Download Windows 8 Tüketici Önizleme Sürümü

| 01 Mart 2012 |
Windows 8 Tüketici Önizleme SürümüWindows 8 kod adı ile yer alan yeni işletim sisteminin tüketici önizleme yani  Consumer Preview  olarak adlandırılan sürümü son kullanıcılara sunuldu. Takip eden linkten mevcut işletim sistemi üzerine veya ikinci bir işletim sistemi olmak üzere farklı bir bölüme kurabilirsiniz. Aşağıdaki adresten indireceğiniz dosya öncelikle sisteminizdeki mevcut programların Windows 8 ile uyumlu olup olmadığını kontrol ediyor ve bunu size raporluyor. ülke ve e-mail bilgilerini girmeniz zorumlu değil isterseniz boş bırakabilirsiniz.

Genel olarak İngilizce, Almanca, Fransızca, Çince ve Japonca dillerini destekleyen bu sürümde malasef Türkçe yok. Dosyayı yüklemek içinse hard diskinizde minumum 4 GByte lık boş bir alanın olması gerekiyor. Eğer bu alan yoksa Diskcleanup la temizlemenizi öneriyor. Kurulum öncesi size bir key numarası veriliyor. Ardından Kurulum dosyaları internet hızınıza bağlı olarak 30-60 dk arasında yükleniyor. Şu an bende kurulum dosyalarını yüklüyorum 🙂 Kurulum dosyalarını yüklemeden önce image alan programlarla sistem yedeğini almamızda fayda var çünkü windows 8 yükledikten sonra geri dönüş yapamıyoruz ya sistemi yeniden biçimlendirip yükleyeceğiz yada yedek image üzerinden geri yükleyeceğiz.

Unutulmaması gereken bir diğer nokta bu sürümün aktivasyonu 15.01.2013 tarihine kadar geçerli. Verilen anahtar kısıtlı süreli ve bu zaman içersinde microsoft aldığı geri dönüşümlerler le daha hatasız bir sürüm elde amacında. Nihayi üründe muhtemelen bu tarih civarında veya öncesinde piyasaya çıkacaktır. Ancak bana göre bu hali ile de işletim sistemi oldukça stabil ve hızlı.

http://windows.microsoft.com/en-US/windows-8/download

Eğer isterseniz iso formatında;

http://windows.microsoft.com/en-US/windows-8/iso 

adresinde 64 bit veya 32 bit sürümlü dosyayı indirip, DVD veya USB üzerinden de kurabilirsiniz.

Sistem Gereksinimleri:

İşlemci: 1 GHz ve üzeri
RAM: 1 GB (32-bit) veya 2 GB (64-bit)
Sabit disk: 16 GB (32-bit) veya 20 GB (64-bit)
Grafik: Microsoft DirectX 9 grafik aygıt veya daha yüksek
Ekran : Dokunmatik kullanmak için, multitouch destekleyen bir tablet ya da monitör gerekiyor.

Erişmek için , Windows Store ve uygulamaları yüklemek ve çalıştırmak için, etkin bir Internet bağlantısı ve en az 1024 x 768 bir ekran çözünürlüğü gerekiyor,Uygulamalar yapıştırmak için en az 1366 x 768 bir ekran çözünürlüğü gerekiyor.

Burada windows 8 ile ilgili merak ettiklerinizi ve sıkça sorulanları 

http://windows.microsoft.com/en-US/windows-8/faq#  adresinde bulabilirsiniz.

Kurulumu mevcut sabit diskinizde farklı bir bölüme veya ikinci bir sabit diske yapabilirsiniz. Windows 7 kurulumu yapılmış bir pc ye ikinci olarak windows 8 kurulumunu gösteren videoyu seyredebilirsiniz.Kategori: Magazin

Bora M. Deniz ()

Teknoloji, internet, ve bilişim gibi konularda paylaşımlarım ve yazılarımla 2011 den beri teknorapor.com dayım. Sosyal medya da yararlı bulduğunuz yazılarımı paylaşmanız dileklerimle... The author shares and writings IT, internet and technology news blog offering

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

« Paylaş