Android güvenliği

| 06 Haziran 2011 |


Google, son günlerde Android işletim sisteminde bulunan yeni bir tehlike ile boğuşuyor. Belki de şimdiye kadar yaşanan en büyük virüs saldırısı olarak değerlendirilen durumdan tam 260.000 Android kullanıcısı etkilendi.Bu duruma ilk hamle olarak altmışa yakın uygulamayı geri çeken Google, artık daha da büyük önlemler almaya ve çözümler üretmeye çalışıyor. Kötü niyetli uygulamaları uzaktan silme yeteneğine sahip olan bir araç yayınlayan Google, temizliğe çoktan başladı bile. Ayrıca, zararlı uygulamalardan etkilenmiş olan 260 bin Android kullanıcısına bir e-posta ile seslendi. İşte o eposta:

“Merhaba, Android Market ‘te cihaza zarar vermek amaçlı tasarlanmış olan uygulamalar tespit ettik. Bu kötü niyetli uygulamaların tamamı şu an itibariyle Android Market‘ten silinmiş, geliştiricilerinin hesabı da kapatılmış durumdadır.Kayıtlarımıza göre, siz bu kötü amaçlı uygulamalardan bir veya daha fazla indirenlerden birisiniz, indirdiğiniz uygulama, sizin haberiniz olmadan hakkınızdaki bilgilere üçüncü bir şahsın ulaşmasını sağlamaktadır. Şu an saptadığımız kadarıyla, şimdiye kadar ulaşılmış olan sadece cihazın benzersiz kodu (mobil aygıtların tanımlanması ve sürümlerinin bulunması için kullanılan kod).

Her halükarda bu uygulamaların sizden bilgi çalmasını önlemek, uygulamanın cihazınızdan silinmesi için Android Market‘te acilen bir güvenlik güncellemesi yayınlıyoruz.

Önümüzdeki birkaç saat içinde cihazınızda “Android Market Güvenlik Aracı Mart 2011” yüklendi’ şeklinde bir bildirim bulacaksınız. Sizin bu konuda hiçbir şey yapmanıza gerek yok, araç kendi kendine çalışacak. Kötü amaçlı uygulamalar silindiğinde de bildirimler alacaksınız. Önümüzdeki 24 saat içerisinde aracın başarısını konu alan ikinci e-postanızı alacaksınız.

Güncellemenin hızlı bir şekilde yüklenmesi ve çalışması için, cihazınızın açık ve güçlü bir ağ bağlantısına sahip olduğundan emin olun.Daha fazla detay için, lütfen Android Yardım Merkezi’ni ziyaret edin. Saygılar, Android Market Ekibi”Kategori: Internet

Bora M. Deniz ()

Teknoloji, internet, ve bilişim gibi konularda paylaşımlarım ve yazılarımla 2011 den beri teknorapor.com dayım. Sosyal medya da yararlı bulduğunuz yazılarımı paylaşmanız dileklerimle... The author shares and writings IT, internet and technology news blog offering

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

« Paylaş