Asus Zenbook UX31

| 12 Mart 2012 |


Asus Zenbook UX31
Notebookların Geleceği

Asus’un Ultrabook modeli Zenbook, dünya lansmanından kısa bir süre sonra Türkiye’de de kullanıcılarla buluştu. Ultrabook segmentinin ortaya çıkışı çok eskilere dayanmıyor. Intel, 2011 yılında bu segmenti ortaya çıkardı ve markalardan ilgi gördü. 2011’in ikinci yarısına geldiğimizde ise ilk Ultrabook’lar hazırdı ve piyasaya giren ilk firmalardan biri Asus oldu.
Asus ilk başlarda ürünlerine UX31 ve UX21 adlarını vermişti. Ancak ardından firma bu segmente ‘Zenbook‘ adını verdi.  Model 13.3 inç boyutunda olan UX31 ve 11.6 inçlik model ise UX21 adını taşıyor.
Zenbook UX31’de ilk dikkat çeken şey gövdesi
Tüm Ultrabook modelleri arasında en ince gövdelerden birine sahip olan UX31, en kalın noktada 18mm ile başlayan gövde en ince noktada 1mm inceliğe kadar ulaşıyor. Bu da birçok noktadan bakıldığında ‘jilet gibi’ bir görünüm sağlıyor, ince gövdenin alüminyumdan üretilmiş olması da oldukça şık ve kaliteli bir görünüm sağlıyor. Üst kapakta biraz parmak izi kalabiliyor fakat iç kısım hem renk hem de görünüm açısından çok başarılı.
Bu gövdenin bir diğer avantajı da sağlamlık. Fırçalanmış alüminyum gövde, böyle ince bir gövdede sağlamlık hissi veriyor. UX31, sert darbelere karşı plastik notebook’lardan çok daha dayanıklı. Ultrabooksegmentinin heyecan verici olmasının sebebi güzel görünen taşınabilir bilgisayarların aynı zamanda performans sunuyor olması.
Asus UX31, Intel Core İ5-2557M işlemci ile donatılmış
Düşük güç tüketimiyle dikkat çeken bu işlemci 1.7 GHz hızında ve çift çekirdekli. Intel’in en yeni işlemci teknolojisini kullanan işlemci ile SSD birleştiğinde ise ortaya beklentilerin üzerinde bir performans çıkıyor. Asus UX31’in performansı bir notebooktan tüm beklentileri karşılıyor, internette dolaşmak, resim düzenlemek ve dokümanları görüntülemek için rahatlıkla kullanılabilir. Bunun yanında Full HD videolar ve düşük çözünürlüklü oyunların da üstesinden gelebilecek seviyede.
SSD’nin avantajlarından biri de hızlı yüklenme süreleri. Asus Zenbook UX31, tümüyle kapalı durumdayken 24 saniyede açılıp kullanılır hale gelebiliyor. Uyku modundan çıkmak için de 2 saniye yeterli oluyor. Bu süreler oldukça etkileyici ve bazen çok işe yarayabiliyor. Asus UX31’in yüksek özelliklerinden biri de ekranı.
13.3 inç büyüklüğündeki ekran, 1600×900 piksel çözünürlük sunuyor.
Benzer ürünlerde bu çözünürlük 1366×768 olarak karşımıza çıkıyor. UX31’de dikkat çeken iki nokta var. Birincisi ürünün oldukça az ısı üretiyor olması. Çok zorlayıcı işlemler yapılmadığı sürece fan devreye girmiyor ve alt kısımda sıcaklık hissedilmiyor. Bunu sağlayabilmek için Asus, klavyenin altında bulunan farklı bir fan sistemi tasarlamış, ikinci nokta ise pil ömrü. Bu ince gövdenin içinde yer alan pil birçok notebooktan küçük olsa da 5 saatin üzerinde pil ömrü sağlıyor. Asus UX31, Ultrabook’lar arasında hem tasarımı hem de performansıyla ön plana çıkıyor. USB 3.0 ve mini HDMI gibi özellikler de sunan bu Ultrabook, her açıdan çok başarılı ve beklentileri karşılıyor. UX31 için MacBook Air‘a güçlü bir alternatif ve her iş için kullanılabilecek bir dizüstü diyebiliriz.

Teknik özellikler:

  • İşlemci: Intel Core İ5-2557 (1.7 GHz, çift çekirdek)
  • RAM:4GB
  • GrafikYongasi: Intel HD 3000
  • Depolama: 128GB SSD
  • Ekran: 13.3 inç 1600×900 piksel
  • İşletim sistemi: Windows 7
  • Çıkışlar: USB 2.0 ve 3.0, miniHDMI


Kategori: Laptop, Teknoloji

Bora M. Deniz ()

Teknoloji, internet, ve bilişim gibi konularda paylaşımlarım ve yazılarımla 2011 den beri teknorapor.com dayım. Sosyal medya da yararlı bulduğunuz yazılarımı paylaşmanız dileklerimle... The author shares and writings IT, internet and technology news blog offering

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

« Paylaş