Dakikalar içinde Ücretsiz Web Sitesi

| 06 Mayıs 2014 |
Bedava web sitesi kurun.

Dilerseniz Blog dilerseniz, E-Ticaret yapın.

Kendi web sitenizi kısa süre içersinde oldukça hızlı ve basit bir biçimde oluşturabilirsiniz. İlk başlangıç maliyetiniz 0 lira

jimdo_ornek  • Jimdo sayesinde, gerçekten de dakikalarca süre içinde bir web sitesi dizayn edebilir ve yayına alabilirsiniz.
  • Jimdo teknolojisi, işyerleri için içerik yönetimini yapmak adına geliştirilmiş. Bu da uygulamanın kesinlikle sağlam olduğunu gösteriyor.
  • Üstelik blog, resim ve video galerisi, çevrimiçi alışveriş bölümü ve sosyal medya entegrasyonu içeren bir site oluşturmak için çok fazla teknik bilgiye ihtiyacınız yok.
  • Jimdo, sürükleyip bırakarak kullanabildiğiniz basit düzenleme kutularıyla çalışan bir WYSIWYG arayüzüne sahip.
  • Kullanmaya başladığınız anda kendinizi rahat hissedeceksiniz ve dakikalar içinde güzel bir sayfa oluşturabileceksiniz ama daha ileri seviye özellikleri kullanmak için biraz daha zaman harcamanız gerekecek.
  • Servise direk olarak web arayüzü üzerinden yönetici panelinden ulaşacaksınız. Daha güçlü seçeneklere ihtiyacınız olursa servisin ücretli sürümüne geçmek ise oldukça kolay.
  • Jimdo da ücretsiz paketler olduğu gibi ücretli paketlerde mevcut. www.”adiniz”.Jimdo.com uzantı bir domain yerine ücretli paketlerde direk kendi alan www.”adiniz”.com u da kullanabilirsiniz.

jimdo2

jimdo3

Kontrol Panel Menüsü olarak Jimdonun sunduğu template yani hazır şablonlarda, kullanıcıların web sitesinde kullanacağı menü öğelerini en üste yerleştiren bir yapı kullanılıyor. Bu menu alanlara nelerin geleceğini istediğiniz gibi ayarlayabilir, stillerini ve boyutlarını değiştirebilirsiniz.

Görsel materyaller Jimdo’nun şablonları genellikle renklidir ve büyük bir merkezi görsel içerir, ancak bu özellikleri kullanmak zorunda değilsiniz. Resimlerinizi sayfa içinde göstermenin birçok yolu var. Bunlardan biri de akıllı galeriler. Ayrıca görseller sayfada kullanıcı web arayüzüne bağlı olarak gösterilmediği taktirde, yerine çıkması için alternatif metin girişleri de yapabilirsiniz.

1.Alan adınız alın

www.jimdo.com adresine girip ücretsiz kayıt formunu doldurarak kendi web sayfanızı oluşturmaya başlayın. Sağ tarafta “.jimdo.com” ile bitecek olan alan adınızı da seçerek (Seçtiğiniz alan adı önceden alındıysa size bildirilecek.) bilgilerinizi girin. Bu işlemin ardından size bir güvenlik kodunu verilecek ve bu kodu girerek işleme devam edebileceksiniz.

2.Bir tasarım seçin

Jimdo’da oturum açınca hazır bir sayfanın sizin için oluşturul­duğunu göreceksiniz. Tasarımı isterseniz daha sonra da değiştirebi­lirsiniz ama en iyisi bunu başlarken yapmak. Dolayısıyla şimdi diğer tasarımlara bakmanın tam zamanı. Hazır şablonların olduğu listeyi görmek için sağ taraftaki menüden “Şablon” bölümünü seçebilirsi­niz. Uygulamak istediğiniz şablonun üzerine tıklayın.

Düzenleme Düğmeleri Farenizi herhangi bir sayfa öğesinin üzerine getirdiğinizde düzenleme işlemine başlayabileceğiniz bir seçenekle karşılaşacaksınız. (Karşılaşacağınız mesaj, üzerinde olduğunuz öğeye göre değişir.) Bu örnekte sayfanın başlığını değiştirmemize yarayan seçenekler sunulmuş.

Şablon Bu düğmeyle web sayfanızda kullanabileceğiniz sayfa düzeni şablonlarına ulaşabilirsiniz. Kullandığınız sayfa düzenini istediğiniz anda buradan değiştirebilirsiniz, ancak sadece küçük değişiklikler yapmak istiyorsanız buradaki özelikler yerine “Şablon” düğmesinin altındaki “Stil” düğmesini kullanabilirsiniz

Ayarlar Daha ileri düzeydeki seçeneklere ulaşmak için buraya tıklayın. Jimdo içinde düzenleme yaptığınız her an Ayarlar başlığı kullanıma açık olacaktır. Buradaki bazı özellikler ücretli sürümü gerektirse de başlık etiketi ve sayfa altlığı gibi birçok özellik ücretsiz sürümde de yer alıyor.

İstatislikler Bu bölümü kullanabilmek için ücretli sürüme geçiş yapmanız gerekiyor. Buradan zaman içerisinde kaç ziyaretçiniz olduğunu ve site içerisinde ne yaptıklarını görebilirsiniz. Bu özelliğe alternatif olarak Google Analytics (www.google.com/analytics) servisini kullanarak aşağı yukarı aynı bilgilere ücretsiz ulaşabilirsiniz.

3.Site içi dolaşım ayarlarını yapın

Bu görüntünün “önizleme” olduğunu belirten bir mesaj göreceksiniz. “Evet”e tıkladığınızda sayfanızı düzenlemeye hazırsınız demektir. Menü çubuğunun üzerine gelirseniz “Site Navigasyonunu Düzenleyin” komutunu göreceksiniz. Buna tıklayarak kendi menü öğelerinizi girmeye başlayabilirsiniz. Navigasyon, sayfanın kullanıla­bilirliği açısından çok önemli rol oynar.

4.Yeni bir sayfa eklemek

Uygun alana tıklayıp yeni bir isim yazarak bir menü öğesinin adını değiştirebilirsiniz. “Yeni bir sayfa ekle” düğmesiyle sitenize yeni sayfalar da ekleyebilirsiniz. Ardından yukarı ve aşağı okları kullana­rak buradaki sayfaların siteniz içinde hangi düzen ve sıralamada duracağını ayarlayabilirsiniz. Bir sayfayı silebilir veya menüden bir bağlantıyla ulaşılmasını istemiyorsanız onu gizleyebilirsiniz.

5.Başlığı düzenleyin

Sitenin başlığını değiştirerek işe başlayabiliriz. Başlık/kapak fotoğrafı alanına doğru farenizi götürün. Beliren “Kapak Fotoğrafını Düzenleyin” çubuğuna tıkladığınızda bu alanın tasarımını değiştirip başlığınızı yazmanızı sağlayan bir pencere açılacak. “Özel Fotoğraf” sekmesinden kendi görsellerinizi yükleyebilir, “Başlık” sekmesini kullanarak sitenin tepesinde görünecek yazıyı girebilirsiniz.

6.Sayfa başlığını ayarların

Başlık sekmesindeyken “Konum” bölümündeki kaydırma çubuklarını kullanarak, başlığı okunması kolay bir yere yerleştire­bilirsiniz. Başlığın rengini belirlemek için pencerenin sağ tarafın­daki renk paletini kullanın. Ayrıca üst kısımdaki menüleri kullana­rak yazı tipini ve kalınlığını değiştirebilir, “Yazıtipi boyutu” sürgüsünü kullanarak başlığın boyutunu değiştirebilirsiniz.

7.İlk resminizi ekleyin

Şablondaki varsayılan resmin üzerine tıkladığınızda, resmin alt tarafında bir menü açılacaktır. “Gözat” düğmesiyle kendi seçtiğiniz bir resmi yükleyebilirsiniz. Resminiz yüklendikten sonra +, – ve ok düğmelerini kullanarak onu boyutlandırabilir, sayfadaki yerleşimini ayarlayabilirsiniz. İsterseniz resme onu anlatan bir başlık veya bağlantı (link) da ekleyebilirsiniz.

8.Sayfadaki diğer öğeleri ayarlayın

Örnek şablonumuz Hakkında, Servisler ve Vizyon/Misyon için 3 farklı metin alanı bulunduruyor. Kendi içeriğinize uyacak şekilde bu yapıyı değiştirebilir veya tamamen kaldırabilirsiniz. Örneğimizde Hakkında bölümünü baştan yazarak ana sayfada bırakacağız. Metin kutusunun üzerine tıkladığınızda yazmaya hemen başlayabileceğiniz bir düzenleme alanı karşınıza çıkacaktır.

9.HTML kullanarak düzenleme

İsterseniz sayfanızı HTML kullanarak da düzenleyebilirsiniz. Bu özellik, başka yazılımlarla kodlama yaparak hazırladığınız sayfalardan kod kopyalamak istediğinizde kolaylık sağlar. Metin düzenleme alanının sağ üstündeki HTML düğmesine tıklayarak istediğiniz değişimleri yapabileceğiniz alana ulaşabilirsiniz. www. htmldersleri.org adresindeki HMTL derslerine de göz atabilirsiniz.

10.Sonraki sayfayı düzenleyin

Bu adımda, çektiğimiz fotoğraflardan bir seriyi tek tek sayfaya ekleyerek devam edeceğiz. Resim eklemek için herhangi bir öğenin üstüne geldiğinizde solda beliren “+” düğmesine tıklayın ve açılan menüden “Resimli Metin” seçeneğine tıklayın. Mevcut öğelerden birini kopyalamanız gerekirse o öğenin üzerine geldiğinizde beliren “Öğeyi kopyala” (üst üste 2 kâğıt) komutuyla bunu yapabilirsiniz.

11.Sayfadaki öğeleri düzenleyin

Jimdo sayfadaki öğeleri sıralamaya yarayan bir özelliğe sahip. “Pano”ya çok benzeyen bir kullanımı var ama özellikle web sayfaları düşünülerek hazırlanmış. Herhangi bir öğeyi fareyle sağ tarafındaki dört yönlü oktan tutun ve hareket ettirin. Sayfanın sağ üstünde bir bölme ortaya çıkacak. Taşıdığınız öğeyi geçici olarak saklamak için bu bölmeye bırakabilir, istediğiniz öğeleri alıp kullanabilirsiniz.

12.Blog kurun

Jimdo sitenizde kolayca blog sayfası oluşturmak için yazılımda bütünleşik olarak sunulan “Blog” öğesini kullanabilirsiniz. Sağ taraftaki araç kutusundan “Blog” seçeneğini tıkladığınızda, kullandığınız şablonun özelliklerine bağlı olarak, ana sayfanıza bir blog eklenecektir. Öğe eklendikten sonra “Blog”a tekrar tıklayarak yazı ve/veya resim içeren girdinizi düzenlemeye başlayabilirsiniz.

13.Hızlı stilleri uygulayın

Web sayfanızı oluştururken tüm sayfalarınızın aynı stilde olmalı ki hepsi tek bir projenin parçasıymış gibi görünsün. Sağdaki araç çubuğundan “Stil” düğmesine tıklayarak bir seçenek belirle­yin ve “Kaydet”e tıklayın. Bu bölümden sitenizin zemin resmini veya desenini de belirleyebilirsiniz. Ön izlemeyi inceleyin ve değişikliklerden memnun kalırsanız stilleri onaylayarak uygulayın.

14.Temel SEO kullanımı

Jimdo’nun kendi içinde temel SEO uygulaması da var. Google gibi arama motorlarında web sitenizin bulunabilmesi için sayfanızı anlatan anahtar kelimeleri girmeniz yeterli olacak. Hatta sayfanın en altında, siz yazı girdikçe değişen, kullanışlı bir Google ön izleme penceresi de göreceksiniz. Buraya ne girmeniz gerektiğinden emin değilseniz sayfanın üst tarafındaki linke tıklayarak bilgi alabilirsiniz.

15.iOS için Jimdo’yu da deneyin

Dışarıda veya yoldayken sayfanızda hızlıca bir değişiklik yapmanız gerekirse Jimdo’nun ücretsiz iPad veya iPhone uygula­malarından yararlanabilirsiniz. Uygulamayı App Store’dan indirip oturum açın. Jimdo arayüzünü kullanarak web sayfası üzerinde yapabildiğiniz tüm değişiklikleri buradan da yapabilir, ayrıca cihazınızla çektiğiniz fotoğrafları sitenize yükleyebilirsiniz.

16.Diğer düzenleme seçenekleri

Web sitesi kurmak ve düzenlemek için gereken tüm yetenek ve araçlara artık sahipsiniz. Sağdaki araç çubuğundan “Ayarlar” bölümüne girerek Jimdo’nun daha derin bölümlerini araştırabilir, sayfanızın çalışma akışını değiştirebilirsiniz. Temel araçlar ücretsiz olsa da site haritası veya haber bültenleri gibi araçlar için ücretli sürüme geçmeniz gerekecektirKategori: Genel

Bora M. Deniz ()

Teknoloji, internet, ve bilişim gibi konularda paylaşımlarım ve yazılarımla 2011 den beri teknorapor.com dayım. Sosyal medya da yararlı bulduğunuz yazılarımı paylaşmanız dileklerimle... The author shares and writings IT, internet and technology news blog offering

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

« Paylaş