Bulut Bilişim kısaca

| 24 Ocak 2012 |
Firmalar Bulut Bilişim Servislerini kullanmalı mı?Öncelikle;

  • Bulut Bilişim , web ortamında sizin kullanımıza ayrılmış bir  alan sağlar.  
  • Bulut ortamında paylaştığınız veriler veya uygulamalarınız , hizmeti sağladığınız firmanın sunucularında size özel alanda tutulur. 
  • Bir masaüstü yazılımı veya web tarayıcı üzerinden size ayrılan bu alana ulaşabilir ve kullanabilirsiniz. 
  • İş süreçlerindeki uygulamalarınıza veya verilerinize bir kullanıcı adı ve şifre kullanarak, sanki gmail hesabınıza bakıyormuşcasına bağlanabilirsiniz.
  • İhtiyacınız olan yazılımları satın almanıza gerek yoktur.
  • Bu servis hizmetini veren firmadan yazılımlarınızı kiralayabilirsiniz. 

Bulut Bilişim (Cloud Computing) bize konumuzdan bağımsız olarak, dünyanın herhangi bir noktasından, internet bağlantısı olan herhangi bir cihaz üzerinden verilerinize ve uygulamalarınıza erişmenizi sağladığı gibi, ortak projelerin yürütülmesi ve paylaşımını sağlamaktadır.

Bulut Bilişimin Firmalara Faydaları

Başlangıç maliyetleri: Bulutta yazılımları satın almak yerine kiralamak önemli bir avantaj. Uygulama için aylık bir ücret ödeniyor Eğer bulut uygulamasını  kullanmaktan vazgeçerseniz extra ödemeye gerek kalmıyor. Uygulamaların sunucu üzerinden otomatik olarak güncellenmesi diğer avantajlardan biri.

Hareket kabiliyeti: İş yapmanız içinde ofiste bulunmanız gerekmiyor.   Cep Telefonunuz veya notebook üzerinden istediğiniz herhangi bir yerden Bulut bilişim üzerindeki dosyalarınıza ulaşmanız, paylaşmanız veya iş süreçlerinizi takip etmek mümkün. 

Donanım alt yapı: Sağlam bir internet altyapısı ve kişisel bilgisayarınızı olması sizin için yeterli. Başka bir alt yapıya ihtiyacınız olmadığından maliyetten açısından bulut bilişim kullanmak oldukça kazançlı sayılabilir. 

Uzaktan Çalışma: Büyük dosya göndermek ve bunlar üzerinde paylaşımlı çalışmalar gerçektende zorlu bir süreç. Bulut Bilişim ile yetki sınırlarınızı çizdiğiniz dosyaları başkaları bile kolaylıkla paylaşabilirsiniz. Online olarak gerçek zamanlı olarak veri takibi yapmak ve online konferans yapmak oldukça kolaylık sağlıyor.

Güvenlik: İlki zararlı bileşenlere karşı her zaman güncel yazılımlarla sistemin kontrol altından tutulması, verilerin güvenliğinin sağlamaktadır. İkincisi tüm dosyalar bulutta yedeklenmekte ve her türlü doğal afete karşı güvenliği sağlanmış ortamlarda barındırılmaktadır. PC nizin zarar görmesi veya çalınması durumunda bile veri kaybı yaşanmayacak olması önemli  bir nokta.  

Bulut Bilişim Hizmeti Alırken şunlarıda bir gözden geçirmekte faydalı olacaktır.

Senkronize online çalışabilirlik: Satın alınan veya kiralanan bulut tabanlı yazılımların, aynı anda birden fazla kullanıcının çalışabilmesine ve birçok yazılımla ortak olarak kullanılabilmesine olanak tanıması 

Servis sağlayıcısının güvenilirliği: Bulut bilişim hizmeti veren firmanın belli kalite sertifikalarına sahip olması güvenilir ve saygın bir firma olması, uzun vadeli bir çözüm ortağınız olarak kabul etmeniz belli başlı kriterler olmalıdır.  Kategori: Internet

Bora M. Deniz ()

Teknoloji, internet, ve bilişim gibi konularda paylaşımlarım ve yazılarımla 2011 den beri teknorapor.com dayım. Sosyal medya da yararlı bulduğunuz yazılarımı paylaşmanız dileklerimle... The author shares and writings IT, internet and technology news blog offering

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

« Paylaş