Anonymsurf ile IP Gizleme

| 02 Aralık 2011 |
anonymsurf yapmak

Ziyaret ettiğimiz web siteleri, siteye giriş yaptığınızda bulunduğunuz şehirden, kullandığınız tarayıcıya kadar bizimle ilgili pek çok bilgiye erişmektedir. Anonymsurf yaparak IP adresinizi paylaşmadan sitelerdeki script ve çerezleri bilgisayarımıza yüklemeden, gizli ve güvenli surf yapabiliriz. Anlattıklarımı adım adım takip ederseniz mantığı oldukça iyi anlayacaksınız.Gizli surf yada anonymous surf anahtar kelimesini Google arama kutusuna yazalım, arama sonuçlarında listesinden karşılaştığımız ilgili sonuçlardan birini tıklayalım. Bu tür sitelerin sayfalarının genelinde bir adres satırı yer almaktadır. Surf sırasında tüm scripleri sil, resimleri göster, referans bilgilerini göster, çerezleri kabul et gibi çeşitli seçenekleride etkinleştirmemiz mümkün. Ben aramada karşıma gelen anonymouse.com servisini kullandım.

  • Biz bu adres kutusuna whatismyip.com yazalım ve git veya browse dügmesini tıklatalım.
  • Karşıma Your IP Address Is: 191.201.140.127 gibi bir bilgi geldi. Aslında bu benim gerçek IP adresimiz değildir. Sadece anonymsurf hizmeti veren böyle bir site üzerinden, başka bir siteye bağlandığımda gösterilen sanal bir ip adresi dir.
  • Gerçek ip adresimizi ögrenmek için whatismyip.com ‘u internet gezginimizin yeni bir sekmesinde adres çubuğuna yapıştıralım. Your IP Address Is: 85.96.220.85 şeklinde farklı bir adresle karşılaştım.
  • İşte bu benim gerçek Ip adresimdir. Burada whatismyip.com Ip servisi veren bir sitelerden biridir. Yazımda kullandığım Ip adreslerim ise sadece örnektir.

Şimdi başka bir deneme daha yapalım ;

  • ip2location.com   sayfasını yeni bir sekme adresine yazalım. Bu sayfa görüntülendiğinde, sizin tüm lokasyon bilgilerinizde ekrana gelecektir.
  • Peki şimdi bu adresi anonymsurf sitesi içinde yer alan adres çubuğuna yazarak, tekrar ziyaret edelim. Bu durumda yukarıdakinden tamamen farklı servis sağlayıcı ve lokasyon bilgileri göreceksiniz.

Anonymsurf servis siteleri üzerinden surf yapmak sizi daha gizli ve güvenilir bir ortam sağlamaktadır. Bu tür proxy tabanlı web hizmeti sunan servisler arasında hız farklılıkları olabildiğinden, bunuda dikkate almakta fayda var.Kategori: Internet

Bora M. Deniz ()

Teknoloji, internet, ve bilişim gibi konularda paylaşımlarım ve yazılarımla 2011 den beri teknorapor.com dayım. Sosyal medya da yararlı bulduğunuz yazılarımı paylaşmanız dileklerimle... The author shares and writings IT, internet and technology news blog offering

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

« Paylaş