Excel de özel liste tanımlaması

| 25 Mayıs 2013 |
Excel de özel liste oluşturma

Excel de özel liste oluşturmak demek sıklıkla kullandığımız bir takım dizileri excele tanımlamak demektir. Neden Excel de özel liste oluşturmalıyım sorusunun cevabı ise tabiki zaman kazanmaktır. Normalde Haftanın gün isimleri veya ayların isimleri tanımlıdır.

Excelde özel liste eklemek

Diyelim sizin kullandığınız Excel türkçe sürümü ve sizin ingilizce olarak ay ve gün isimlerine ihtiyacınız var. Bunları tanımlayabilirsiniz. Ben örnek olması açısından coğrafi bölge adlarından tanımladığım biri dizini Excelde özel liste olarak oluşturdum.

Yapmamız gereken öncelikle Excel sayfamıza , özel dizine atayacağımız verileri yazmak olacak.Verileri isterseniz alt alta veya yan yana yazın Excel özel liste oluşturken bunu algılayabiliyor.

  • Menumuzde solda üste yer alan Dosya > Seçenekler üzerinden Excel seçenekleri penceresine ulaşıyoruz.
  • Gelişmiş sekmesini seçip, sağda yer alan pencere kaydırma çubuğundan aşağıya doğru ilerliyoruz.
  • Burada Sıralamalarda ve doldu sıralarında kullanmak için listeler oluşturun: Özel Listeleri Düzenle düğmesini tıklatalım.

  • Özel listeler penceresinde Excel de varsayılan Haftalık ve Ay adlarından oluşan listeyi göreceksiniz.
  • Öncelikle listenin alınacağı hücreler kutusunu tıklatıyoruz ve sayfamıza yazdığımız dizi aralığını seçiyoruz. Bu seçim boş kutuya yansıyacaktır.
  • Veri al düğmesi ile özel listemizi oluşturuyoruz.
  • Hatalı durumlarda liste girdilerinden o dizini seçip Sil düğmesine basmanız yeterli olacaktır.

Artık her hangi bir Excel kitabındaki sayfaya bu listeki isimlerden birini yazıp hücrenin köşesinden mouse artı şeklini aldığında aşağıya veya sağa doğru çektiğinizde özel listenizin otomatik olarak oluştuğunu göreceksiniz.

Özel liste ekleme ile ilgili hazırladığım videoyuda seyredebilirsiniz.Kategori: İp Uçları

Bora M. Deniz ()

Teknoloji, internet, ve bilişim gibi konularda paylaşımlarım ve yazılarımla 2011 den beri teknorapor.com dayım. Sosyal medya da yararlı bulduğunuz yazılarımı paylaşmanız dileklerimle... The author shares and writings IT, internet and technology news blog offering

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

« Paylaş