Birileri Seni Dinleyebilir

| 15 Temmuz 2011 | 1 Yorum


Dinleme nasıl olur ?

Cep telefonu olmayan kalmadı. hayatı inanılmaz kolaylaştıran cep telefonları ile randevularımızı ,planlarımızı, sosyal paylaşımlarımızı görüntülü ve sesli iletişimimizi sağlıyoruz.

Peki bu çok güvendiğimiz cihaz ya dinleniyorsa,

casusluk romanlarının ve my name’s bond , james bond diye ünlü casus 007′ nin  vazgeçilmezi elektronik dinleme cihazları yada böcek diye tabir edilen vericilerdir. Özellikle güvenlik ve istihbarat teşkilatı elektronik gözetleme yaparak operasyon öncesi delil toplama ve zamanlama gibi konularda   bilgi sahibi için bu cihazları kullanırlar.

Genel özellikleri

Farklı tip ve modelde olan vericilerin ortak özelliği micro boyutlara akıllı cihazlar olmasıdır. Bunlar enerji beslemelerinin özelliklerine göre aktif, pasif veya kablolu gibi tiplerde de olabilmektedir. Bir kalem ,bir telefon içersinede gizlenebilir. Yada örneğin bir cep telefonu bataryası gibi gözükebilir. Bu akıllı böcekler ses sinyallerini elektrik sinyallere dönüşür yani bu güçlendirilerek modüle edilmiş radyo sinyallerine dönüştürürler. Muhtemelen daha komplike ve ileri teknoloji kullanan cihazlarda gizli istihbarat servislerince kullanılmaktadır. Pil ömrü açısından bu cihazların bir kısmı dinleme yapan tarafından, dışarıdan aktive edilir. İlgisiz konular gerekirse dinlenmez. Zaten bu sinyalleri tespit eden anti-dedektörlerde mevcut olduğundan yakalanma riskini azaltır.  Bazıları üzerindeki minik ses, ışık gibi sensörden aktive olarak çalışmaya başlar, aslından günümüzden wireless üzerinden sarj edilebilme gibi projeler olduğu düşünürse, enerjinin bir sorun teşkil etmeyeceği apaçık ortadır.

Bu nasıl yapılıyor?  

Sesi algıladığı anda kayıt yapmaya başlayan micro boyuttaki böcekler de 24 saate kadar dinlemeyi kaydediyor. Yapmanız gereken sadece bu cihazdaki bilgileri bilgisayara aktarıp dinlemektir.  İthal edilmesi ve kullanılması belli firmalar üzerinden yapılabilen bu cihazların, internet üzerinden online satılmaları ise ayrı bir konudur.  Dinleme fiziksel cihazlarla yapılabildiği gibi cep telefonlarına yüklenebilen casus yazılımlarla da yapılabilmektedir. Özellikle beyler, hanımınız “telefonun bozulmuş ben şunu bir tamirciye götüreyim” derse bir kere daha düşünün 🙂 Verici pozisyonundaki cep telefonuna casus yazılım yükleniyor. Ardından bu telefon dinleme yapılacak kişiye veriliyor, bunun bir hediye olması ise biraz pahalı ama en basit çözüm olacaktır. Alıcı durumundaki telefonla, casus program yüklü telefonu aradığınızda telefon çalmıyor. Konuşmalar dinlenirken, cep telefonunda hiç belirgin bir emare olmuyor.   Mesajlarda yine alıcı cep telefonundan okunabiliyor. Araçlarımızda kullandığımız GPS Navigasyon sistemleride yapı itibari ile bu sisteme iyi bir örnek teşkil etmektedir. Uydu üzerinden, aracınızın haritadaki koordinasyonları otomobilinizden gelen sinyaller doğrultusunda takip edilip, belirlenmektedir.

Bu arada bunlarla uğraşmak istemeyenler ne yapıyor ?

Telefonla dinleme için:

Madde1
Telefonu alıp numarayı çevirin ve vazgeç tuşuna basın.
Madde2
Telefonunla karşınızdaki kişi ile konuşuyormuş gibi yapıp, aralarda mantıklı cevaplar verin. Yakınızda telefonla konuşan kişiye yaklaşın ve göz teması kurmadan aralarda dinlemeyi yapın.
Madde3
Dinlemeyi bitirdiğinizde telefonu kapatın ve usulca ordan uzaklaşın. Aynı kişiyi tekrar bu şekilde dinleyecekseniz kılık değiştirin.
Madde4
Her dinleme ihtiyacı duyduğunuzda yukarıdaki maddeleri uygulayın.:-D

 Kategori: Magazin

Bora M. Deniz ()

Teknoloji, internet, ve bilişim gibi konularda paylaşımlarım ve yazılarımla 2011 den beri teknorapor.com dayım. Sosyal medya da yararlı bulduğunuz yazılarımı paylaşmanız dileklerimle... The author shares and writings IT, internet and technology news blog offering

Yorum (1)

Trackback URL | Yorum RSS

  1. Yusuf G. Meram dedi ki:

    Çok güzel harika Teşekkür ederim 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

« Paylaş