ATX Kasa Güç kaynağı Testi

| 20 Mayıs 2013 |
ATX Kasa Güç kaynağı Çalışırlık Testi

Bir tel ve bir avometre yardımıyla masaüstü bilgisayarınızın güç kaynağının sağlamlığını test edebilirsiniz.Eğer UPS kullanmıyorsanız sık elektrik kesilmleri sırasında bilgisayarınızı güç kaynağı arızalabilir.
Bilgisayarınızın güç düğmesine bastığınızda hiç bir hareket yok ve pc niz ölü gibiyse ilk yapmanız gereken pcnize güç girişinin olup olmadığıdır. Eğer bir monitör kullanıyorsanız muhtemelen üzerindeki led yanıyorsa buna paralel olarak bilgisayarınızın girişinde güç olduğunu göstecektir.
Öncelikle Önemli Güç kaynağının Besleme kablosunu prizden çekin. Bilgisayarınızın kapağını açın ve güç kaynağınızdan anakarta giden soketi sökün. Bu soket üzerinde soft olarak tetiklenen uçlar vardır. Yapmamız gereken bu uçları bir tel yada ataç yardımıyla kısa devre etmektir.

testpowersupply24 pinlik anakart bağlantı soketi üzerinde

  • 15 siyah kablo
  • 16 yeşil kablo uçlarını kısa devre ediyoruz.

Referans noktamız yanyana çift turuncu olan kablolar burdan 1 ve 2 diye başlayıp 12 ye gidiyoruz.12 de karşıya geçiyoruz ve 13 den 24 e ilerliyoruz. Sonuç olarak referansın karşı bitişiği yani komşusu 24. pindir.

Bu noktada DC olarak gerilim değerlerine bakmamız gerekiyor. 3 nolu pini nötür olarak sabit tutuyoruz.

  • 3-2 nolu uçlardan 3,5 V
  • 3-5 üzerinden 5 V değerlerini görmemiz gerekiyor.
  • Yine 3-10 nolu pinlerden 12 V görmemiz gerekiyor.

testpowersupply1

Ekteki şemaya göre bir ATX Güç kaynağının gerilim değerlerini kontrol edebilirsiniz. Güç kaynağının fanın çalışması iyi yönde bir bulgu olmasına rağmen tek başına güç kaynağınızın sağlam olduğunu göstermez.

testpowersupply2Kategori: Genel

Bora M. Deniz ()

Teknoloji, internet, ve bilişim gibi konularda paylaşımlarım ve yazılarımla 2011 den beri teknorapor.com dayım. Sosyal medya da yararlı bulduğunuz yazılarımı paylaşmanız dileklerimle... The author shares and writings IT, internet and technology news blog offering

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

« Paylaş