Excel Mbul , Bul ve Değiştir Fonksiyonları

| 28 Ocak 2012 |
Excel’ de Mbul (Search) , Bul (Find)

komutları hemen hemen aynı işleve sahiptir. Farkı Bul fonksiyonunu büyük harf veya küçük harfi dikkate alırken, Mbul bunu dikkate almaz. Bu fonksiyonlar aramak istediğiniz bir karekteri yada karekter dizinin ,  hücre içinde yazılı olan mevcut bir cümleninin içinden bulur ve size cümle içinde kaçıncı karekter olduğunu söyler. Bu şu şekilde işe yarayabilir. Biz o cümledeki o karekter dizisini değiştirmek isteyebilir. Yada o cümleden bir parçaalmak isteyebiliriz. Bu durumda hangi noktadan başlayarak bu işlemi yapacağımıza bu fonksiyondan gelen bilgi yardımı ile karar veririz. Bunu bir örnek üzerinde açıklayalım.A4 hücresine yazdığım cümle içinde A veya a harfini MBUL ve BUL fonsiyonlarının verdiği yanıtları görüyorsunuz. Burada BUL fonksiyonu “A” harfinin 4. karekter olduğunu gösterirken, “a” nın 1. karekter olduğunu hesapladı.

Mbul ve bul fonksiyonlarını diğer bazı fonksiyonlar içinde de kullanabiliriz.

Fonksiyon MBUL veya BUL ( aradığın metin parçası ; aradığın hücre; kaçıncı karekterden başlasın) şeklinde söylenebilir.

Bu işlemi PARÇAAL (mid)  veya DEĞİŞTİR (replace) fonksiyonları içinde kullanabiliriz.

Ekran görüntüsünü incelediğinizde 2009 yılını 2010 durumuna Değiştir fonksiyonu yardımıyla , yada “09” dahil cümlenin geri kalanını nasıl aldığımı inceleyebilirsiniz.

  • Burada Uzunluk yada len bana cümledeki karekter sayısını vermektedir.
  • Degiştir yada replace ( değişim yapılan cümle;hangi noktadan,kaç karekter; yerine koyulacak metin) 
  • Parçaal yada mid ( cümle;hangi noktadan; kaç karekter) 
  • şeklinde kullanılır.

 Kategori: İp Uçları

Bora M. Deniz ()

Teknoloji, internet, ve bilişim gibi konularda paylaşımlarım ve yazılarımla 2011 den beri teknorapor.com dayım. Sosyal medya da yararlı bulduğunuz yazılarımı paylaşmanız dileklerimle... The author shares and writings IT, internet and technology news blog offering

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

« Paylaş