Bilgisayarım çöktü !

| 28 Haziran 2011 |


Bilgisayarım çöktü !

Bu başlık kulağa çok kötü geliyor. Peki böyle bir şeyin başımıza gelmemesi için neler yapmalıyız ?
Kaçınılmaz olarak donanımsal kaynaklı problemlerde yapabileceğimiz pek bir şey yok malasef. Çok iyi markalar ve yeni donanımlarda olsa üretim kaynaklı sorunları aşamayacağız.
Kendi içinde sistem geri yüklemesi ile aşabileceğimiz , sistem bakım , kayıt defterinin temizlenmesi gibi çok çeşitli dahili veya 3. parti yazılımları kullanarak sorunu aşmaya çalışabiliriz. Ben burda en garanti yöntemden söz etmek istiyorum. Sistemin çökmesi temel işletim sistemin dosyalarının bozulması veya MBR (Master Boot Record) dediğimiz sabit diskimizin rehberi olan bölümde oluşan bozulmalardır. Bazen bu bozulmalar yazılımsaldır, bazende fiziksel olarak o sektör bozulmuştur. Eğer fiziksel bir bozulma varsa hard diskimizi değiştirmemiz en doğrusudur. Her problemin çok fazla çözümü olabilir. Benim önerim HDD Regenerator www.dposoft.net/   adlı program vasıtasıyla sabit diskinizi gözden geçirmenizdir. Bu program yazılım kaynaklı bad sektörleri onarmakta , bozuk fiziksel sektörleri ise tespit edip, buradaki yazılımları mümkünse sağlam alanlara taşıyarak bundan sonra hardiskin bu noktalara konumlanmamasını sağlamaktadır.Program sonuçta hardiskinizde bad sektör kaynaklı bir problem olup olmadığını gösterecektir.
Aslında bizim hastalık öncesi bir aşılama yapmamız gerekiyor, nasıl mı? Sağlıklı çalışır durumda ki sistemimizin bir kopyasını almak ve gerektiğinde bu kopyayı dakikalar içinde geri yüklemekle. Acronics True İmage programı bunun en iyi çözümlerinden biridir. http://www.acronis.com/ sitesinden demosunu inceleyebilirsiniz.
İsterseniz bir başlangıç CD si oluşturabilirsiniz. Daha sonra mevcut sisteminizin bir yedeğini başka bir DVD ye alabilirsiniz. O da olmadı taşınabilir bir sabit diskte olabilir. Mevcut kişisel dosyalarınızını ve klasörlenizi her zaman ikinci bölümde saklamanızı tavsiye ederim. Bu şekilde da sadece işletim sisteminin yüklü olduğu C bölümünü geri yüklemeniz yeterli olacaktır. Programı burda anlatmayacağım takit eden linkten  detaylı videolu anlatımlarına ulaşabilirsiniz.

 http://www.youtube.com/user/Acronis#g/c/23EB33973B4B0D9D
 Kategori: Yazılım

Bora M. Deniz ()

Teknoloji, internet, ve bilişim gibi konularda paylaşımlarım ve yazılarımla 2011 den beri teknorapor.com dayım. Sosyal medya da yararlı bulduğunuz yazılarımı paylaşmanız dileklerimle... The author shares and writings IT, internet and technology news blog offering

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

« Paylaş