Bilgisayar temizliği ve bakımı

| 27 Şubat 2012 | 2 Yorum
Bilgisayarın yavaşlığından şikayet edenler için daha önce bir yazım olmuştu. Bu yazımda bunlara ilave kullanabileceğiniz yeni ücretsiz bir uygulamadan bahsetmek istiyorum.  UpdateStar yazılım firması tarafından ücretsiz olarak kullanıma sunulan AppCleanner programı. Kayıt defteri temizliği, geçici dosyaların silinmesi ve disk temizliği, sonradan yüklenen programların optimize edilme, bilgisayar performansını iyileştirecek temel düzenlemeleri yapabildiği gibi bunları yapmadan önce sistem yedeğini alarak oluşabilecek herhangibi bir terslikte önceki duruma dönmenizi mümkün kılıyor. Programın portable sürümü yani kurulum gerektirmeyen versiyonuda mevcut. Flash disk üzerinden programı istediğiniz bilgisayarda kurulum gerektirmeksizin çalıştırabiliyorsunuz. Programın ayrıca Türkçe dil desteğide mevcut.  Programı kurduktan  sonra option sekmesinden language list kutusundan Turkish seçmeniz yeterli olacaktır.Programı indirip kurduğunuzda Temizleyici sekmesi başlığı altında Uygulamalar, Tarayıcı, Kayıt Defteri ve Windows Başlıkları ile karşılacaksınız. Windows başlığında varsayılan ayarlar program tarafından belirlenmiş. Diğer başlıklardaki tüm kutucukları simge iconlarının yanındaki kutucuk yardımıyla topluca seçelim ardından incele düğmesini tıklatalım.

Eğer önceden tanımlı kayıtlı parola veya tanımlanmuş formlarınız varsa tarayıcı sekmesinden ilgili kutucuklardaki tik işaretlerini kaldırarak bunların silinmesini engelleyebilirsiniz. Temizle düğmesini tıkladığınızda program bu işlem öncesinden herhangi bir aksi duruma karşı yedekleme yapmak isteyecektir. Tüm işlemlerini gerektiğinde geri almak için bu işlemi yapmakta fayda var.

Temizleyici sekmesinin hemen yanında yer alan araçlar sekmesinden dilerseniz yüklü kullanmadığınız programları kaldırabilirsiniz. Başlangıç sekmesi ise windows açılışı sırasından çalıştırılan programların listesini verir, dilerseniz gereksiz dosyaları yetkisizi kılabilir yada başlangıçtan silebilirsiniz. Geri yükme sekmesi ise önceki bir tarihe pc nizi geri yükleyebilirsiniz.

Seçenekler sekmesi ise size programın kullanımı sırasında belirlediğiniz opsiyonların değiştirilmesini sağlamaktadır.

Ücretsiz ve hepsi bir arada özellikleri barındıran programı http://client.updatestar.com/en/appcleaner/download/ sitesinden indirebilirsiniz.
Kategori: Yazılım

Bora M. Deniz ()

Teknoloji, internet, ve bilişim gibi konularda paylaşımlarım ve yazılarımla 2011 den beri teknorapor.com dayım. Sosyal medya da yararlı bulduğunuz yazılarımı paylaşmanız dileklerimle... The author shares and writings IT, internet and technology news blog offering

Yorum (2)

Trackback URL | Yorum RSS

 1. Fikret dedi ki:

  Arkadaşım yine faydalı bi eserle karşımızdasın, sağol. Bu arada programın sembolünü de pek beyendim 🙂

  • editor dedi ki:

   Programın derken AppCleaner mı yoksa
   Bu TeknoRapor klasörünün içinde çıkan meraklı gözler mi ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

« Paylaş