CMS tabanlı web uygulamaları

| 13 Mayıs 2011 | 2 Yorum
 Joomla ,CMS (Content Management System) yani içerik yönetim sistemine sahip açık kaynak kodlu ücretsiz bir yazılımdır.Model kurulduktan sonra içerik kolaylıkla eklenebilmekte ve bir veri tabanı üzerinde ilişkisel bağlantılarla kullanım kolaylığı getirmektedir.Kurulum yapıldıktan sonra ücretsiz veya ücretli versiyon uyumlu şablonlar yüklenir.Gerekirse şablon ayarlamaları denen ayarlar yapılarak hangi modülün sayfanın neresinde çıkması gerektiği ,bunun hangi sayfalarımızda çıkmasını istediğimiz belirlenebilir.Artisteer veya Macromedia CS5 gibi yazılımlarlada kendinize özgü template yani şablonlarda tasarlayabilirsiniz.

Joomla versiyonları birbirleri arasında uyumsuzdur.O yüzden kullanacağınız versiyona uyumlu modülleri ki bunların güvenilir olmasıda önemli aksi taktirde sisteminizin kırılması kaçınılmazdır.Şu an joomla 1.6.1 stabil ki mart ayında yayınlandı en güncel versiyondur.

Şu an en popüler alternatif  programlar wordpress ve drupal …2010 verilerine göre pek çok site  % 12.9 gibi wordpress kullanırken, %2,5 joomla ve  % 1.4 le drupal bunu takip ediyor. Haftalık kurulum dosyalarının indirilme oranlarıda aynı çizgide.Basit,hızlı ve esnek sayfalarda wordpress tercih edilirken,  daha komplike  tasarımlar için joomla ve drupal a geçiş söz konusu.Kategori: Webmaster, Yazılım

Bora M. Deniz ()

Teknoloji, internet, ve bilişim gibi konularda paylaşımlarım ve yazılarımla 2011 den beri teknorapor.com dayım. Sosyal medya da yararlı bulduğunuz yazılarımı paylaşmanız dileklerimle... The author shares and writings IT, internet and technology news blog offering

Yorum (2)

Trackback URL | Yorum RSS

  1. Urson dedi ki:

    Slm, Hangisini kullanmak daha kolaydır ?

    • editor dedi ki:

      Arama motorları optimizaysonu eklenti ve ücretsiz tema gibi kriteleri düşündüğümüzde diğer cms tabanlı uygulamalara göre google tarafından desteklenen wordpress içerik yönetim sistemini seçmek daha mantıklı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

« Paylaş