile yukarıdan aşağıya doğru arama yaparım. Bu genelde kullanıcının oluşturduğu tabloya bakış açısı ile ilişkilidir. Örnek olarak özünde aynı ama kurgu olarak farklı  iki yapıya göz atalım  ;

Bu sayfalardan birini veritabanı olarak kullanacağım. Burda gördüğünüz gibi iki farklı form mevcut. Amacım yeni bir sayfada oluşturup, ögrencilerin derslerden aldığı notları girerken, ögrenci no’ sunu girdiğimde, bu veritabanı sayfasından ögrenci ad ve soyad bilgisinin otomatik olarak arama fonsiyonu yardımıyla giriş yaptığım sayfama gelmesi.

Şimdi bu eğer ikinci tablodaki kurguyu yaptıysam Dikkat ederseniz arama yönüm yukarıdan aşağıya, yani arayacağım 1200 nolu ögrencinin adı ve dosyadı bu bilginin aşağısında kalıyor. Bu durumda yatayara kullanıyorum. İlk tablo için bu durum soldan sağa doğru bu durumda düşeyara kullanmam lazımdı.

İkinci tablo üzerinde giderek, Tabloyu seçip, Formüller> Ad tanımla kısmından ekran görüntüsündeki gibi “Ögrenci _No” gibi bir alan adı tanımlıyorum. Bu adı siz istediğiniz gibi belirleyebilirsiniz. Başvuru yeri ise benim excel sayfasında mouse ile tarayıp seçtiğim karalı alan, isterseniz bu işlemi yaparken Başvuru yerindeki bilgiyi silip, mouse ile alanı tekrar seçebilirsiniz Bu durumda alan Satır-Sutun bilgileri Başvuru yerine otomatik olarak yeniden yazılacaktır.

Yeni bir sayfamı yukarıdaki gibi oluşturdum. A2 Hücresine ÖgrenciNo yu yazdığımda

  • Ögrenci Adı için B2 Hücresine  =YATAYARA(A2;Ögrenci_No;2;0) şeklinde
  • Ögrenci Soyadı için C2 Hücresine  =YATAYARA(A2;Ögrenci_No;3;0) fonsiyonlarımı yerleştirdim.
  • İsterseniz Seçim dikdörtgeninin sağ köşesideki küçük kareden aşağı çekerek formülü diğer hücrelere taşıyabilirsiniz.

Formülü izah edelim.    Bu formulde  4  değişken var. Birincisi neyi arıyorum “œ;”  ikincisi nerde arıyorum  “œ;”  ücüncüsü aradığımı bulduğumda hangi satırı getireyim”œ;”  dördüncüsü birebir getir (0,yanlış) yakın değeri (1,doğru)  getir.  

Kısaca;

ingilizce versiyonda:   =HLOOKUP(A2;Ögrenci_No;2;0) veya  =HLOOKUP($A2;Ögrenci_No;2;FALSE)

türkçe versiyonda       :  =YATAYARA(A2;Ögrenci_No;2;0) veya=YATAYARA($A2;OgrenciNo;2;YANLIŞ)

Bazı yapılarda formülde gördüğünüz yerlerde    ;   yerine  ,   de kullanılmaktadır.

Düşeyarama için bu sayfamı ziyaret edebilirsiniz.

Konu ile teredddüte ettiğiniz durumlarda  bana yazmaktan çekinmeyin.  Kategori: Yazılım

Bora M. Deniz ()

Teknoloji, internet, ve bilişim gibi konularda paylaşımlarım ve yazılarımla 2011 den beri teknorapor.com dayım. Sosyal medya da yararlı bulduğunuz yazılarımı paylaşmanız dileklerimle... The author shares and writings IT, internet and technology news blog offering

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

« Paylaş