Discovery 16GB General Mobile

| 22 Kasım 2013 | 243 Yorum
General Mobile Discovery 16 Gbyte

GMDiscoveryGeneral Mobile Firmasının Discovery 4G Byte dahili bellek kapasitesine sahip ürününden sonra 16Gbyte lık diğer ürününü de piyasaya sürdü. 68x134mm boyutlarındaki discovery’nin kalınlığı sadece 7,59mm. General Mobile Discovery oldukça ince sayılabilir.

125gr gelen telefon oldukça hafif bana göre ekran boyutları 4,7” High Definition 1280x 720 ekran çözünürlüğü ve 16,7 milyon renk ,ekran yansıması, tepkime süresi oldukça iyi sayılır. Ekran gorilla glass  özelliğine sahip olduğundan çizilmelere karşı daha dayanıklı. İlave olarak kutusundan çıkan ekran koruyucuyu kullanmanız mümkün.

General Mobile Discovery 16GB, Android  Jelly Bean 4.2.1işletim sistemine  ve 1.2GHz Dört Çekirdekli Cortex A7 İşlemciye sahip. İşletim sistemi sanılanın aksine sürekli güncel tutuluyor, General Mobile  dördüncü güncellemeyi de 13.11.2013 tarihinde yaptı. Sistem performansı ve kullanıcı kolaylıkları getiren bu güncellemeler General Mobile ‘ın bu modelle haleflerine karşı yeni bir alternatif oluşturduğu açıkça görülüyor tahminim, bu modelin ilerki yıllarda yerini daha da saglamlaştıracağı yolunda. Şu anda en çok tercih edilen popüler modellerden biri olarak gözüküyor.

General Mobile Discovery 16GB

General Mobile Discovery Çift hat Sim Yönetimi

Beyaz, Mavi, Pembe ve Siyah renklerdeki General Mobile Discovery Cep telefonu, çift sim kartını destekliyor. İçersin de  micro sim ve normal Sim kart boyutlarında iki slot mevcut.  Dilerseniz GSM Servisinde veya telefonu aldığınız yerde mevcut sim kartını kestirerek micro sim veya micro sim e ilave bir adaptörle normal sim haline getirebilirsiniz. Her iki hattınızda bekleme durumunda aynı anda aktif, arama yaptığınızda önceden Ayarlar>Sim Yönetimi içinde yaptığınız setlemelere göre sim lerinizden biri varsayılan olarak aramayı yapabilir veya arama yaparken hangi hattı kullanacağınız size sorulabilir. Kullanımı  oldukça basit. Bu ayarları Sesli arama, Görüntülü arama, mesaj veya veri bağlantısı için ayrı ayrı yapabilirsiniz. Aşağıda arama yapmaya çalıştığınızda hangi hattınızı kullanacağınız basit bir şekilde size soruluyor. extra hatlar için farklı tuş düğmeleri kullanmanıza gerek yok.

General_mobile_discovery_ciftsim

Diğer Özellikler

Kapağı altında Sim Kartlarının hemen solunda mini micro SD kart yuvası mevcut ve General Mobile Discovery ilave edilebilir micro SD desteği ise 32GB. Arka Kamera 8 M piksel , otomatik focus ve flash desteğine, ön kamera ise 2 M piksel çözünürlüğüne sahip. General Mobile Discovery arka kamerası, sürekli çekim modunda 21 saniyede 99 kare fotograf çekebilme özelliğine sahip. Fotoğraflar  ve özellikle video çekimleri tatmin edici yeterli bana göre.1920×1800 p çözünürlüğe sahip.

General_mobile_discovery_fmradyo

Sonradan yüklenen Apk uzantılı FMRadyo uygulaması ise, kulaklığı anten olarak kullanarak, internetten bağımsız radyo dinlemenizi sağlıyor. Uygulamalar> Storeoid magazasında yer alan bu uygulama şu an için kaldırılmış olsada. Buradan indirip kurabilirsiniz. Dosyayı USB üzerinden Download dizinine atıp kurmanız mümkün. Öncesinde Ayarlar> Güvenlik kısmında yer alan “Uygulamaları doğrula > Zararlı olabilecek uygulamaların yüklenmesine izin verme veya uyar” seçenegini kaldırmanız gerekiyor. Bunu yapmak tamamen kendi insiyatifnizde ancak pek çok kullanıcının bunu bu şekilde sorunsuz çalıştırdığını söyleyebilirim.

Ses ayarlarını ise dilerseniz telefon zil sesi, kullaklık ve alarm olmak üzere farklı seviyelerde ayarlayabilirsiniz. (Ses kısma düğmesine bastığınızda üçlü ekolayzer simgesinden)

General Mobile Discovery ayarlarında telefonunuzu uçuş moduna planlayabilirsiniz. Bu belli saatlerde telefonunuzun GSM operatörü ile bağlantısını kesip sadece offline olarak çalışmasını sağlıyor. Yine başka bir mod olan sürücü modu ise telefonunuzu online modda bırak gelen çağrılara otomatik olarak sizin belirlediğiniz bir mesajın gönderilmesini sağlıyor,  “Şu an araç kullanıyorum sonra dönüş yapacağım” gibi.

Ayarlar kısmında 6 adet farklı tema mevcut. Dilerseniz yerel dosyalar seçeneği ile kendi dosyalarınızı kullanmanızda mümkün.Sosyal Medya bağlantıları, pusula , harita, hesap makinası, sistem optimizasyon uygulaması, Google Play Store ve Storeoid mağazaları mevcut. Telefon bu mağazalardan alış veriş yapacağınızı düşünerek kurulumda sizden bir e-mail hesabı isteyebilir bunu girmenizde bir sakınca yok eğer alışveriş düşünmüyor sadece ücretsiz programlardan faydalanmak istiyorsanız kredi kartı bilgilerini vermenize ise gerek yok zaten. Ayrıca   Kingsoft Office uygulaması excel ve Word gibi  dokümanları açmanız için yüklü gelen bir uygulama.

General Mobile Discovery içindeki bilgilere USB kablosu üzerinden ulaşmanız mümkün. Benim gördüğüm en büyük eksiklik PC suite tarzı bir PC Cep arayüzü programına orijinal olarak sahip olmaması. Yedeklemeleri yine kendi içersinde bir klasöre yapıyor veya Google drive içersindeki alanınıza. Telefonla beraber bir güvenlik yazılımı kullanmakda öncelikli olmalı malum android işletimim sistemi güvenlik açısından biraz daha toleranslı . Önerim Eset Mobile Security yüklemek olacaktır. Ücretsiz sürümünde gerçek zamanlı bir tarama yapamasanız da faydalı olacaktır. Gelen mesajları veya cevapsız çağrıları gösterecek bir bildirim ışığının olmaması da bu telefonun bir başka eksisi. Öte yandan aktif olarak kullandığınızda telefon yok denecek kadar az ısınıyor ve oldukça hızlı, geçişlerde ve genel olarak oyunlarda tepkime süresi takılma yapmaması oldukça iyi.

General Mobile Discovery de tüm bildirim veya mesajların tek bir hareketle kapatılması

Telefonun dokunmatik home tuşuna bastığınızda size arka plandaki açık uygulamaları gösterecektir. Hafifçe salladığınızda tüm uygulamalar otomatik olarak kapanıyor. Benzeri durum yine bildirim ekranın mevcut ekranda parmağınızı yukarıdan aşağı kaydırdığınızda klasik  bildirim ekranını göreceksiniz. Yine benzeri şekilde hafifçe salladığınızda tüm bildirimler siliniyor.

General Mobile Discovery Bekleme süresini nasıl uzatılabilir?

Telefonun 1800mA lik lityum ion bataryası ile General Mobile Discovey i normalde ortalama bir gün biraz daha kısıtlama ile 1,5 gün kadar beklemede kullanmak mümkün.

 • Uçuş planlaması ile gece kapanış ve açılış saatlerini planlayarak
 • Ekran parlaklığını otomatik veya daha düşük kademelerde kullanarak
 • Gerekmediği zaman wifi veya bluetooth bağlantılarını kapatarak.
 • Gereksiz uygulamarı kapatarak
 • Güç seviyesi düştüğünde telefonun mevcut sistem güç tasarrufunu veya özel güç tasarrufu nu kullanarak
 • Titreşimi kapatarak

Sarj süresini uzatabilirsiniz.

Andorid Sürümü Süpriz Ekran koruyucu;

Ayarlar>Diğer>Telefon Hakkında>Android Sürümü ne basıp ekrandaki büyük kırmızı fasülyeyi tıklatığınızda, bir ekran koruyucu devreye giriyor. Dilerseniz bu fasülyeleri ekran dışına iterek kendinize yer açabilirsiniz.

İlave olarak telefon kulaklıkları ve şarj kabloları kaliteli ve fiyat olarak, performans olarak telefon alacakların incelemesi gereken bir model. Fiyatı 700 tl  civarında…

 

General Mobile de Anlık Ekran Görüntüsü Yakalama

O anda Ekranınızdaki bir görüntüyü fotografa dönüştürüp paylaşmak isteyebilirsiniz. Bunu içi yapmanız gereken;

General Mobile in güç düğmesine basıp ve güç düğmesi basılı iken ses kısma düğmesine basmanız gerekiyor.  Bunu hızlı bir şekilde yapın. O anda yakalan ekran görüntüsü kısa bir süre önizleme ile gösterilip, ardından  Screenshots adındaki klasöre kaydediliyor.

generalmobile_goruntu_yakalama
Bu görüntüye dilerseniz uygulamalar> dosyalarım >screenshots üzerinde ulaşın.
Dilerseniz Kamera programınızı çalıştırıp, sol alt köşeden görüntüleme moduna geçin ardından sol üst köşeden camera ,whatsApp İmages Pictures indir gibi ayrı ayrı klasörlere koyulmuş dizinler içinde screenshots dizini bulup ekran görüntüsünü aldığınız imajı görüntüleyin.
PC ye General Mobile, USB üzerinden bağlı iken ve bağlantı yetkilendirmesi yapmışsanız Ekran Görüntüsü alınamıyor.

General Mobile Gelen Çağrının Sessize alınması

Telefonunuzun güç düğmesine kısa basılı tuttuğunuzda yada telefonunuzu ters çevirdiğinizde çağrı sessiz moda geçer ama sonlandırılmaz. Gelen yüklü ayarlar bu şekilde normalde.

Eğer General Mobile sessize alınmasın istiyorsak yapmamız gereken;

Ekrandaki Telefon uygulamasını çalıştın.
Sag köşede üst üste üç nokta olan kısa bir menu var buradan ayarlara girelim.
Overturn mute “Calls ring flip phone is muted” seçeneğindeki onayı kaldıralım. Artık Telefon hareketine göre gelen çagrı sessiz moda geçmeyecektir.
Bu alandan diğer özellikleri ve özellikle Diğer ayarlar içindeki hızlı yanıtlarınızı güncelleyebilirsiniz.

generalmobile_sessiz_ayar

generalmobile_sessiz_ayar1

 

General Mobile de güç düğmesine basarak Gelen Çağrıyı sonlandırmak isterseniz;

Uygulamalar> Ayarlar içinde sistem başlığı altında Erişilebilirlik  alanı var. Burada “güç düğmesi çağrıyı sonlandır ” kısmına onay tiki koyuyoruz.

generalmobile_cagri_son

 

General Mobile E-Posta Ekleme ;

E-Posta iconu ile programı çalıştıralım. Sol alt köşede yer alan soft menü (alt alta üç çizgi) üzerinden ayarlara girelim.

general_mobile_discovery_eposta01

Üst sağ köşede yer alan Hesap ekle üzerinden e-posta adresini ve şifreleri girelim.

general_mobile_discovery_eposta02

İnternete bağlı bir General Mobile da Gelen ve Giden posta ayarları gmail, yahoo, yandex, hotmail gibi servis sağlayıcılar için otomatik olarak hesabınızın domain uzantına göre yapılandırılır.

E-posta hesaplarınızı gelen kutusunu görüntülerken ayrı ayrı veya hepsini birleştirerek görüntüleyebilirsiniz.

general_mobile_discovery_eposta03 general_mobile_discovery_eposta04

 Kategori: Cep Telefonu

Bora M. Deniz ()

Teknoloji, internet, ve bilişim gibi konularda paylaşımlarım ve yazılarımla 2011 den beri teknorapor.com dayım. Sosyal medya da yararlı bulduğunuz yazılarımı paylaşmanız dileklerimle... The author shares and writings IT, internet and technology news blog offering

Yorum (243)

Trackback URL | Yorum RSS

 1. ZEKERİYA ŞAHİN diyor ki:

  sim kartı telefona nasıl kopyalarım…

  • Bora M. Deniz diyor ki:

   Merhaba, önce telefon defteri simgenize dokunup bu alan girin. Ardından soldaki telefon tuşuna (alt alta üç çizgi olan simge) basın, menude ikinci sırada içe/dışa aktar yolunu göreceksiniz. Bu alandan sim kart, sd kart veya mail hesaplarınıza bağlı olarak çeşitli ortamlara aktarmalar yapabilirsiniz. Kolay gelsin.

   • fth diyor ki:

    Optimize et yazıyordu TBMM dedim resimler falan yok hepsi yok oldu yaaaa

    • Bora M. Deniz diyor ki:

     Merhaba Optimizasyon orjinal yazılımıdır? Normalde böyle bir durum olmaz. Umarım ekran gösteriminde bir sıkıntı olmuştur.

     • fth diyor ki:

      Bilmiyorum telefonu aldığım yere gittim formatliycaz diyo. Garanti var servise gönderim dedim tmm diyor. Resimler nolcak dedim optimize edince yok oldu ama telefondan bakıyorum hâlâ SD kart 927 MB. Dedim o zaman virüs vardır diyor ya. Zaten benim resimler SD karttaydi notlar falan videolarım hep kayıp ama SD kart dolu yani. Adamlar sadece format parasının derdine düşmüşler. Neden boyle oldu. Bilgisi olan yardim edebilir mi? Ayrıca teşekkür ederim Bora M. Deniz

     • fth diyor ki:

      Tablete taktik SD kartı resimlerimi buldum şükür. Ama hâlâ galeride 6 resim var görünüyo SD siz. 6 Resim için tikliyorum açilmiyo resim falan yok. Anlamadım. Garanti var sizce gondereyimmi?

    • fatma diyor ki:

     Slm benim sorum discovery 16 gb kulaniyorum hattimin ,3g ayarida acik esim kendi hattini taktiginda 3g ile gorusuyi ben taktigimda ise video arama yapilamiyor diyor nasil duzelte bilirim esim kullaniyordu simdi ben kullsnacagm

     • Bora M. Deniz diyor ki:

      Merhaba Fatma, Ayarlar kısmında Cift Sim ayarını göreceksin. Buradan Sesli Arama, Video, Mesajlaşma ve Veri Bağşantısı için hangi SIM in kullanacağı ile ilgili ayarları yapabilir misin? Ayrıca gerekrise eğer SIM kartını telefona taktığın slotu da değiştirerek benzeri uygulamayı yap Bunu haricindeki sıkıntı GSM Müsteri Temsilcinizle le çözülecektir.

   • Aydin diyor ki:

    Slm ben telefonumu fabrika ayarlarına koydum artık telefon çalışmıyor açılıyor ve ağ ekle diyor yardımcı olurmusun uzun

   • can diyor ki:

    MERHABA ŞEBEKE ABLEMİNİN ÜZERİNDE X İŞARETİ VAR VE MOBİL AĞ KULLANILMIYOR YAZMAKTADIR yardım edermisiniz acaba

    • Bora M. Deniz diyor ki:

     SIM kartınız ile telefon yuvasında bir sorun olabilir. Benzeri durum 4.5G Sim ama bunu destekleyen telefonlarda da olabiliyor.

 2. nikan diyor ki:

  Bana yardim edin bir konuda email adresimle lutfen iletiwim kurun lutfwn coook onemli

 3. yücel diyor ki:

  slm discovrey 16 gb aldım bazı oyunları acıyor orn. tuple run oynunu acıyor fakat tuple run 2 oyununu ve araba oyunlarını acmıyor neden

  • Anonim diyor ki:

   Onun telefonla alakasi yok oyundan kaynakliyor bazen hata verio telefondan değil yani oyunu sil yeniden indir

 4. arif taşkınoğlu diyor ki:

  telefonum gelen çağrıları otamatık olarak kendisi açıyor.bunu nasıl iptal edebilirim

  • serhan diyor ki:

   Bende aynı sorn war

  • Ela Bozkurt diyor ki:

   Selam, benim de gelen aramalarda çalmıyor, msj yada müzik dinleme sorunu yok. Sanırım gelen arama ses dosyalarını silmişim. Tekrar nasıl yükleyeceğim bir bilen var ise yazabilir mi lütfen

   • Ela Bozkurt diyor ki:

    Bu ses dosyaları silme durumu değilmiş. Var ama yine de çalmıyor gelen aramalarda, fakat internet üzerinden gelen aramalarda çalıyor WhatsApp yada Tango gibi. Nedeni sizce nedir, yardımcı olabilir misiniz

 5. salih diyor ki:

  merhaba bende dıscover 16 gb var ama kendı muzıklerınde hısıltı oluyor ouyun muzıklerındede aynıtek sıkıntım vurus programı muzıklerde vurus oldugunu soyluyor hıc bır program bu vuruslerı sılmıyor format attım yınede gıtmedı telpa 1 aya telefonunuzu gonderırız dıyor ne yapmalıyım bılgı verırmısınız

 6. fath diyor ki:

  merhaba arkadaşlar ben bu telfonu alalı 2 gün oldu ve oyunlar felan indiridm telfon biraz yavaş acmaya basladı oyunları daha sonra telfonu fabrika ayarlarına dönderdim güncellmesini felan yapmıstım fabrika ayarlarına dönünce güncellmeye girince son sürüm yüklü dedi yükledigim güncelleme durormu acaba
  1 sorum daha olucak fabrika ayarlarına dönderdikden sonra google markketen bişeler indirmeye girdigimde uygulamların simgesini göstermior bu sorunu nasıl cöze bilirim

  ayrıca bu fabrika ayarlarına dönme durumu telfona zarar verirmi

  • Anonim diyor ki:

   Bende de bir suredir oyunlari yavas aciyordu ne denediysem olmadi en son telefon icindeki uygulamalardan google ayarlar a tikladim ordaki butun bildirimleri kapattiktan sonra sorunum cozuldu

 7. Onur diyor ki:

  Herkese merhaba bnm general mobile discovery 16 lgi var teli sfr aldm ama kulaklgi taknca muzik hem kulklkdan cal hendemde dsarı veriyo sesi dıSa vermesini nasl engelleriz arkadaslar bi yardmci olurmusunz bna rica etsem

 8. hayri ünal diyor ki:

  bende almayı düşünüyorum iki hat da aynı anda aktif mi acaba bir hat ile konuşurken diğer hattan arama olursa ilk knuşmamı bekletip diğer hattaki aramaya cvp verebilirmiyim

 9. Anonim diyor ki:

  gm discovery 16 cb video paylaaşımı yapamıyorum … bilgisi olan

 10. eren diyor ki:

  Sesli arama geldiginde telefonu ters çevirince aramayı sessize alıyormuş nasıl oluyor yardım edin 😀

 11. dara diyor ki:

  Benim ekranında da boydan boya kirmizi 1 tane çizgi cikti neden olyo

  • Ela Bozkurt diyor ki:

   Geliştirici ayarları kurcalamışsın ve ayarlarını değiştirmişsin anlaşılan. Eskisine dönersen sorun çözülür 🙂

 12. Anonim diyor ki:

  Flash nasil acabilirm

 13. muhammed diyor ki:

  Telefonum aramalı otamatik cevapliyo bunu nasıl kapatabilirim acil yardm edin

 14. emre diyor ki:

  Birini ararken tuş takimina girdiyimde sil tuşu yk

 15. Murat diyor ki:

  Discovery 16 . Telefon çift simli ama ben tek kullanıyorum. Fakat bir kaç saat sonra kart devre dışı kalıyor. Bir türlü bağlanamıyorum, bir uyarı da vermiyor ve beni arayanlar ulaşamıyor. Kartı nasıl sürekli açık tutabilriim? Ayarını göremedim

  • Bora M. Deniz diyor ki:

   Merhaba Murat, Ayarlar kısmında SIM yönetimi mevcut. Burada SIM kartını kapatabilir , Sesli veya görüntülü aramalarda hangisini seçmesi gerektiğini önceden tanımlayabilir veya sormasını isteyebilirsin. Bahsettiğin gibi bir ayar General Mobile Discovery de yok zaten. Ama bir süre sonra bu kartın devre dışı kalıyorsa sim kartlarını fiziksel olarak yer değiştir ve bu şekilde test et. Bu problem sim kartından yoksa sim yuvasından mı kaynaklanıyor anlayabilirsin. Simin oynama ile yuvasında fiziksel olarak teması kesiliyorda olabilir. Aynı kart her halikarda devre dışı kalıyorsa GSM operatörünle iletişime geçmen gerekebilir.

 16. yunus diyor ki:

  Bende GM 16 GB var iki ratafli bellek aldim tel e takiyorum ama bisey göremiyorum bilen varmi ok.

  • Bora M. Deniz diyor ki:

   Merhaba Yunus, General Mobile Discovery maximum 32 GB micro SD kart desteğine sahip.

 17. tarık diyor ki:

  Benim tele sıfırlama yaptım tuş takımı gitti telefon discovery nasıl ekrana getirebilirim tuş takımı mı tekrar

 18. murat diyor ki:

  Telefonumda kingsoft office ve Adobe readery yüklü ancak word dosyalarini sunum dosyalarini PDF yi acmiyor önceden aciyor du . nazil duzeltebilirim kingsoft u tekrar yukledim telefonu guncelledim olmuyor

 19. yunus emre diyor ki:

  merhaba bende general mobile dıscovery 2 var onun arka plan uygulamalarını nasıl kapatabilirim sarjının daha uzun bi süre gitmesi için

  • Bora M. Deniz diyor ki:

   Merhaba Yunus, Dahili olarak gereksiz uygulamaları kapatabilirsin .Uygulamalar içersinde Uygulama Yöneticisi > Telefon Hızlandırma Optimize et.
   Açık olan programları da home tuşuna bir süre dokunarak görüntüleyebilir ve telefonu sallayarak hemen kapatabilirsin.

 20. Mustafa diyor ki:

  İyi günler.Benim sormak istediğim gm discovery de çift sim desteği varmış ama aktif olarak iki hatta çalışıyormu bilgisi olan var mı yani biriyle görüşme yaparken diğerine çağrı geldiğinde kapalımı görünüyor yoksa görüşülebiliyor mu ?? Tşklr

  • Bora M. Deniz diyor ki:

   Merhaba Mustafa, GM Discovery de hatlardan biri çağrı aldığında diğer hatdan size ulaşamazlar. “Aradığını kişiye şu an ulaşılamıyor” şeklinde GSM operatöründen arayan kişiye dönüş olacaktır.

 21. fatma diyor ki:

  merhaba sorum şöyle çif sim kullanıyorum konuştuğum hattı aradıklarında ulaşılamıyor diyo neden diğer hatla bi alakası yok ama

  • Bora M. Deniz diyor ki:

   Merhaba Fatma, Telefon Simgesi > Sol köşedeki ana dokumatik butona basın orada bir menü açılacak Ayarlara girelim Sesli Arama > EK ayarlar >Kullanındığınız SİM kartını seçelim Burada bir çağrı sırasında gelen çağrıları bana bildir seçeneği var bunun onaylı olması lazım. (Ben sorundan aynı hattan çağrı aldığını ve konuştuğun sırada başkasının bu hattı aradığını anladım.)

 22. seda diyor ki:

  Uzun zamandir kullandigim general mobilin kendi orijinal kamerasi silinmiş bu neden kaynaklanır

  • Bora M. Deniz diyor ki:

   Merhaba Seda, yüklenen bir program yada yanlışıkla sen silmiş olabilirsin. Masaüstünde olan kısayoldur. Uygulamalara girip tekrar masaüstüne yeniden taşıyabilirsin.

 23. esra diyor ki:

  Bnde GB 16gb vr telefonla arama yaptigim zaman internet kesiliyor kesilmemesi lazim neden kesiliyor olabilir yasadigim yerde 3g yok ondan olabilirmi

  • Bora M. Deniz diyor ki:

   Merhaba Esra, Muhtemelen baz istasyonunuzla alakalı olabilir. ^G yerine Edge yayın kullanmak zaman zaman sıkıntı oluşturuyor.

 24. Xebat yavuz diyor ki:

  Bora bey merhaba.
  Ben discovery 16 GB kullanıyorum. Şöyle bir problemim var: telefonum bazı uygulamaları kendi kendine arka planda açıyor. Bunu nasıl önleyebilirim?

  • Bora M. Deniz diyor ki:

   Merhaba Yavuz, Uygulamalar> Ayarlar Sekmesi > Burda cihaz başlığı altında Uygulamalar var Çalışanlar da uygulamayı tıklatın hizmeti durdurun. Android Market den yüklediğimiz uygulamara kurulum sırasında onay veriyoruz. Bu izinler açabilir sanırım. Zaman zaman bildirimlerde alabiliriz. Gerekirse uygulama yöneticisi> yazılım yöneticisinden yazılımı kaldırın

 25. isa diyor ki:

  Merhaba benim sorum şu telefonumun ekrani kirilmisti degistirdim degistikten sonra kamera gelmedi bende kamerayi yanlislikla sildim fakat daha sonra fabrika ayarlari ve format atmama ragmen kamera gelmedi uygulamalarda bile yok geri yuklemek icin ne yapmaliyim

  • Bora M. Deniz diyor ki:

   Merhaba, uygulamarın içersinde uygulama yöneticisi var. Burdan Yazılım yöneticisi Varsayılan Yazılım Menüsüne girin. Kamera diye bir alan görebiliyor musunuz?

   • cigdem diyor ki:

    Goruyorum ondan sonra neyapmaliim ayni sorun bendede var tskler

    • Bora M. Deniz diyor ki:

     Merhaba Çigdem, kamera uygulamarın içinde yok ama bu alanda varsayılan olarak gözüküyor. Normalde sizin uygulamalar içinde bu uygulamayı silme yetkiniz yok sadece masaüstüne taşıyabilirsiniz. Donanımsal olarak kameranızda bir problem olması muhtemel. Bu nedenlede uygulama aktif hale gelemiyor.

 26. yasemin diyor ki:

  merhaba benim telefonum gm 4 gb biriyle konustugumda bir saat dolunca kendi kendine kapanıyor ayarını nerden yapacagımı bilemedim açık bi şekidle nasıl yapacagımı söylerseniz sevinirim tesekkürler

  • Bora M. Deniz diyor ki:

   Merhaba yasemin , sorunu tam anlayamadım pardon. 1 saat boyunca konustugunda mı kapanıyor? Sarj göstergen dolu iken mi kapanıyor?

  • Osman T. diyor ki:

   Teşekkürler telefonumda dikkat etmediğim ayrıntıları sayenizde fark ettim.

 27. Anonim diyor ki:

  Merhaba benim kigsof wört programı silindi tekrar nasil yükleyebilirim

  • Bora M. Deniz diyor ki:

   Merhaba, Google Android MArketten “WPS Office” 2014 son sürüm (PPT, DOC, XLS, PDFi Kingsoft Office Software Corporation Limited ) i indirip son versiyonu GMobile e kurabilirsiniz.
   Web olarak Google da aratın, “kingsoft-office-freeware.html” ilk linkten resmi sitesinden de inceleyebilirsiniz

   • Anonim diyor ki:

    Merhaba ben kadir generalmobil discovery 2 kullanıyorum konuşma yaptıktan sonra 30larda olan şarj bi anda 60lara yukselliyo garantiye gonderdim fakat bi sorun bulunamadı diyor bataryayi değiştirdik yinede dedilr ama sorun hala devam ediyor nededi ne olabilir bi bilginiz varmı?

    • Bora M. Deniz diyor ki:

     Merhaba Kadir, android marketten batarya göstergesi MacroPinch gibi bir uygulama yükleyerek bataryanızı takip edebilir misiniz? (Burada ki yorumları ve en cok indirmeleri dikkate alarak başka bir uygulamada olabilir.) Çift taraftan göstergeyi kontrol edin. Yazılımsal da olabilir. Ayrıca telefonunuzu bir süre 8 saat süre ile kesintisiz şarj edin.

     • güler diyor ki:

      Bora bey benim tel caldiginda tel.in kendi zil sesleri çalıyor dosyalarim daki müzik dosyasına müzik atamiyorum ben yanlışlıkla dosya silmisim herhalde nasıl yapabilirim

 28. mahir diyor ki:

  Merabalar bora bey benin tlf gm 4 arama geldiginde ses dügmesine basiyorum sessize almiyor eskiden aliyordu neden acaba cagriyi nasil sessize alacagim

  • Bora M. Deniz diyor ki:

   Merhaba Mahir, kısa olarak yandaki güç tuşunaa basın, yada telefonu ters çevirdiğinizde telefon otomatik sessize geçer. Yazımın içine eklemeler yaptım opsiyonları nı buna göre değiştirebilirsin.

 29. esra derinci diyor ki:

  Merhaba ben discovery 2 aldım. Birini ararken telefonun hemen siyah ekran oluyor kapatmak istiyorum aramayı ekran siyah olduğu için başlıyorum olmoyor ancak karşı tarafin kapatması lazim

  • Bora M. Deniz diyor ki:

   Merhaba Esra, Ayarlar > Ekran > Uyku kısmında süreyi attırabilirsen bu sorunun çözülecektir.

 30. Murat diyor ki:

  Mrb arkadaslar gm 2 mini kullanıyorum bendeki sıkıntı nrmalde gelen aramalar en basta olması gerekirken benimkiler karışık onun için hangi arama ne zaman gelmiş yada hangi arama yeni gelmiş bilmiyoru nasıl düzelebilirim yardımcı olurmusunz.

 31. özge diyor ki:

  merhaba ben discovery 2 kullanıyorum en basta bilgisayara bagladıgımda veri aktarımı yapılıyodu daha 2 hafta oldu alalı artık sadece bilgisayara taktıgımda sarj oluyor veri depolayamıyorum ne yapmalıyım? birde bazen normalde hat çeken yerlerde bile hat gidiyo ya da kendi internetini acmıyo bazende hattın çekmediği biyerden tekrar ceken bıyere gectiğinde hat gelimıyo hala cekmemeye devam edıyo ne yapıcam

  • Bora M. Deniz diyor ki:

   Merhaba Özge, Normalde USB kablosunu taktığında , General MObile ekranında USB bağlandı şeklinde bir mesajla karşılaşman lazım. ve USB depolamaya izin vermeniz lazım. Şimdi
   ayarlar>geliştirici seçenekleri> USB hata ayıklaması bunun onaylı olduğunu kontrol eder misiniz?
   GSM Baglantısı için;
   ayarlar>Mobil Ağlar> 3G Hizmeti ni etkin olduğunu ve GSM/UMTS Ağ Tercihlerinin GSM/WCDMA (otomatik mod) olduğunu kontrol edin.

 32. selma diyor ki:

  GM discovery kullanıyorum ve müzik çağlarda indirdigim müzikler tam bitmeden diğerine geçiyor ayarlardan otomatik filtre aylarına baktım kaç olacağını bulamadım bilen varsa yardımcı olabilir mi

  • Bora M. Deniz diyor ki:

   Merhaba Selma, şarkıyı çalarken sol köşede iç içe geçen iki ok var ona dokun bu rastgele çalma, istersen tekrar etme, tek çevrim veya mevcut listeyi tekrarlama gibi modlar da var. Dokundukça bu alan mod değişir. Filte içinse sağ üst köşede üst üste üç nokta var burdan ayarlara girip filtre boyutunu 2M Byte getirebilirsin.

 33. Şeyma diyor ki:

  Telefonumu alıskanlıklarm geregi surekli titresimde kullanırım ama fark ettim ki telefon gorusmem sırasında bana gelen mesaj titreşimini karşı taraftaki arkadaşım da duyuyor gercekten rahatsz edici bi durum. Ayarlarında bununla ilgili bisey yok nasıl duzeltebilirim

 34. Polat Alemdar diyor ki:

  Bazı müzikleri youtube mp3 dönüştürücüden indiriyorum iniyor fakat taramama ragmen müzik listesine gelmiyor

  • Bora M. Deniz diyor ki:

   Merhaba Polat,
   Uygulamalar >dosyalarım üzerinden download dizini içinden veya Youtube dizinleri oluşuyorsa bu alanlardan indirdiğin dosyaları Music klasörüne taşıayararak tarama yaptırır mısın? Ayrıca indirdiğin dosyaları music player direk çalıştırabiliyor mu?

 35. bahriye diyor ki:

  merhaba discovery general mobile telefonumun interneti kapalı fakat ekranımın sol üst köşesinde google indirme işlemi yapıyor sürekli onu nasıl iptal edebilirim.

  • Bora M. Deniz diyor ki:

   Merhaba Bahriye ,Öncelikle ekranı aşağı kaydırıp bildirim panosunu açın burada ileti görüyorsanız saga kaydırıp bildirimi iptal edebilirsiniz. Ayrıca ilave olarak;
   Uygulamalar içinde uygulama yöneticisi var buradan Yazılım yöneticisi içinden istemediğiniz uygulamaları kaldırabilir veya gizlilik politikası içinden uygulamalarınıza verdiğiniz izinleri kaldırabilirsiniz.

 36. Gökhan diyor ki:

  Merhaba discovery 2 kullanıyorum bir kaç sorum olacaktı eğer yardımcı olursanız sevinirim… Birincisi Favorilere kişileri ekleyemiyorum, İkincisi Ana menüdeki dosyaların yerini değiştirmek istiyorum olmuyor, Üçüncüsü konuşma sonrası çağrı süresini gösteriyor onu kapatmak istiyorum yardımcı olursanız sevinirim…

  • Bora M. Deniz diyor ki:

   Merhaba Gökhan, Rehberden kişiyi seç adının yanında bir yıldız olacak onu tıklat simdi favorilerine eklendi.
   Ana menude iconlardan birini şeçip dokunarak basılı tut arka pencere şeffaf bir duruma geçecek artık bu iconu istediğin yere taşıyabilirsin. Eğer benzeri kategorileri üst üste bırakırsan otomatik olarak bir klasör oluşacak ve bunun içine kopyalanacaktır. Çağrı süresi ile ilgili olarak telefon iconunu tıklat ve telefonun soft menusu sol tusu tıklat ayarlar> diğer ayarlar bu alanda dakika anımsatıcısı nı göreceksin.

 37. Aysun diyor ki:

  GENERAL MOBILE DISCOVERY 2 KULLANIYORUM AYARLARDAN EKRANA GİRİYORUM ORDAKİ UYKU MODU SEÇİLİ DURUMDA GÖRÜNMÜYOR SÜREYİ UZATAMIYORUM BU KONUDA YARDIMCI OLURMUSUNUZ.

  • Bora M. Deniz diyor ki:

   uyku modu aktif olması ve tıklatığınızda süreyi seçebilmeniz lazımdı. Belki yorum yapan ziyaretçiler yardımcı olabilirler. Bilgi paylaştıkça çoğalır unutmayın 🙂

 38. Gökhan diyor ki:

  Bora bey yardımınız için tşk ederim ama bu iconların yerini değiştirmek isterken olmuyor tut sürükleme yapmak istiyorum dış ekrana atıyor dosyaları başka yolu yokmu bunun dosyaları istediğim gibi düzemiyorum… Tekrar yardımcı olursanız sevinirim bora bey…

  • Bora M. Deniz diyor ki:

   General Mobile ın malasef iPhone gibi bir itunes uygulaması yok. Normalde PC üzerinden ayarlanabiliyor onlarda. Öncelikle istemediğiniz iconları arka pencereye taşıyın ve boşluk oluşturun istediğiniz ekranda, daha sonra öncelik verdiğiniz iconları sürükle bırakla bu boş alana getirip bırakın.

 39. duygu diyor ki:

  Merhaba bora bey discovery 2 kullanicisiyim.masaüstünde e- posta simgesi ve ondan ayrı g-mail simgesi var.g-mail çalışıyor fakat diğer e-posta adresimi e-posta simgesini açtığımda ayrıca tanimlayamiyorum.sifrem ve kullanıcı adım doğru olduğu halde yanlış diye uyarı veriyor.g-mail uygulamasından g-mail hesabını, e-posta uygulamasından da diğer hotmail adres imi goremezmiyim. Teşekkür ederim.

  • Bora M. Deniz diyor ki:

   Merhaba Duygu, e-posta ya giriş yap, sonra en sol alt köşedeki soft menu tuşuna dokun ayarlar göreceksin. Buraya gir sağ üst köşede hesap ekle var. Buraya gmail e-mail adresini ve şifreni gir. gelen ve giden posta sunucu adresleri otomatik olarak yüklenecek ve e-mail alabileceksin. E-postada gelen kutusuna dokunduğunda istediğin e-posta adresinin mesajlarını görebileceksin.

 40. Bora M. Deniz diyor ki:

  Tum epostalarini birlestirerek veya ayri ayri gorebilirsin. Tum postalarini hesap ekleden tek tek yapilandir. Oldukca kolay bir yapisi var. Yazıya ekleme yapıyorum.

 41. Nurcan diyor ki:

  Merhaba Bora, bazı aramaları engellemek istiyorum. Nasıl yapabilirim tesekkürler

  • Bora M. Deniz diyor ki:

   Merhaba Nurcan, bu gelen çağrıyı telefon rehberinde herhangi bir isimde kaydet. Daha sonra telefon rehberinde bu kişinin ayrıntıları sayfasında sağ alt köşede üst üste üç nokta iconu a dokunarak “gelen çağrıyı doğrudan bl” seçeneğine onay koyarsanız. Artık bu numaradan gelen çağrılar size iletilmez. Karşı tarafada ulaşılamılamıyor olarak iletilir.

 42. harun diyor ki:

  merhaba benim telefonumun ses kısma tuşu çalışmıyor telefoncuya götürdüm yeni filim attı yinede çalışmıyor nedeni ne olabilir ?

 43. osman diyor ki:

  Merhabalar gm discovery telefonu fabriks ayarlarina donderdikten sonra telefonun sesi azaldi. Hem hoporlerden az geliyo ses artik hemde mikrofondan neyapabilirim.

  • Bora M. Deniz diyor ki:

   Merhaba Osman, Ayarlar > Ses Titreşim > DTS Etkisi bu kısım dan istediğiniz ses ayarlarını seçebilir veya manuel olarak ayarlayabilirsiniz.

 44. necla diyor ki:

  Merhabalar. Telefonununffotoğrafcçekimi yavasladi. KKaydediliyor diyor bekliyor ne yapmaliyim

  • Bora M. Deniz diyor ki:

   Merhaba Necla,
   Telefonunuzun sol en altta yer alan soft menu tuşuna basalım > Masaüstüne Ekle > diyelim Buradan Widget içinde Optimize Et i dokunarak içinde boşluk olan pencereye otomatik atayalım. Artık bu kısa yok üzerinden programları ve belleğinizi optimize edebilirsiniz.
   İlave olarak Ayarlar > Geliştirici seçenekleri > Uygulamalar sekmesinde Arka Plan işlem sınırını Stnadart yapalım.

 45. mahir diyor ki:

  Merabalar ben Mahir tlf apex launcer yükledim bu programın herzaman aktif olmasini istiyorum ama açik programlari kapattiğimda kapaniyo diger eski başlatici devreye giriyo bunun hakkinda yardimci olabilirmisiniz

 46. mahir diyor ki:

  Merabalar bora bey ben mahir tlf apex launcer yukledim surekli aktif olmuyor acik programlari kapatinca kapaniyo eski başlatici devreye giriyo nasil halledecem bunu surekli apex kullanmak istiyorum

 47. Batuhan Tuncel diyor ki:

  Benim general mobile discovery 16gb kendi kendine anasayfa tusuna basiyor ana sayfaya donuyor ve son uygulamalari aciyor bunu nasil duzeltebilirim bilgisi olan bana mesaj atabilirmi

  • Bora M. Deniz diyor ki:

   Merhaba, öncelikle Google Store dan Eset, Kaspersky ,Avira veya Antivirüs Free gibi güvenlik yazılımlarından birini indirerek sisteminizi ve dosyalarınızı kontrol etmenizi tavsiye ederim.

 48. birol kumuz diyor ki:

  discovery 16gb telefonuma toshiba 32GB micro SD kart taktım ama tel. algılamadı. Tel. 32GB lık kartı desteklemiyor mu? Ne yapmalıyım?

  • Bora M. Deniz diyor ki:

   Merhaba Birol, 32 GByte SD Kartını bir adaptör yardımıyla PC vs deneme şansın var mı? Varsa kartı FAT ile biçimlendirip dener misin?

 49. songul diyor ki:

  GM discovery telefonum var uyku modlu flip cover kapak aldim fakat uyku modu calismiyor yardimci olur musunuz ?

 50. Anonim diyor ki:

  Meraba goruntulu aramayı engellemede bi sifre istiyor dort haneli o sifreyi bilen var mı ?

 51. hayriye diyor ki:

  görüntülü arama engellemede bi şifre istiyor o ne ?

 52. serkan diyor ki:

  Müziklerin arkasındaki resmi nasıl değiştirebilirim

 53. sarıkaya sevda diyor ki:

  dün akşam ne oldugunu anlamdm şifreledigim msjlar msj kutusu diye bir yere gitti bu kutu nasıl birsey ben eski haline döndermek istiyorum nasıl olcak

 54. Kübra diyor ki:

  Usb kablosu ile aktarım yapamıyorum bilgisayarım okumuyor muhtemelen ayarlarından ama nerden yapmam gerektiğini bilmiyorum??

  • Bora M. Deniz diyor ki:

   Merhaba Kübra, USB kablosunu PC ye bağladığından telefonundan USB depolama uyarısını aktif hale getir. Dilersen Gecici USB hata Ayıklama seceneginide Ayarlar içinde aktif hale getir.

 55. Emre Kolak diyor ki:

  Merhaba benim general mobile discovery elite telefonum var uyku modlu flip cover aldim ama uyku moduna gecmiyor cevaplaraaniz sevinirim.

  • Bora M. Deniz diyor ki:

   Merhaba uyku modu özelliğini için extra bir ayar yok benim bildiğim. Telefonun bu özelliği desteklediğini sanmıyorum. Konu ile ilgili paylaşım yapıp, yanıt verenlere simdiden tesekkurler.

 56. Hasan diyor ki:

  Bora bey benim size basit bir sorum olacak cvb larsanız memnun olurum bende gm mobile discovery 2 mini var bu cihazın hesap makinesi bölümünde hesaplanan gecmişteki işlemleri bir türlü silemedim bunu nasıl yapabiliyorum. Biliyorum belki komik bir problem fakat kafama takıldı..teşekkürler…

  • Bora M. Deniz diyor ki:

   Merhaba Hasan, sol alt da yer alan soft menu tusuna dokunursan “Geçmişi Temizle” olarak bir seçenek görmen lazım.

   • Salih METİN diyor ki:

    Peki bora bey ben bi soru sormak istiyorum karşı tarafı ararkene numaram özel gozukuyor internette bi çok araştırma yaptım ama tam bi bilgiye ulaşamadım yardımcı olursanız sevinirim.Nereye girip artık şu durumdan kurtulayım

    • Bora M. Deniz diyor ki:

     Merhaba, GSM Operatörünüzün müşteri hizmetlerini arayıp durumu belirtin. Bundan emin olun. Daha sonra yeniden haberleşelim.

    • Ela Bozkurt diyor ki:

     Operatörden olması mümkün. Hattınız hangi operatöre aitse Turkcell vs gibi oranın Müşteri Hizmetlerini arayıp iletirseniz, açarlar.

 57. şeyma diyor ki:

  Discovery 2 kullanıyorum.müzikleri arka planda nasıl yürütebilirim

  • Bora M. Deniz diyor ki:

   Merhaba Müzik iconu ile player e giriş yapıp dinlemek istediğiniz şarkıların belirleyin. Klasör, albüm sanatçı vs gibi burda işiniz bittiğinde, telefonun home tuşuna (ortadaki) dokunun artık müzik arka planda çalmaya devam edecektir. Başka uygulamaya geçin. Tekrar home tuşuna dokunursanız arka planda çalışan tüm uygulamaları pencereler halinde gösterecektir.

 58. Zuhal diyor ki:

  Bora bey merhaba. Ses tuşun kendi kendine açılıyor ve en üst seviyeye çıkıyor. Telefonun bataryasını çıkardım taktigimda android resmi geldi ve İngilizce yazılar vardı ses tuşuna bastım bastım en üstteki seçeneği seçti telefonun açıldı ama hala şuan kendi kendine üstte sesi son ayara getiriyor. Ben kısmaya çalışıyorum o açıyor sonun kadar

  • Bora M. Deniz diyor ki:

   Merhaba ses arttırma tuşunuz ile ilgili teknik servise başvurmanız lazım dügme sürekli kontakta basılı kalmış gözüküyor ama öncesinde telefonunuzu bir güvenlik yazılımı ile kontrol edebilir misiniz? avira, eset, kaspersky gibi yazılımların offline sürümlerini sanal marketten ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

 59. Zuhal diyor ki:

  Şuan resmen telefonunu sessize alamiyorum . of

 60. Anonim diyor ki:

  ben ekran kliltliyken mesajlarım görnmesin istiyorum napabiliri

 61. YUSUF AKBUDAK diyor ki:

  merhaba gen. mob. discovery telefonumun alttaki tuşları yani menü- home ve geri tuşları çalışmıyor.tuş bordunu değiştirdim ama düzelmedi. sebebini bilen var mı acaba. teşekkür ederim

 62. H. İbrahim diyor ki:

  Merhabalar, Özge ve Kübra isimli/rumuzlu arkadaşların yaşadığı sıkıntılar bende de mevcut maalesef. Tarif edilen açıklamaları aynen uyguladığım halde düzelme olmadı. Başka alternatifler var mı acaba?

 63. ecem diyor ki:

  Meraba bora bey. Bende gm discovery 2 mini var. Arama ve msj nasil engelleniyorrrr acilllll ???

  • Bora M. Deniz diyor ki:

   Merhaba, gelen o numarayı rehberinize kaydedin. Daha sonra rehberinide bu kişinin özelliklerine (üc nokta üstü üste simgesi) girip “gelen çağrıyı bloke et seçenegine tik koyun.

 64. hasan şen diyor ki:

  Hayirli aksamlar telefonun ekani kirildi degistittim ancak kamera ikonu yok nasil geri getirebilirim

  • Bora M. Deniz diyor ki:

   Merhaba Hasan kameranda da muhtemelen donanımsal bir problem var. Değişimi yapanın bunu kontrol edip teslim etmesi gerekirdi.

 65. Kübra diyor ki:

  Merhaba. Bende GM Elite var arka plan verileri sınırlamak istiyorum özellikle google play hizmetlerini ancak trafik yöneticisinden yapamıyorum.Yardımcı olursanız sevinirim.

  • Bora M. Deniz diyor ki:

   Merhaba, Ayarlar> Geliştici Seçeneklerini aktif değilse yapalım. Bu alanda Arka plan işlem sınırı standart sınır yapalım.

 66. veli diyor ki:

  merhaba GM 16 gbyt tel var sonsurum güncelledim teli ama arama yapamıyorum sım şifresini istiyor şifreyi giriyorum ama arama yapmaya calişiyorum tekrar sim şifresi istiyor şifreyi dogru giriyorum 🙁

  • Bora M. Deniz diyor ki:

   Merhaba, sim acaba yuvasına oturmuyor olabilir mi ikinci yuvayı kullanıp durumu paylaşır mısın? En üstte Menu barda GMS simgesini görmen gerekli

 67. gaye diyor ki:

  Discovery 2 kullanicisiyim telefonum alt tuslari Yani geri home ve Menu tuslari calismiyor ne yapabilirim yardimci olur musunu?

 68. MELİKE diyor ki:

  MERABALAR GM discovery 2 mini VAR KENDİ KENDİNE KAPANIYOR 4 GÜN ÖNCE ALDIK ACİL YARDIM EDERSENIZ SEVIMIRIM NE YAPMAMIZ GEREKIYOR GİTTİ GİDİYORDAN ALINDI ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDİYORUM

  • Bora M. Deniz diyor ki:

   Merhaba
   Cihanızın yazılımı öncelikle güncelleyin. Android 4.4 KitKat sürümü olması lazım.
   Cihazı kapalı olarak %100 olana kadar şarj da tutun. Bitene kadar kullanın Pilin ve şarj cihazınızın orjinal olduğunu kontrol edin. Li-Ion, 1800 mAh pil kullanıyor olmanız lazım.

 69. orhan diyor ki:

  Arkadaşlar bende 16 gb discovery var ve son 2 aydır home tuşu kendi kendine basılıyor bu sorunu nasıl giderebilirim bilgi verebilecek biri varsa çok sevinirim

 70. Gökhan diyor ki:

  Merhabalar
  Benim 4 GB general mobil discovery var ben avea hatta konuşurken vodafone hattından nete giremiyorum. Bunun bir çözümü varmıdır?

  • Bora M. Deniz diyor ki:

   Merhaba,
   Ayarlar> Mobil Baglantı da hangi hattın veri baglantısında kullanacağımız seçiyoruz ve 3G hizmetini aktif hale getiriyoruz. Ağ modu 2G/3G de otomatikte kalabilir. Şimdi avea hattı seçili iken hem konuşma hemde internernet var ama veri baglantısını vodafone seçtiğimizde konuşma yaparken internet problemi var anlıyorum.
   Peki vodafon da internet paketeniz var mıdır?
   Konuşma adında normalde o zaman kadar bekleme yapan hatlardan çağrı almayan hat pasif duruma geçer ve bu hattı arayan ulaşamaz bir yönlendirmede normalde yoktur.
   Ama veri bağlantısında ben aynı GSM operatörünün iki farklı numarası için bu bahsettiğiniz problemi görmedim. FArklı GSM kullanıpta benzeri problem yaşayan var mıdır? Paylaşımlarınızı bekliyorum sayfayı ziyaret eden arkadaşlarımdan…

 71. gazi diyor ki:

  Abi bnde general mobile2 mini var youtube muzik mp3 indirmede hata veriyo muzik indirlen muziklerde calmiyor birde senkrozisyonu otomatik yapiyorum sonradan kendiliginden otomatik senkrozisyon kendilignden kapaniyor

  • Bora M. Deniz diyor ki:

   Merhaba alternatif playerler deneyip test edin. Sanırım yeni güncellemenin etkisi olabilir.

 72. gökhan gökhan diyor ki:

  GM 16 telefonu android kit kit yaptım ama gbazı istemediğim durumlar var
  mesela GELEN ARAMAYI aşagı yukarı cevap/ret durumu oluşmuş ben bunu sağ sol şeklinde olmasını istiyorum
  birde el fenerini önceki sürümde el fenerini ekran kilitliyken ses kısmaya uzun basınca açabiliyorduk ama artık elfeneri ekran kilidi açılmadan olmuyor
  bunları düzeltme durumları var mı şimdiden teşekkürler

  • Bora M. Deniz diyor ki:

   Yazılım güncellemesi içinde extra opsiyonlar yok malasef belki google store da bu tarzda alternatif arayüz uygulamaları olabilir.

 73. ömer diyor ki:

  Discovery 2 – e-posta adresini tanımlamak istedigimde mail adresini giriyorum.
  Parolayı da gidiyorum ileri dedikten sonra
  Kullanıcı adi veya parola hatalı diyor.
  Kaç kez denememe rağmen sonuç alamadim.

  • Bora M. Deniz diyor ki:

   E-Posta hesabınızı POP3,IMAP, MSExchange hangi sunucu üzerinden bağlanarak alacağınıza uygun olarak yapılandırmanız gerekli.
   Kurulum sırasında maneul yapılandırma ile bu bilgileri girmen lazım. Öncelikle web üzerinde kullanıcı adı ve şifrenle bilgilerinin doğru olduğunu kontrol et. Çünkü bazen bunları yanlış hatırlayabiliyoruz. Mail uzantınla ilgili google üzerinden arama yaparsan, yapılandırma bilgilerine ulaşabilirsin. POP3 GMail için http://teknorapor.com/microsoft-outlook-uzerinden-yahoo-mail-pop3/ sayfasında gelen ve giden sunucusu ile ilgili bilgiler var.

   • ömer diyor ki:

    Kullanıcı adim ve sfrem dogru. Başka hesaplarida demedim yine de olmadı.
    Pop3 ayarını nereden yapacağım onu bulamadım. Öyle bir menü yok.
    Tarayıcı üzerinden de görüyorum sorun yok ama bunda mail gelirse uyari veriyor orasi iyi konuda yapmadım.

    • Bora M. Deniz diyor ki:

     Merhaba, e-posta iconunu tıklatın sonra sol alt da yer alan (üç çizgi alt alta) soft menu tuşuna basın Ayarları seçin. Sağ köşede Hesap Ekle den devam edelim. Hesap adını ve şifreyi girince Manuel Kurulum düğmesi aktif olacak onu tıklatın. Karşınıza POP3, IMAP veya Exchange gibi seçenek gelecektir.

 74. mesut diyor ki:

  Merhabalar ben discovery 16 gb lk kullaniyorum tv kumandasini destekliyorum cvp verebilirmisiniz

  • Bora M. Deniz diyor ki:

   Merhaba wifi üzerinden destekler Google Store da Smart Remote olarak aratın ve yükleyin. Wifi olarak destekler. Ama IR kızılötesi klasik kumanda olarak düşünürseniz desteklemez.

 75. gokalp diyor ki:

  Merhaba ben gm 4 gb kullanicisiyim ilk alanlardanim.telefonumda birisi ile konusuyorken tus takiminda silme yok cok arastirdim bulamiyorum hic bir yerinde yok tusladiginiz rakam yanlissa kaliyor oyle.sadece konusurken ilk ararken sag ustte var

  • Bora M. Deniz diyor ki:

   Merhaba, tuşladıkça rakamların yazıldığı göstergeninen sağında bir ok olacak, o silmeyi yapar silmek istediğiniz rakama dokunun imleç o noktaya gidecek. Tuş takımı içinde silme güncellemelerle beraber kalktı.

 76. Teo Teo diyor ki:

  Discovery 2 de rehbere ekledigim kişiyi ekleniyorm yardımcı olurmusunuz

  • Bora M. Deniz diyor ki:

   Merhaba, Telefon defterinize girin, Sol alt köşede ki soft menu tuşuna basın ve görüntülecek cihazları seçin. Burada Tüm kişiler, kuruluysa WhatsApp sima kartlarınız ve e-posta hesaplarınız da görülebilir. Kayıt sırasında bu kişiyi nereye eklediğinizi seçimler yaparak bulmaya çalışın. Bu seçimde silin. Silinmez ise kişinin bağlı olduğu rehberde bir problem olabilir.

 77. yeliz diyor ki:

  Merabalar bende discovery kullaniyorum fakat face girdigimde kendi kendine baska sayfalara giriyo bunu nasil duzeltebilirim

 78. Can diyor ki:

  İyi çalışmalar diliyorum…Benim de GM Discovery 16 gb cihazım var. Cihazımla yaklaşık 45 dk lık bir video çekimi yapmak istiyorum ama cihaz 2gb (13-14 dk) çekim sonrası kaydı durduruyor. Video çekim özelliklerinden sınırsız özelliği seçili ve 16gb lık boş sd kartım olmasına rağmen ? Sorunuma teknik serviste bir çözüm bulamadı. Farklı boyut ve özellikteki sd kartlar denendi, yazılım güncellendi.Cihazda yaşadığım bu sorun ile ilgili bir çözüm öneriniz olabilir mi?

  • Bora M. Deniz diyor ki:

   Merhaba, 32 GByte kadar cihazın desteği var. 13 dk lı çekim SD kartınıza depolanıyorsa bu kartı bir adaptörle PC de kontrol edin KArt full dolumudur?

   • Can diyor ki:

    Cevabınız için teşekkürler. Pc de doluluk oranına bakmadım ama 13. dk’da video kesildikten sonra manuel olarak tekrar video kaydını başlatabiliyorum. Parça parça çekim yapıyor sanırım… Bir çalışma için lazımdı bu özellik çok zaman kaybettim 🙁

    • Bora M. Deniz diyor ki:

     Merhaba Bazı programların kayıt süreleri malasef bellidir. Bu PC lerde eski media player larda vardır. Önerim sanal magazadan amacına uygun bir yazılım indirmek olacak.

 79. mehmet diyor ki:

  merhaba lütfen yardım edin. telefonumun ekranı kırılmıştı 4 gb lık modelinden. yaptırdım fakat kamera yok. uygulama telefonunuza kurulu değil yazıyo. yukarda aynı sorunu yaşayan birine cevap vermişsiniz orda da kameranızda bi sorun olmuştur dediniz. ben galeriye girip ordan kamerayı açabiliyorum ama kısayolu yok acil yardım

 80. mehmet diyor ki:

  bir de instagrama bideo yğkleyemiyorum. ileri dedikten sonra malesef instagram durdu hatası alıyorum

 81. buse diyor ki:

  Benim 16 GB var geçenlerde guncelledim simdi müzik dinlerden ekranı kapattığmdan bi 2 dk sonra müzikte kapanıyor ne yapmaliuim

 82. resul diyor ki:

  general mobile2 mini kullanıyorum. arama yaparken karşı taraf aramayı cevaplayınca ve japatınca telefon titriyor. bunu nasıl iptal edebilirim?

 83. mustafa diyor ki:

  Merhaba bn yanliklikla ana menu tusunu sildim. Simdi menu ekranina giremiyorum. Tekrar menu kisayolunu masaustune nasil eklerim? Acil yardim lutfen

 84. Hande diyor ki:

  Ben telefonu alalı 3 gün oldu.Ama çekildiğim fotoğraflar,indirdiğim fotoğraflar dosyaya gitmiyo .Gidiyor ama “küçük resim yok” yazıyo.Bide müzikte indiriyorum ama açılmıyo ne yapmalıyım ? yardımcı olursanız sevinirim 🙂

 85. Berkay diyor ki:

  Birini ararken karşı tarafın sesi bana geliyor fakat benim sesim karşı tarafa ulaşmıyor ne yapmalıyım ? Mikrofanda filanmı sorun olabilit

 86. Mehmet diyor ki:

  Telefonunun ekranı kırılmıştı ekran değişti ama kamera ve el feneri çalışmıyor nedeni nedir yardımcı olabilir misiniz.

 87. zeynep diyor ki:

  İyi günler,bende general mobile kullanıyorum, internette bisayfaya girerken başka değişik sayfalara geçiyor virüs müdür,ne yapabilirim.. Teşekkürler simdiden

 88. zeliha diyor ki:

  Mrb ben general mobile discovery2 kullaniyorum ama youtubeden muzik indirdigimde wps dosyasi olarak aciyo sarkiyida acmisyo wpsdede sacma seyler yaziyo bazen sarki indirdigimde -1 gibi bi sekilde indiriyo bunun sebebi ne lutfen yardim edin

 89. beyza diyor ki:

  general mobile discovery kullanıyorum. Toplu arama yapamıyorum. Yani 3 kişiyle aynı anda konuşamıyorum sürekli hata veriyor yardımcı olabilirmisiniz.

 90. Ece diyor ki:

  Merhabalar Bora Bey…Ben General Mobile Discovery kullanıyorum;instagrama ve yahut facebook’a girdiğinde sürekli telefon farklı sayfalara, farklı uygulamalara giriyor.İnstagrama düzgün bir şekilde giremiyorum.Lütfen yardım edin.Ne yapmam gerekiyor…

 91. Tuğçe Özcandan diyor ki:

  Ben discovery 16gb kullanıyorum, açık olan uygulamayı home tuşuna basmış gibi sürekli arka plana atıyor ve üst üste bunu tekrarlıyor. neden olmuş olabilir?

 92. izzettertas diyor ki:

  Merhabalar çok acil cevap almam lazım öncelikle yardımcı olacak arkadaşları için şimdiden tşk ederim.Telefonumun modeli general mobile 4G. Dün aldım. Aldığımın ilk gecesi görüşme esnasında restart attı kendine ne yapmam gerektiğini anlayamadım. 1 saat sonra tekrar aynı şeyi yaptı.Doğrusunu söylemek gerekirse telefon konusundaki iyi niyetim biraz sarsıldı. Acil cevap verirseniz bende ne yapmam gerektiğine karar vereceğim.Yazılımsal bi hata mı var acaba telefonda bir kaç yerde daha okudum bu sorunun olduğunu.Acil cevap verirseniz sevinirim kolay gelsin.

 93. ALİ diyor ki:

  Bora bey; benim telefon general mobile discovery 16 gb’lık telefonumda yuva1 sım kart algılanmadı diye bir ileti vermektedir. arkadaşım sım kartını denedim yine aynı ileti veriyor. ne yapmam lazım

 94. Gökhan diyor ki:

  Bora Bey Merhaba. Discovery 2 kullanıyorum mesaj yazarken arada klavye olan tus yerleri donuyor ve alttaki üç tane olan düğme geri düğmesi vs. onlarda sık donuyor format attırdım yıne aynısı oluyor ne yapmam gerekir yardımcı olursanız sevinirim….

 95. Murat diyor ki:

  Merhaba ben GM kullanicisym kamerada anlık pozu yakalayabilmek için ne yapmam gerekiyor nasıl yakalayabilirim şimdiden teşekkürler

  • Bora M. Deniz diyor ki:

   Merhaba Anlık poz derken o an ekranda olan görüntünün dosya olarak saklanmasıdır ?

 96. nesrin diyor ki:

  Mrb.ben general mobile discovery kullaniyorum.gorusme esnasinda kapanip duruyor ayarini bulamiuorum

 97. esra diyor ki:

  Merhabalar,
  Discovery 4G kullanıyorum.Fotoğraflarımı silemiyorum ne yapmalıyım ?

  • Bora M. Deniz diyor ki:

   Merhaba Esra, telefonunu bilgisayar a bağlayarak, dahili veya harici bellek içeriklerini görebilir ve garantili bir şekilde silebilirsin.

 98. melek diyor ki:

  General mobil discovery2 kullaniyorum.flasli cekimlerde resmin kenari puslu cikiyor.birayari varmi

 99. özlem kurtlu diyor ki:

  benim sorum GM discovery 16gb kullaniyrm olan oyunları bi dosyaya sıkıştırıp hafıza çoğaltma gibi bisy duymustm king soft office yüklü bu işlemi ordan yapabilirmym yada nasıl yapabilirm hafıza yetmioda şimdiden tesekkurler

  • Bora M. Deniz diyor ki:

   Merhaba uygulamalar kısmından programlarınızın veri kısımlarının hafıza kartına taşıyarak 16GB dahili alanda yer açabilirsiniz. 32Gbyte Hafıza kartı satın alarak telefonuzunda kullanabilirsiniz.

 100. Hatice diyor ki:

  Merhaba gm discovery 2 kullanicisiyim home geri tuslaribirden calismaz oldu bu birinci sorum ikincisi hotmail hesabima baglanmiyor neden olabilir fabrika ayarlarina dondum guncellemeleri kontrol ettim yok lutfen bi fikir verin neden kullanilmaz oldu

 101. Ela Bozkurt diyor ki:

  Selam. Benim gelen aramalarda çalmıyor tlfnum, 16 GB General Mobile Discovery kullanıyorum. Mesaj yada WhatsApp veya Tango gibi internet üzerinden gelen aramalarda çalıyor ama normal gelen aramalarda çalmıyor. Müzik dinleme sorunu yok. Sanırım gelen arama ses dosyalarını silmişim. Tekrar, yükleme durumu var ise, yükleme linki yada sorunu gidermek için, bana yardımcı olabilir misiniz?? Cevabınız için, şimdiden teşekkürler..

  • Bora M. Deniz diyor ki:

   Merhaba gelen aramalar için ayarlar, gelen aramalar için mevcut bir ses dosyası seçebilirsiniz. Orjinal dosyaları zil sesleri olarak internetten aratabilirsiniz.

 102. CEM KARTAL diyor ki:

  MERHABA; YAKLAŞIK 2 SENEDİR GENERAL MOBİLE DİSCOVERY 16 GB KULLANIYORUM BUGÜNE KADAR HİÇBİR ŞİKAYETİM OLMADI, FAKAT SON DÖNEMDE BLUETOOTH KULAKLIK İLE KULLANIYORUM (DAHA ÖNCEKİ TELEFONUMDAKİ GİBİ BLUETOOTH KULAKLIK BAĞLI İKEN VİDEO İZLERKEN SESİ KULAKLIKTAN ALIYORDUM) VİDEO İZLERKEN SES ALGILAMASI YOK SADECE TELEFON SESİ İÇİN ALGILAMA MEVCUT. ACABA VİDEO VE MÜZİK DİNLERKEN BU ALGILAMANIN MÜMKÜN OLDUĞU BİR DURUM SÖZ KONUSU MUDUR? BU KONUDA BİLGİSİ OLAN VARSA BİLGİLENDİRMESİNİ RİCA EDERİM.

 103. Okay diyor ki:

  Discovery 16GB General Mobile var bende . Svox Leyla Turkish bitürlü aktif olmuyor.Uygulamayı satın aldım.Birde Video kayıt yaparken telefon Mp4 veya Avi kayıt yapabiliyormu. Yardımcı olurmusunuz

 104. GM kullanıcısı diyor ki:

  Rehberimde ki kayıtlı isimleri tekrardan düzenlemek istiyorum düzeltmiyor ayrıca “uçak modu açık olduğunda kişi kaydedilemez” diyor, uçak modu kapalı olmasına rağmen. Napmalıyım¿

 105. Cevriye diyor ki:

  GM discovery 2 tel aldım iş outlook adresimi telefona yukledim ama şimdi telefonu açarken şifre istiyor ne yaptıysa şifreyi kaldıramadı. Hesabı da silemiyorum hesap ekle var ama sil yok lütfen yardim

 106. Duygu diyor ki:

  Telefonu titreşime alıyorum ama titreşime girmiyor

 107. Zexy diyor ki:

  GM discovery telefonun camı kırıldı nerde yaptırabilirim ve bana kaç lira masraf olur.

 108. asli diyor ki:

  General mobile discovery 16gb kullaniyorum sarj sorunu icin garantiye gitti ve geldiginde eski sürüm yüklüydü.şuan yeni sürümü göstermiyor ve mesaj göndeemiyor ne yapmam gerekli tesekkürler

  • Bora M. Deniz diyor ki:

   Merhaba, Ayarlar kısmında Hakkında kısmında sistem güncellemelerini denetleyip, yükleyebilirsiniz.

   • bengisu diyor ki:

    Merhabalar bende general mobile discovery 16 gb kullaniyorum sarj soketinde sorun vardi yaptirdim ve suan sim kartim devre disi hizmet yok diyor ne yapmaliyim acil yardimci olursaniz cok sevinirim

 109. Özge diyor ki:

  Merhaba Bora Bey. Disc2 kullaniyorum, arka kameramla fotoğraf çekerken fotoğraf cizgi çizgi gorunuyor. Ne yapmam gerekli benle ilgili bi durum mu yardımcı olursanız çok sevinirim

  • Bora M. Deniz diyor ki:

   Merhaba Özge donanımsal bir problem olduğunu sanıyorum. Çünkü ön kamera çekimlerinde böyle bir sorun yaşamadığınızı ve aynı uygulamayı kullandığınızı düşünüyprum.

 110. Büşra diyor ki:

  Merhaba Discovery II mini kullanıyorum telefonun kendi uygulaması olan değiştir diye bi uygulama vardı brn bunu durdurdum şimdi nasıl aktif hale getircem?

 111. fatih diyor ki:

  merhaba benim sorunum telefon sesi kendiliğinden sesini sonuna kadar kısıyor ben açıyorum o kısıyo yardımlarınız lütfen.tesekkürler

 112. ali diyor ki:

  General mobil discovery 16gb telefon kullanicisiyim telefonun sistem alanında yer yok yeterli hafıza yok diyor hiç bir programı indiremiyorum güncelleme yapamiyorum telefonumda iki oyun var birde normal programlar facebook gibi neden yer yok diyor acaba ne yapmam gerekiyor yardımcı olabilir misiniz teşekkürler somdiden

 113. mustafa diyor ki:

  Gm 16 gb soket girisi degisti usb kablo baglantısıyla icindeki dosyalari bilgisayardan göremiyorum ve telefon az cekiyor her zamn ayrica göruntülü konusmadada 5 sn sonra kapaniyor yardimci olabilir misiniz ?

 114. mustafa diyor ki:

  Gm 16 gb soket girisi degisti usb kablo baglantısıyla icindeki dosyalari bilgisayardan göremiyorum ve telefon az cekiyor her zamn ayrica göruntülü konusmadada 5 sn sonra kapaniyor kendiliginden yardimci olabilir misiniz ?

 115. leyla diyor ki:

  telefomu yere düşürdüm ve ekrana ‘general mobile ‘ yazısı geldi daha sonra renkli renkli ingilizce yazılar geldi bataryayı çıkardım açtım ve daha sonra düzeldi sebebi nedir ?

 116. Naz diyor ki:

  Selam ben discovery 2 kullanıyorum USB taktigimda görüyor fakat dosyaları acmiyor ne yapmam lazım bilgisayarda açılıyor ama USB yı tele takınca acmiyor dosyayi

 117. havva diyor ki:

  mrb ben discovery 16 GB kullanıyorum servis msji göndere miyorum sürekli msj iletilmedi hatası alıyorum ayarlar-uygulama ayarlari-msjlar kısmında izinler kutucugu boş gözüküyor bir türlü preminyum msjlara izin ver tiklayamiyorum neden izin kutucugu aktif konumda degil?

 118. gizem akbas diyor ki:

  Ana menü görünümünü degistrmyrum nasıl degstreblirim

 119. Günsu diyor ki:

  Bende gmd 16 gb var telefonum çok donuyor fazla uygulama olmamasına rağmen yeterli alan yok diyor fabrika ayarlarına geri döndürsem sorun çözülür mü ve telefona zararı olur mu ????

 120. Ahmet diyor ki:

  Selam. Ben discovery 16gb kullanıyorum. Telefonu güncelledikten sonra kapatıp (uçuş moduna aldığımda da aynısı) açınca uygulamaların yeri değişiyor. Yardımcı olacak arkadaşlar şimdiden teşekkürler.

 121. discoweryyyyy diyor ki:

  Telefonunun üst menüsü gelmiyor assagıya çekince. Bunun ayarlarla bir ilgisi var mı. Yardımcı olun lütfenn..

 122. tuğba diyor ki:

  Lütfen yardım eder misiniz?telefondan kingoffice programı kaldırıldı ondam sonra hiçbir uygulamaya giremiyorum kapanıyor otamatik olarak.fabrika ayarlarına döndürdüm olmadı format attım hala aynı ve hicbir islem olmamis gibi telefon.general mobile discovery markası

 123. zebar diyor ki:

  Merhaba .. Telefonum discovery elit . bir hafta oldu telefonumun sesi kendiliğinden kesiliyor yanı hiç ses yok reset atıp actiqim zaman duzeliyor ama kısa bir süreliğine ? Titreşimi aktif yalnniz ses yok yanı hiç yok ?

 124. samet diyor ki:

  arkadaşlar cihazım dıscover 2. bi anda ekran gitti.garanti ekran darbeli gösterdi gittim yaptırdım. şimdi de ekran hafif mor bi renk ve sürekli general mobil yazısı vesaire arkapalanda kalıyor ne yappmam gerek

 125. gokhan diyor ki:

  iki hat için ayrı ayrı zil sesi nasıl atanıyor ?

 126. çağla diyor ki:

  merhaba,

  benim sorunum da telefonumun resimleridolu göstermekte ancak ara kabloyu bilgisayara bağlayıp resimleri aktarmak istediğimde aygıt üzerinde resim bulunmamaktadır demekte.resimleri bilgisayara nasıl aktarım yapabilirim

 127. demet diyor ki:

  wattpad uygulamasını indirdim ancak uygulama sunucusuna ulaşılamadığını söylüyor ve uygulama çalışmıyor ne yapmalıyım

 128. elif diyor ki:

  Discover 2 mini hesap makinasinda gecmisi temizleme tusu bulunmuyor nasil olcak yardimci olurmusunu bir turlu temizlenmiyor

 129. ÖZGÜL diyor ki:

  MERHABA ŞARKI İNDİRMEK İSTİYORUM FAKAT ÇÖZÜNÜRLÜĞÜ SEÇİN UYARISI VERİYOR YARDIMCI OLURMUSUNUZ.

 130. ozgun devrim diyor ki:

  General Mobile discovery 16 gb cep telefonu kullanıyorum.8mp arka kamera uzak mesafeleri puslu çekiyor.Önce yazılımsal olduğunu düşünerek fabrika ayarlarına geri döndürdüm.Değişmediğini gördüm donanımsal görünüyor,sadece kameranın değişimi olabiliyormu?ücreti konusunda bilginiz varmı.Teknik servislerine ulaşamıyorum.Teşekkürler

 131. meyra diyor ki:

  Merhaba alt tuslar kendiliginden basiyor ozellikle video izlerken ekran kuculup arka plandaki uygulamalar gorunuyor internette gezerkende geri tusu calismiyor kilit acma tusuna bastiktsn sonra geri tusu ancak bu sekilde calisiyor problemi nasil cozebilirim

 132. sedat diyor ki:

  Merhabalar;General Mobile discovery II telefonumu bilgisayara bağlayıp içini komple kopyaladım sonra fabrika ayarlarına geri aldım.şimdi ise rehberi aldığım kopyadan almak istiyorum.rehberi nerede saklıyor bilmiyorum yardımcı olabilirmisiniz.Teşekkürler

  • Bora M. Deniz diyor ki:

   Merhaba telefon rehberlerini operatörlerinize yükleyip burdan yeni telefona almanız aslında en mantıklı ve kolay olandır. Ben telefona ulaşmam mümkün olmadığında size nokta atışı bir cevap veremeyeceğim malasef.

 133. Bora diyor ki:

  General mobil discovery 16 gb kullanıyorum.Ayarlardan bakınca telefon hafızasında 10 GB boş alan olduğunu söylüyor ama 50 mblık bir uygulamayı dahi yüklemiyor.Nedeni ne acaba?

 134. Ela Bozkurt diyor ki:

  Selam Bora bey; ben tlfnumda hafıza kartı kullanmıyorum. 16 GB yeterli olur diye. Tlfnda boş alan mevcut olmakla beraber, herhangi bir program yüklediğimde, düşük Mblı olsa dahi alan yok diyor. Yüklediğimiz programların tlfnun sistem hafızasına yüklendiği, bu yüzden de tlfn hafızasının boş göründüğü söyleniyor. Bu doğruysa, sistem hafızasından tlfn hafızasına uygulama yada program taşıma durumu söz konusu mudur? Bu konu hakkında bilgi verirseniz memnun olurum. Ayrıca, önceki soruma cevap verme inceliği gösterdiğiniz için de tekrar teşekkür ederim..

  • Bora M. Deniz diyor ki:

   Merhaba, Uygulmalar kısmından mevcut dahili hafızada olan programı multimedya kartınıza taşıyabilirsiniz. Sonradan yüklenen uygulamar için geçerlidir.

   • Bora diyor ki:

    Merhaba, söylediğiniz bölümün nerede olduğunu anlayamadım. Mümkünse resimli olarak yada daha detaylı olarak anlatırmısınız. ( hafıza kartı yok)

    • Bora M. Deniz diyor ki:

     Menuyu hatırluamadım. Uygulama Yöneticisi içinde yüklü programları tıklayın. SD karta taşı olması lazım ama eğer olmaz ise Move App to SD card gibi uygulamaları Google Store den indirerek taşıma işlemlerimleri yapabilirsiniz. Farklı uygulamalar olabilir size şu uygulamayı kullanın diye tavsiyede bulanamayacağım.http://teknorapor.com/wp-admin/edit-comments.php#comments-form

 135. mustafa diyor ki:

  Selam cihazima virus bulasti telefoncuya verdik temizlediler cihazi aldigimda guncellemesiz versiyona donmustu 4.4.2 kitkat guncellemesini indiremiyorum sistem guncellemeleri menusunden 32 mb lik bisey indiriyor cihaz acilip kapaniyor ama ilk aldigim gibi ayni kitkat guncellemesini nasil cihazima kurabilirim

 136. Ela Bozkurt diyor ki:

  Tekrar selam 😉 Tlfn dosyaları arasında mtklog dosyası diye yüklü bir dosya mevcut.. O dosyayı silmek, herhangi bilgi kaybına yol açar mı. .? Kalıntı dosyalar mı oluyor, silmenin zararı var mıdır?

  • Bora M. Deniz diyor ki:

   Merhaba, log dosyaları işletim sistemlerinin anlık işlemlerinde kullandığı dosyalardır. Silebilirsiniz ancak tekrar oluşacaktır. Eğer çok problem değilse silmeseniz yada silmeden önce yedeğini almanız iyi olur. Sorun durumunda geri yükleyebilirsiniz.

 137. Şamil diyor ki:

  Merhabalar,
  Bir saat kadar önce kardeşimin telefonunu(GM discovery 16 gb) aldım benimki arızalandığı için. Fabrika ayarlarına dön dedikten sonra sim kartları okumamaya başladı. Mobil ağı görmüyor ve şebeke işaretinin üstünde çarpı(x) var. Bir saat içinde ne olmuş olabileceği aklıma gelmiyor. Yardım eder misiniz lütfen. Ne yapmalıyım?

 138. tolga demirbaş diyor ki:

  merhabalar,
  discovery 16 gb kullanıyorum en son gelen güncellemeyi indirip otomatik kurduktan sonra bi önceki sürümde 2 ayrı not defteri var iken son sürümde bu 2 ayrı not defteri 1 e düşmüş ve benim asıl notlarım kaybolan not defterinin içinde idi o not defterini bulamıyorum bilgilerime ulaşabileceğim her hangi bir yol var mı teşekkürler

 139. Rabia diyor ki:

  Merhaba. General mobile 16 gb kullanıyorum home tuşuna bastığımda arkada çalışan uygulamalara dair hiç bir bilgi ve gösterge yok. Nasıl düzeltebilirim?

 140. Bora diyor ki:

  Öncelikle merhaba. General mobil discovery 16gb kullanıyorum. Ayarlara girdiğim zaman telefon hafızamda 9gb sistemde 120 mb boş yer gözüküyor. Herhangi bir şey yüklemeye çalışsam hata veriyor. Sanırım yüklenen şeyleri sisteme yüklüyor bunu hafıza kartına yönlendirme gibi bir durum var mı? SD kart yok 16 gb olduğu için ihtiyacım olmaz sandım ama sonuç böyle. Şimdiden teşekkürler.

 141. Mustafa Çakır diyor ki:

  Merhaba,
  Dicovry, 16 gb, konuşurken telefon yüzüne degdigi zaman başka ekran açılıyor?

 142. eylül diyor ki:

  gm discovery 2 air kullanıyorum fakat kulaklıktan ses geldiği halde hoparlörden ses gelmiyor yardımcı olurmusunuz lütfen?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir